3 dôkazy lásky, ktoré nepoznajú prekážky

Láska robí s ľuďmi divy. Neraz sa človek snaží ohúriť objekt svojho romantického záujmu svojimi najlepšími vlastnosťami, niekedy až prehnane okázalými gestami. Na svete však existovali ľúbostné príbehy, ktoré sa zaryli do histórie a sŕdc ľudstva tým, že ich hlavní aktéri nepoznali prekážky.

Taj Mahal

Názov monumentálnej indickej stavby znamená Koruna paláca. Je to slonovinovo biele mramorové mauzóleum, ktoré dal postaviť cisár Shah Jahan v roku 1632 svojej manželke Mumtaz Mahal. Jeho najobľúbenejšia manželka, ako ju prezýva história, zomrela počas pôrodu 14. cisárskeho dieťaťa. Stavba trvala 16 rokov a v súčasnosti by stála približne 700 miliónov eur. Rozprestiera sa na 17-hektárovom pozemku, ktorého súčasťou sú záhrady z troch strán, mešita a hosťovský dom. Do skutočne impozantného miesta posledného odpočinku neskôr umiestnili aj pozostatky samotného vládcu.

Visuté záhrady v Babylone

O púštnom Babylone sa stále veľa nevie. Hovorí sa však, že jeden z divov sveta vznikol z čírej lásky práve v tomto bájnom meste. Išlo o sériu arkádovitých terás, ktoré zapĺňali rôzne exotické rastliny. Každá z nich mala dĺžku cez 5 a šírku viac ako 1 meter, pričom vždy bola ďalšia o 5 metrov vyššie ako predchádzajúca. Systém zavlažovania čerpal z rieky Eufrat. Pri polievaní sa začalo na najvyššej záhrade, z ktorej voda postupne pretekala nižšie. Celá stavba pripomínajúca pyramídu vznikla, lebo kráľ Nebukadnesar II. sa nedokázal vyrovnať s tým, ako jeho láske Amytis chýbala členitá krajina rodného Kurdistanu (vtedy ešte Medie).  

Malý Trianon

Nie jednu, ale až dve lásky si zažil Malý Trianon – stavba, ktorá spoločne s jej vzorom Veľkým Trianonom patrila do komplexu záhrad zámku vo Versailles. Ľudovít XV. chcel ohromiť svoju milenku Madame de Pompadour, no zomrela štyri roky pred jeho dokončením. Nakoniec sa stal súčasťou dedičstva Ľudovíta XVI., ktorý ho venoval svojej manželke a najznámejšej obyvateľke paláca Márii Antoinette. Posledná predrevolučná kráľovná Francúzska vraj takýmto spôsobom získala možnosť zábavy a hedonizmu. Pred kráľovskými povinnosťami a spupnosťou francúzskeho trónu utekala práve sem. Bez jej súhlasu nemohol na pozemok vstúpiť nikto okrem Márie Lujze Savojskej a Gabriely de Polastron.

See more articles in this category Taj Mahal láska Malý Trianon romantika divy
Ďalšie články

Letné grilovanie: Recepty a tipy na úžasné jedlá

Leto je ideálny čas na grilovanie s priateľmi, rodinou a...

Zistiť viac

Ako si vyrobiť záložku do knihy? – video

V tomto období je všade okolo nás plno krásnych lúčnych...

Zistiť viac

Ako sa efektívne pobaliť na dovolenku? Tu sú naše tipy

Letná dovolenka je čas na oddych, objavovanie nových destinácií a...

Zistiť viac