3 tipy, ako na ekologické jarné upratovanie

Dni sa predlžujú, slnečné lúče vykúkajú a príroda sa zobúdza zo zimného spánku. Prišla jar a s ňou aj každoročný jarný rituál – veľké upratovanie. V tomto článku vám zhrnieme pár tipov, ako ho poňať trošku ekologickejšie. 

Univerzálny čistič

Naše staré mamy si pri upratovaní vystačili iba s prípravkami, ktoré našli vo svojom okolí. Postupom času však na trh prišlo množstvo moderných čistiacich prípravkov a na overené domáce čističe sa zabudlo. Pritom stačí, ak zmiešate obyčajnú vodu s octom v pomere 1:1 a vznikne vám univerzálny čistič, s ktorým vydrhnete takmer všetko. 

Ďalšie recepty, ako si doma vyrobiť ekologický čistiaci prostriedok bez chemikálii nájdete aj v našom videu. 

Umývanie okien bez odpadu

Ste zvyknutí umývať okná za pomoci chemikálií, kuchynských utierok či starých novín? Netvorte zbytočný odpad a siahnite po ekologickejšom variante. Nastriekajte na okná univerzálny domáci čistič, ktorý sme spomínali vyššie, rozotrite ho handrou a zvyšky stiahnite stierkou na sklo. Budete prekvapení, ako sa budú vaše okná blyšťať.

Čistý koberec bez tepovania

Nemusíte stráviť celý víkend drhnutím koberca prípravkami na tepovanie, vyskúšajte sódu. Najprv koberec poriadne povysávajte na to určenou hlavicou, potom naň vysypte vrstvu bežnej kuchynskej sódy a nechajte pár hodín pôsobiť. Sóda má skvelé absorbčné schopnosti a dokáže z koberca vytiahnuť veľkú časť nečistôt. Nakoniec koberec opäť dobre povysávajte a uvidíte ten rozdiel. 

Môže sa vám zdať, že ekológia a upratovanie nejde dohromady, no kde je vôľa, tam je cesta. Ak zaradíte ekologické zmýšľanie aj do svojich upratovacích návykov, nielenže budete mať čistú domácnosť, ale odľahčíte tým aj našu planétu.

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: upratovanie okná tipy eko jar koberce
Ďalšie články
Ako si vyrobiť podložku pod myš?

Ako si vyrobiť podložku pod myš? – video

Obklopovať sa vo svojom pracovnom prostredí niečím príjemným a pekným...

Zistiť viac

5 tipov ako zvládnuť prvý školský mesiac bez stresu

Letné prázdniny nám utiekli ako voda. Za letnými radovánkami, dobrodružným...

Zistiť viac
Ako si vyrobiť hravý fotorámik?

Ako si vyrobiť hravý fotorámik? – video

Aby ste si uchovali spomienky, foťte častejšie a sem-tam ich...

Zistiť viac