3 oblasti, v ktorých môžete znížiť spotrebu vody aj u vás doma

Správať sa doma ekologickejšie neznamená len separovať odpadky či kompostovať. Dôležitou súčasťou udržateľnej domácnosti je aj zamedzenie plytvania vodou. Tipov, ako na to, existujú desiatky a dajú sa zhrnúť do troch užitočných kategórií.

Spotrebiče a ich oprava

Základom každej domácnosti odhodlanej míňať menej vody je vhodné vybavenie. Reč je v prvom rade o umývačke riadu – jej spotreba vody je v porovnaní s umývaním v dreze rádovo nižšia. Najmä, ak si dáte záležať na tom, aby ste ju nezapínali poloprázdnu. Rovnako by to malo byť aj s ďalším spotrebičom – práčkou, ktorú by ste mali zapínať plnú a ideálne na niektorom z eko módov.

Na zváženie je aj výmena vodovodných batérií za úspornejšie či inštalácia takzvaného perlátora, ktorý prevzdušňuje vodu a vytvára silnejší prúd pri nižšom prietoku (a spotrebe) vody. Krokom, ktorý by ste tiež nemali podceniť, je oprava kvapkajúcich batérií – aj tie dokážu prekvapivo a úplne zbytočne zvyšovať spotrebu vody v domácnosti.

Kúpeľňa

Preč sú časy, keď sa za najväčšiu vychytávku pri šetrení vodou na toalete považovala tehla utopená v nádržke na vodu. Dnes je úsporným trendom takzvané duálne splachovanie, ktoré dokáže ušetriť až 40 % vody.  

K ďalším užitočným kúpeľňovým tipom patria tie overené – sprcha namiesto plnej vane (spotrebuje vody môžete znížiť až o polovicu) či vypnutá voda počas umývania zubov.

Práca s vodou

Ak sa odhodláte zmeniť svoje návyky v domácnosti a s plnou vervou sa pustiť do udržateľnejšieho narábania s vodou, prvým krokom je začať uvažovať nad každou jej spotrebou. Naozaj potrebujem znova napúšťať novú vodu z vodovodu? Neexistuje oblasť, v ktorej by som vedel zužitkovať vodu, ktorú už mám?

Dobrým príkladom je dažďová voda, ktorá sa zachytáva na záhrade či balkóne a dá sa použiť na polievanie či prípadne aj napájanie zvierat. Rovnako sa však dá zamyslieť aj nad vodou v rýchlovarnej kanvici – ideálne je zohriať jej len toľko, koľko potrebujeme (pri tomto kroku šetríme okrem vody aj elektrinu) alebo aspoň vhodne zužitkovať tú prebytočnú.

K užitočným tipom na záver ešte jeden upratovací – nie vždy je potrebné podlahu doma umývať, občas postačí aj obyčajná metla, ktorá nás zbaví najväčších nečistôt. Nielen, že tým uľavíte prírode, ale možno ušetríte i trochu času.

Sú vám ekologické témy blízke? Otestujte si svoje vedomosti o udržateľnosti v našom EKO kvíze!

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: kúpeľňa voda spotrebice tipy triky
Ďalšie články

Ako pripraviť vývar plný chuti? I Pán Tymián – video

Klasický vývar je v mnohých rodinách synonymom nedele. Skúste si...

Zistiť viac

Spravte si tento rok minimalistické sviatky

Jasné, Vianoce boli odjakživa sviatkami hojnosti. Obdobím, keď si doprajeme...

Zistiť viac

Ako na úspešné sviatky bez hádok?

Sú vaše Vianoce plné pohody, koláčikov a rozprávok? Alebo je...

Zistiť viac