4 tipy ako si zjednodušiť upratovanie

Myslíte si, že upratovanie domácnosti trvá celú večnosť? Že neustále upratujete, ale aj napriek tomu u vás doma nikdy nie je perfektný poriadok? Zjednodušte si starosť o domácnosť tak, aby vám nebrala zbytočne moc energie a času. Stačí sa držať jednoduchých rád a návodov.

Stačí pár minút denne

Predstava, že budete každý týždeň niekoľko hodín behať po byte s čistiacimi prostriedkami, je desivá. Ak si ale nájdete pár minút svojho času a každý deň stihnete niečo, tak vám to ušetrí veľa práce i času. A čo behom tých pár minút stihnete upratať? Každý vieme, že akonáhle máme upratané a všetko je na svojom mieste, začnú nám poriadok kaziť práve tie veci, ktoré sa bežne používajú a zo svojho miesta rýchlo miznú. Za pár dní je v byte zmätok a ku koncu týždňa už hľadáme ovládač od televízie, nabíjačku na telefón alebo psiu hračku všade možne. Preto by sme tých pár minút mali venovať týmto veciam. Každý deň prejdite byt a vráťte veci na svoje miesto. Nebudete ich v nasledujúcich dňoch zúfale hľadať a pocit upratanej domácnosti vydrží omnoho dlhšie. Vzhľadom na to, že ide len o minúty, môžete to urobiť kedykoľvek behom dňa. Ráno pred prácou, poobede po práci alebo pred spaním.

Plánujte v týždenom rytme

Ďalším krokom je plán upratovania na celý týždeň. Ak si domáce práce rozdelíte na celý týždeň, vyhnete sa veľkému víkendovému upratovaniu, alebo si ho aspoň uľahčíte. Každý deň v týždni venujte inej aktivite. Jeden deň venujte napríklad utieraniu prachu a umývaniu podlahy. Ďalší deň môžete vyprať prádlo, iný deň si vyhradiť čas na upratanie kúpeľne a WC alebo kuchyne.  Tiež si môžete stanoviť deň na vynesenie odpadkov (aj keď v tomto prípade stačí sledovať, do akej miery je kôš naplnený). Ak budete dodržiavať váš plán na celý týždeň, budete milo prekvapení, ako všetko stíhate a upratovanie už pre vás nebude nočnou morou.

O prácu sa podeľte

Domáce práce nie sú záležitosťou len jedného člena rodiny, musia sa do nich zapojiť aj ostatní členovia domácnosti. Rozdeliť jednotlivé činnosti medzi viacčlennú rodinu musí byť samozrejmosťou. S partnerom sa striedajte v náročnejších činnostiach spojených s údržbou domácnosti a deťom zverte menej náročné aktivity. Napríklad utieranie prachu, vynášanie odpadkov, vykladanie riadu z umývačky alebo vešanie vypratého prádla. Zapojenie detí do upratovania je prospešné pre celú rodinu. Tieto činnosti pripravia deti do dospelého života, vám urýchlia upratovanie domácnosti a deti z toho budú mať dobrý pocit, že vám pomáhajú. 

Ak partnera nemáte, deti sú ešte moc malé alebo sa vaše deti už osamostatnili a vy sa nestíhate o domácnosť starať, je tu možnosť najať si človeka, ktorý sa o upratovanie vašej domácnosti postará za finančnú odmenu. Väčšinou sa jedná o študentky alebo staršie ženy, ktoré si chcú privyrobiť. Môžete sa dohodnúť, že vám napríklad prídu upratať celý byt raz týždenne. V takomto prípade na vás zostanú len drobné činnosti počas týždňa a o veľké upratovanie sa postará niekto iný.

Od začiatku trieďte odpad

Poslednou radou je triedenie odpadu. Ak budete mať pripravené odpadkové koše na sklo, plast, papier a zmiešaný odpad zvlášť, tak nebudete musieť triediť odpad až vo chvíli, kedy sa rozhodnete odpadky vyniesť. Vtedy zoberiete už pripravené a naplnené koše a odnesete ich do príslušného kontajnera. Ak budete celý týždeň odpadky triediť do správnych košov, budete mať na odpadky viac miesta a nestane sa vám, že by vám odpadkový kôš pretekal.

 

See more articles in this category upratovanie tipy triky plánovanie domácnosť
Ďalšie články

6 tipov na letné víkendové aktivity

Letné víkendy ponúkajú ideálnu príležitosť na vyhrievanie sa v teplom...

Zistiť viac

Ako zostať produktívna, keď jediné, na čo myslíte, je dovolenka?

Teploty stúpajú, a to znamená len jedno, prichádza leto! Slnko,...

Zistiť viac