4 tipy ako si zjednodušiť upratovanie

Myslíte si, že upratovanie domácnosti trvá celú večnosť? Že neustále upratujete, ale aj napriek tomu u vás doma nikdy nie je perfektný poriadok? Zjednodušte si starosť o domácnosť tak, aby vám nebrala zbytočne moc energie a času. Stačí sa držať jednoduchých rád a návodov.

Stačí pár minút denne

Predstava, že budete každý týždeň niekoľko hodín behať po byte s čistiacimi prostriedkami, je desivá. Ak si ale nájdete pár minút svojho času a každý deň stihnete niečo, tak vám to ušetrí veľa práce i času. A čo behom tých pár minút stihnete upratať? Každý vieme, že akonáhle máme upratané a všetko je na svojom mieste, začnú nám poriadok kaziť práve tie veci, ktoré sa bežne používajú a zo svojho miesta rýchlo miznú. Za pár dní je v byte zmätok a ku koncu týždňa už hľadáme ovládač od televízie, nabíjačku na telefón alebo psiu hračku všade možne. Preto by sme tých pár minút mali venovať týmto veciam. Každý deň prejdite byt a vráťte veci na svoje miesto. Nebudete ich v nasledujúcich dňoch zúfale hľadať a pocit upratanej domácnosti vydrží omnoho dlhšie. Vzhľadom na to, že ide len o minúty, môžete to urobiť kedykoľvek behom dňa. Ráno pred prácou, poobede po práci alebo pred spaním.

Plánujte v týždenom rytme

Ďalším krokom je plán upratovania na celý týždeň. Ak si domáce práce rozdelíte na celý týždeň, vyhnete sa veľkému víkendovému upratovaniu, alebo si ho aspoň uľahčíte. Každý deň v týždni venujte inej aktivite. Jeden deň venujte napríklad utieraniu prachu a umývaniu podlahy. Ďalší deň môžete vyprať prádlo, iný deň si vyhradiť čas na upratanie kúpeľne a WC alebo kuchyne.  Tiež si môžete stanoviť deň na vynesenie odpadkov (aj keď v tomto prípade stačí sledovať, do akej miery je kôš naplnený). Ak budete dodržiavať váš plán na celý týždeň, budete milo prekvapení, ako všetko stíhate a upratovanie už pre vás nebude nočnou morou.

O prácu sa podeľte

Domáce práce nie sú záležitosťou len jedného člena rodiny, musia sa do nich zapojiť aj ostatní členovia domácnosti. Rozdeliť jednotlivé činnosti medzi viacčlennú rodinu musí byť samozrejmosťou. S partnerom sa striedajte v náročnejších činnostiach spojených s údržbou domácnosti a deťom zverte menej náročné aktivity. Napríklad utieranie prachu, vynášanie odpadkov, vykladanie riadu z umývačky alebo vešanie vypratého prádla. Zapojenie detí do upratovania je prospešné pre celú rodinu. Tieto činnosti pripravia deti do dospelého života, vám urýchlia upratovanie domácnosti a deti z toho budú mať dobrý pocit, že vám pomáhajú. 

Ak partnera nemáte, deti sú ešte moc malé alebo sa vaše deti už osamostatnili a vy sa nestíhate o domácnosť starať, je tu možnosť najať si človeka, ktorý sa o upratovanie vašej domácnosti postará za finančnú odmenu. Väčšinou sa jedná o študentky alebo staršie ženy, ktoré si chcú privyrobiť. Môžete sa dohodnúť, že vám napríklad prídu upratať celý byt raz týždenne. V takomto prípade na vás zostanú len drobné činnosti počas týždňa a o veľké upratovanie sa postará niekto iný.

Od začiatku trieďte odpad

Poslednou radou je triedenie odpadu. Ak budete mať pripravené odpadkové koše na sklo, plast, papier a zmiešaný odpad zvlášť, tak nebudete musieť triediť odpad až vo chvíli, kedy sa rozhodnete odpadky vyniesť. Vtedy zoberiete už pripravené a naplnené koše a odnesete ich do príslušného kontajnera. Ak budete celý týždeň odpadky triediť do správnych košov, budete mať na odpadky viac miesta a nestane sa vám, že by vám odpadkový kôš pretekal.

 

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: domácnosť upratovanie tipy triky plánovanie
Ďalšie články

Ako pripraviť vývar plný chuti? I Pán Tymián – video

Klasický vývar je v mnohých rodinách synonymom nedele. Skúste si...

Zistiť viac

Spravte si tento rok minimalistické sviatky

Jasné, Vianoce boli odjakživa sviatkami hojnosti. Obdobím, keď si doprajeme...

Zistiť viac

Ako na úspešné sviatky bez hádok?

Sú vaše Vianoce plné pohody, koláčikov a rozprávok? Alebo je...

Zistiť viac