5 techník ako sa učiť rýchlejšie a efektívnejšie. A ako to nezabudnúť.

Či už ste študent, či pracujúci človek, každý z nás sa stretol s lenivosťou alebo nechuťou, ktorá nám bráni vykonávať dôležité úlohy. Často máme pocit, že nám to jednoducho nejde a radšej to vzdáme. Ako sa naučiť niečo nové rýchlo a efektívne? Naučíte sa v našom článku.

1. Dôležitý je spôsob, nie čas

Nejde ani tak o to, koľko hodín strávite pri učení, ale ako k nemu pristupujete. Skúste zapojiť emócie. Všetko, čo vo vás vzbudzuje emócie, si zapamätáte oveľa skôr a jednoduchšie. Predstavujte si ako daný proces funguje, ako sa ten človek, o ktorom sa chcete niečo naučiť vtedy asi cítil alebo ako vyzeral. Vyskúšajte napríklad metódu Loci, tiež známu ako metódu pamäťových ciest. Poznali ju Gréci a Rimania už pred 2 000 rokmi a pomáhala im zapamätať si body ich prejavov. Spočíva vo vizualizácii si známeho miesta (napríklad svojho bytu) alebo známej trasy, do ktorej umiestnime predmety, ktoré si chceme zapamätať. Chcete si zapamätať 5 mien alebo 5 predmetov z nákupného zoznamu? Prejdite si v mysli svoj byt od vchodových dverí po kuchyňu a predstavujte si jednotlivé predmety na rôznych miestach bytu. Fantázii sa medze nekladú a čím bizarnejšia predstava, tým si to rýchlejšie zapamätáme.

2. Systém a pravidelnosť

Lenivosť prekonáte systémom, respektíve akýmsi návykom. Pre športovca to môže znamenať mať aspoň 5 tréningov týždenne, pre autora knihy napísať aspoň jednu-dve strany denne a podobne. Malé a postupné kroky nie sú pre mnohých tak atraktívne ako obrovské skoky raz za čas. No je všeobecne dokázané, že lepší a úspešnejší sú tí, ktorí sa vzdelávajú pravidelne, nie jednorázovo. 

3. Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť

Známy americký psychiater William Glasser tvrdí, že zapamätať si vieme 20 % toho, čo počujeme, 30 % toho, čo vidíme a 50 % toho, čo vidíme aj počujeme zároveň. Vizualizácia vedie k vytváraniu asociácií a tie nám pomáhajú si veci lepšie zapamätať. Ak napríklad čítate text alebo počúvate hovorené slovo, predstavujte si jasné vizuálne obrazy k danej téme.

4. Paretovo pravidlo

Určite vám je toto pravidlo 80:20 dobre známe. Platnosť tohto princípu si môžeme všimnúť napríklad aj v podnikaní, kde 80 % profitu firmy pochádza od 20 % klientov, 80 % sťažností pochádza taktiež od 20 % klientov, a pod. A vieme ho uplatniť aj v učení. 20 % vzdelávania sa nám dokáže zabezpečiť 80 % výsledkov. Ak sa napríklad učíte cudzí jazyk, potrebujete ovládať všetko – od gramatiky, cez výslovnosť až po písanie a čítanie. V lete pôjdete do cudzojazyčnej krajiny a budete potrebovať konverzovať. Táto oblasť tvorí približne 20 %  zo všetkého, čo k výučbe jazyka patrí, no vám na dovolenke prinesie 80 % toho, čo potrebujete.

Odber noviniek

Zanechajte svoj e-mail a odoberajte naše novinky

Zadajte platný e-mail
Pred odoslaním musíte súhlasiť

Zamerajte sa preto vždy na tú oblasť, ktorú dokážete v praxi zužitkovať čo najlepšie. Zamerajte svoju pozornosť na 20 % vecí, v ktorých ste dobrí. Za kratší čas toho v konečnom dôsledku stihnete viac.

5. Metóda Pomodoro

Táto metóda sa vám bude páčiť. Vyzdvihuje dôležitosť prestávky a oddychu pri vzdelávaní. Po nejakom čase naša koncentrácia jednoducho klesá. Dôležitý je nasledujúci postup: stanovte si aktívny časový blok po dobu 25 minút, po nich si dajte 5 minútovú prestávku a celé štyrikrát opakujte. Po celom cykle si dajte veľkú 15 až 20 minútovú pauzu. Francesco Cirillo, autor metódy, uviedol, že vďaka jeho technike je možné spozorovať nárast produktivity veľmi rýchlo, a to už v priebehu 1-2 dní.

Dôležité je tiež uvedomiť si svoju motiváciu, prečo sa chceme niečo naučiť. Či už je to váš záujem, zvedavosť alebo pracovná povinnosť, každá vedomosť sa vám zíde a možno ani netušíte kedy.

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: tipy vzdelávanie
Ďalšie články

Ako si vyrobiť jarný veniec? – video

Dodajte svojmu príbytku nádych jari. Veď už aj vonku začína...

Zistiť viac

Odhaľte tajomstvá kúzelníkov: takto fungujú najznámejšie triky!

Mágia uchvacuje divákov po stáročia a zanecháva ich v nemom...

Zistiť viac

Ako cvičenie pomáha zvládať stres?

V dnešnom svete, v ktorom žijeme, sa stres stal pre...

Zistiť viac