3 tipy, ako na ekologické jarné upratovanie

Dni sa predlžujú, slnečné lúče vykúkajú a príroda sa zobúdza zo zimného spánku. Prišla jar a s ňou aj každoročný jarný rituál – veľké upratovanie. V tomto článku vám zhrnieme pár tipov, ako ho poňať trošku ekologickejšie. 

Univerzálny čistič

Naše staré mamy si pri upratovaní vystačili iba s prípravkami, ktoré našli vo svojom okolí. Postupom času však na trh prišlo množstvo moderných čistiacich prípravkov a na overené domáce čističe sa zabudlo. Pritom stačí, ak zmiešate obyčajnú vodu s octom v pomere 1:1 a vznikne vám univerzálny čistič, s ktorým vydrhnete takmer všetko. 

Ďalšie recepty, ako si doma vyrobiť ekologický čistiaci prostriedok bez chemikálii nájdete aj v našom videu. 

Umývanie okien bez odpadu

Ste zvyknutí umývať okná za pomoci chemikálií, kuchynských utierok či starých novín? Netvorte zbytočný odpad a siahnite po ekologickejšom variante. Nastriekajte na okná univerzálny domáci čistič, ktorý sme spomínali vyššie, rozotrite ho handrou a zvyšky stiahnite stierkou na sklo. Budete prekvapení, ako sa budú vaše okná blyšťať.

Čistý koberec bez tepovania

Nemusíte stráviť celý víkend drhnutím koberca prípravkami na tepovanie, vyskúšajte sódu. Najprv koberec poriadne povysávajte na to určenou hlavicou, potom naň vysypte vrstvu bežnej kuchynskej sódy a nechajte pár hodín pôsobiť. Sóda má skvelé absorbčné schopnosti a dokáže z koberca vytiahnuť veľkú časť nečistôt. Nakoniec koberec opäť dobre povysávajte a uvidíte ten rozdiel. 

Môže sa vám zdať, že ekológia a upratovanie nejde dohromady, no kde je vôľa, tam je cesta. Ak zaradíte ekologické zmýšľanie aj do svojich upratovacích návykov, nielenže budete mať čistú domácnosť, ale odľahčíte tým aj našu planétu.

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: tipy eko jar koberce upratovanie okná
Ďalšie články
DIY Eko čistiace prostriedky pre ekologickú domácnosť

DIY Eko čistiace prostriedky pre ekologickú domácnosť

Záleží vám na životnom prostredí a chcete ho chrániť? Potom...

Zistiť viac
Naučte sa 5 jazykov lásky a zlepšite svoj vzťah

Naučte sa 5 jazykov lásky a zlepšite svoj vzťah

Emocionálna reč dvoch ľudí sa môže líšiť. Rovnako ako sa...

Zistiť viac
Ako si vyrobiť ozdobu z polystyrénu? - video

Ako si vyrobiť ozdobu z polystyrénu? – video

Máte doma polystyrénový kruh? Možno vás to prekvapí, ale okrem...

Zistiť viac