3 oblasti, v ktorých môžete znížiť spotrebu vody aj u vás doma

Správať sa doma ekologickejšie neznamená len separovať odpadky či kompostovať. Dôležitou súčasťou udržateľnej domácnosti je aj zamedzenie plytvania vodou. Tipov, ako na to, existujú desiatky a dajú sa zhrnúť do troch užitočných kategórií.

Spotrebiče a ich oprava

Základom každej domácnosti odhodlanej míňať menej vody je vhodné vybavenie. Reč je v prvom rade o umývačke riadu – jej spotreba vody je v porovnaní s umývaním v dreze rádovo nižšia. Najmä, ak si dáte záležať na tom, aby ste ju nezapínali poloprázdnu. Rovnako by to malo byť aj s ďalším spotrebičom – práčkou, ktorú by ste mali zapínať plnú a ideálne na niektorom z eko módov.

Na zváženie je aj výmena vodovodných batérií za úspornejšie či inštalácia takzvaného perlátora, ktorý prevzdušňuje vodu a vytvára silnejší prúd pri nižšom prietoku (a spotrebe) vody. Krokom, ktorý by ste tiež nemali podceniť, je oprava kvapkajúcich batérií – aj tie dokážu prekvapivo a úplne zbytočne zvyšovať spotrebu vody v domácnosti.

Kúpeľňa

Preč sú časy, keď sa za najväčšiu vychytávku pri šetrení vodou na toalete považovala tehla utopená v nádržke na vodu. Dnes je úsporným trendom takzvané duálne splachovanie, ktoré dokáže ušetriť až 40 % vody.  

K ďalším užitočným kúpeľňovým tipom patria tie overené – sprcha namiesto plnej vane (spotrebuje vody môžete znížiť až o polovicu) či vypnutá voda počas umývania zubov.

Práca s vodou

Ak sa odhodláte zmeniť svoje návyky v domácnosti a s plnou vervou sa pustiť do udržateľnejšieho narábania s vodou, prvým krokom je začať uvažovať nad každou jej spotrebou. Naozaj potrebujem znova napúšťať novú vodu z vodovodu? Neexistuje oblasť, v ktorej by som vedel zužitkovať vodu, ktorú už mám?

Dobrým príkladom je dažďová voda, ktorá sa zachytáva na záhrade či balkóne a dá sa použiť na polievanie či prípadne aj napájanie zvierat. Rovnako sa však dá zamyslieť aj nad vodou v rýchlovarnej kanvici – ideálne je zohriať jej len toľko, koľko potrebujeme (pri tomto kroku šetríme okrem vody aj elektrinu) alebo aspoň vhodne zužitkovať tú prebytočnú.

K užitočným tipom na záver ešte jeden upratovací – nie vždy je potrebné podlahu doma umývať, občas postačí aj obyčajná metla, ktorá nás zbaví najväčších nečistôt. Nielen, že tým uľavíte prírode, ale možno ušetríte i trochu času.

Sú vám ekologické témy blízke? Otestujte si svoje vedomosti o udržateľnosti v našom EKO kvíze!

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: tipy triky kúpeľňa voda spotrebice
Ďalšie články

Ako si vyrobiť jarný veniec? – video

Dodajte svojmu príbytku nádych jari. Veď už aj vonku začína...

Zistiť viac

Ako cvičenie pomáha zvládať stres?

V dnešnom svete, v ktorom žijeme, sa stres stal pre...

Zistiť viac
Ako si vyrobiť štýlový kvetináč? - video

Ako si vyrobiť štýlový kvetináč? – video

Kto by to bol povedal, že zo špajdlí, drevených guľôčok...

Zistiť viac