3 tipy, ako na ekologické jarné upratovanie

Dni sa predlžujú, slnečné lúče vykúkajú a príroda sa zobúdza zo zimného spánku. Prišla jar a s ňou aj každoročný jarný rituál – veľké upratovanie. V tomto článku vám zhrnieme pár tipov, ako ho poňať trošku ekologickejšie. 

Univerzálny čistič

Naše staré mamy si pri upratovaní vystačili iba s prípravkami, ktoré našli vo svojom okolí. Postupom času však na trh prišlo množstvo moderných čistiacich prípravkov a na overené domáce čističe sa zabudlo. Pritom stačí, ak zmiešate obyčajnú vodu s octom v pomere 1:1 a vznikne vám univerzálny čistič, s ktorým vydrhnete takmer všetko. 

Ďalšie recepty, ako si doma vyrobiť ekologický čistiaci prostriedok bez chemikálii nájdete aj v našom videu. 

Umývanie okien bez odpadu

Ste zvyknutí umývať okná za pomoci chemikálií, kuchynských utierok či starých novín? Netvorte zbytočný odpad a siahnite po ekologickejšom variante. Nastriekajte na okná univerzálny domáci čistič, ktorý sme spomínali vyššie, rozotrite ho handrou a zvyšky stiahnite stierkou na sklo. Budete prekvapení, ako sa budú vaše okná blyšťať.

Čistý koberec bez tepovania

Nemusíte stráviť celý víkend drhnutím koberca prípravkami na tepovanie, vyskúšajte sódu. Najprv koberec poriadne povysávajte na to určenou hlavicou, potom naň vysypte vrstvu bežnej kuchynskej sódy a nechajte pár hodín pôsobiť. Sóda má skvelé absorbčné schopnosti a dokáže z koberca vytiahnuť veľkú časť nečistôt. Nakoniec koberec opäť dobre povysávajte a uvidíte ten rozdiel. 

Môže sa vám zdať, že ekológia a upratovanie nejde dohromady, no kde je vôľa, tam je cesta. Ak zaradíte ekologické zmýšľanie aj do svojich upratovacích návykov, nielenže budete mať čistú domácnosť, ale odľahčíte tým aj našu planétu.

See more articles in this category upratovanie okná tipy eko jar koberce
Ďalšie články

Tipy na stanovenie work-life balance a predídeniu vyhoreniu v práci

V dnešnom rýchlom a mimoriadne digitálne prepojenom svete sa hranice...

Zistiť viac

Ako si vyrobiť obal na knihu? – video

Hurá, začína dovolenkové obdobie, na ktoré sme sa tak dlho...

Zistiť viac

6 tipov na letné víkendové aktivity

Letné víkendy ponúkajú ideálnu príležitosť na vyhrievanie sa v teplom...

Zistiť viac