5 nápadov na maľovanie veľkonočných vajíčok

5 nápadov na maľovanie veľkonočných vajíčok

Maľovanie veľkonočných vajíčok je skvelá činnosť pre celú rodinu. Nechajte v sebe prebudiť kreatívnu dušu a pustite sa do ozdobovania kraslíc aj tento rok. Môžete si zaspomínať na svoje detské časy a rozprávať svojim deťom vaše nezabudnuteľné príbehy.  

 

Viete, odkiaľ pochádza maľovanie veľkonočných vajíčok? 

Prvé zdobené vajíčko pochádza z Afriky. Bolo to gravírované pštrosie vajíčko a dnes má už viac ako 60-tisíc rokov. Pre Egypťanov a Sumerov v Mezopotámii boli vajcia symbolom znovuzrodenia. Ich kovové alebo rôzne iné napodobeniny ukladali do hrobov. V kresťanstve boli vajíčka v období pôstu považované za zakázané, preto si ich ľudia začali zdobiť ako symbol konca pôstneho obdobia. Prví kresťania v Mezopotámii vraj maľovali vajíčka na červeno, ktorá symbolizovala krv Ježiša Krista počas ukrižovania. Avšak podľa nemeckej tradície veľkonočné vajíčka nosí veľkonočný zajačik. Táto tradícia sa rozšírila aj do Ameriky, kde ostala až dodnes. 

 

Zvyky spojené s veľkonočnými vajíčkami

S veľkonočnými vajíčkami sú spojené rôzne zvyky a tradície po celom svete. Poďme si pripomenúť, ktoré to sú.

Gúľanie vajíčok: Gúľanie je tradíciou v mnohých krajinách, avšak najmä v Amerike a niektorých častiach Európy. Ide o kotúľanie zdobených vajíčok dole kopcom. Vajíčko, ktoré sa dogúľa najďalej bez rozbitia, sa považuje za víťaza. Táto milá aktivita sa zvykne organizovať na komunitných podujatiach a veľkonočných oslavách.

Hľadanie veľkonočných vajíčok: Táto aktivita patrí medzi obľúbené najmä u detí. Čokoládové vajíčka sú ukryté v záhrade, v parkoch a deti ich hľadajú. To, ktoré nájde najviac vajíčok alebo špeciálne zlaté vajce, môže získať cenu navyše. 

5 nápadov na maľovanie veľkonočných vajíčok

Ozdobovanie stromov: V niektorých krajinách ľudia zdobia stromy farebnými veľkonočnými vajíčkami. Milá tradícia, však? 

5 nápadov na maľovanie veľkonočných vajíčok

Maľovanie vajíčok: Jedným z najrozšírenejších zvykov je zdobenie vajíčok. Ľudia maľujú, farbia vajíčka rôznymi metódami, vyskúšajte si niektoré s nami.  

 

Metódy maľovania veľkonočných vajíčok

1. Maľovanie prírodnými farbivami 

Vedeli ste, že ak budete variť vajíčka so špenátom, tak dosiahnete zelenú farbu vajíčok? Žltú farbu dosiahnete, ak použijete kurkumu, svetločervenú vďaka červenej repe a keď použijete kapustu, tak dosiahnete purpurovú. Prírodné vajíčka budú vyzerať na ozdobenom stole veľmi efektne a navyše ich môžete stále zjesť. 

2. Vyškrabovanie farby 

Vajíčko najprv zafarbíme ľubovoľnou farbou a následne do farby ostrým predmetom vyškrabávame vzor, aký chceme. Môžete použiť malý nožík alebo pilník. Takouto metódou budete mať z vajíčka naozajstné unikáty plné krásnych vzorov. 

3. Zdobenie voskom 

Potrebovať budeme voskové pastelky, vosk zo sviečky a drôt na nanášanie vosku. Odkrojte malý kúsok pastelky a roztopte ho s voskom v lyžičke nad sviečkou. Takto vzniknutý vosk môžete nanášať malým štetcom alebo ihlou na vajíčko. 

4. Madeirový vzor 

Táto technika je trošku náročnejšia než predošlé, ale je o to efektnejšia! Budeme na ňu potrebovať modelársku vŕtačku, ktorou do škrupinky vyfúknutého vajíčka spravíme malé diery. Okolie dier ozdobíme voskom a máme vytvorenú madeirovú „čipku“ na vajíčku. 

5. Oblepovanie vajíčok

Oblepovať veľkonočné vajíčka môžete čímkoľvek. Trávou, živými kvetmi, čipkou, látkou, bavlnou či korálkami. V tejto metóde sa môžete vyblázniť aj spolu s deťmi, pretože nie je taká náročná. 

5 nápadov na maľovanie veľkonočných vajíčok

Čo s vyfúknutým vajíčkom?

Nemusíte sa báť, čo spravíte z vyfúknutých vajíčok. Môžete si z nich vždy spraviť chutný koláč, praženicu alebo napríklad skvelé lievance. 

Ingrediencie:

– banány

– múka

– mlieko

– vajíčka

– ½ vanilkového cukru

– kakao

– škorica

– maliny

Všetky ingrediencie spolu zmiešame a vylejeme na panvicu. Dobrú chuť! 

Odber noviniek

Zanechajte svoj e-mail a odoberajte naše novinky

Zadajte platný e-mail
Pred odoslaním musíte súhlasiť

See more articles in this category diy Veľká noc vajíčka
Ďalšie články

6 tipov na letné víkendové aktivity

Letné víkendy ponúkajú ideálnu príležitosť na vyhrievanie sa v teplom...

Zistiť viac

Ako zostať produktívna, keď jediné, na čo myslíte, je dovolenka?

Teploty stúpajú, a to znamená len jedno, prichádza leto! Slnko,...

Zistiť viac