5 techník ako sa učiť rýchlejšie a efektívnejšie. A ako to nezabudnúť.

Či už ste študent, či pracujúci človek, každý z nás sa stretol s lenivosťou alebo nechuťou, ktorá nám bráni vykonávať dôležité úlohy. Často máme pocit, že nám to jednoducho nejde a radšej to vzdáme. Ako sa naučiť niečo nové rýchlo a efektívne? Naučíte sa v našom článku.

1. Dôležitý je spôsob, nie čas

Nejde ani tak o to, koľko hodín strávite pri učení, ale ako k nemu pristupujete. Skúste zapojiť emócie. Všetko, čo vo vás vzbudzuje emócie, si zapamätáte oveľa skôr a jednoduchšie. Predstavujte si ako daný proces funguje, ako sa ten človek, o ktorom sa chcete niečo naučiť vtedy asi cítil alebo ako vyzeral. Vyskúšajte napríklad metódu Loci, tiež známu ako metódu pamäťových ciest. Poznali ju Gréci a Rimania už pred 2 000 rokmi a pomáhala im zapamätať si body ich prejavov. Spočíva vo vizualizácii si známeho miesta (napríklad svojho bytu) alebo známej trasy, do ktorej umiestnime predmety, ktoré si chceme zapamätať. Chcete si zapamätať 5 mien alebo 5 predmetov z nákupného zoznamu? Prejdite si v mysli svoj byt od vchodových dverí po kuchyňu a predstavujte si jednotlivé predmety na rôznych miestach bytu. Fantázii sa medze nekladú a čím bizarnejšia predstava, tým si to rýchlejšie zapamätáme.

2. Systém a pravidelnosť

Lenivosť prekonáte systémom, respektíve akýmsi návykom. Pre športovca to môže znamenať mať aspoň 5 tréningov týždenne, pre autora knihy napísať aspoň jednu-dve strany denne a podobne. Malé a postupné kroky nie sú pre mnohých tak atraktívne ako obrovské skoky raz za čas. No je všeobecne dokázané, že lepší a úspešnejší sú tí, ktorí sa vzdelávajú pravidelne, nie jednorázovo. 

3. Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť

Známy americký psychiater William Glasser tvrdí, že zapamätať si vieme 20 % toho, čo počujeme, 30 % toho, čo vidíme a 50 % toho, čo vidíme aj počujeme zároveň. Vizualizácia vedie k vytváraniu asociácií a tie nám pomáhajú si veci lepšie zapamätať. Ak napríklad čítate text alebo počúvate hovorené slovo, predstavujte si jasné vizuálne obrazy k danej téme.

4. Paretovo pravidlo

Určite vám je toto pravidlo 80:20 dobre známe. Platnosť tohto princípu si môžeme všimnúť napríklad aj v podnikaní, kde 80 % profitu firmy pochádza od 20 % klientov, 80 % sťažností pochádza taktiež od 20 % klientov, a pod. A vieme ho uplatniť aj v učení. 20 % vzdelávania sa nám dokáže zabezpečiť 80 % výsledkov. Ak sa napríklad učíte cudzí jazyk, potrebujete ovládať všetko – od gramatiky, cez výslovnosť až po písanie a čítanie. V lete pôjdete do cudzojazyčnej krajiny a budete potrebovať konverzovať. Táto oblasť tvorí približne 20 %  zo všetkého, čo k výučbe jazyka patrí, no vám na dovolenke prinesie 80 % toho, čo potrebujete.

Odber noviniek

Zanechajte svoj e-mail a odoberajte naše novinky

Zadajte platný e-mail
Pred odoslaním musíte súhlasiť

Zamerajte sa preto vždy na tú oblasť, ktorú dokážete v praxi zužitkovať čo najlepšie. Zamerajte svoju pozornosť na 20 % vecí, v ktorých ste dobrí. Za kratší čas toho v konečnom dôsledku stihnete viac.

5. Metóda Pomodoro

Táto metóda sa vám bude páčiť. Vyzdvihuje dôležitosť prestávky a oddychu pri vzdelávaní. Po nejakom čase naša koncentrácia jednoducho klesá. Dôležitý je nasledujúci postup: stanovte si aktívny časový blok po dobu 25 minút, po nich si dajte 5 minútovú prestávku a celé štyrikrát opakujte. Po celom cykle si dajte veľkú 15 až 20 minútovú pauzu. Francesco Cirillo, autor metódy, uviedol, že vďaka jeho technike je možné spozorovať nárast produktivity veľmi rýchlo, a to už v priebehu 1-2 dní.

Dôležité je tiež uvedomiť si svoju motiváciu, prečo sa chceme niečo naučiť. Či už je to váš záujem, zvedavosť alebo pracovná povinnosť, každá vedomosť sa vám zíde a možno ani netušíte kedy.

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: tipy vzdelávanie
Ďalšie články

Ako pripraviť krémovú šampiňónovú polievku? – video

Šampiňónový krém je jednoduchá a výborná polievka ideálna do tohto...

Zistiť viac

Ako si rýchlo vyrobiť držiak na mobil? – video

V dnešnej dobe sa už bez mobilov nezaobídeme. Púšťame si...

Zistiť viac

Poznáte hygge? Tipy, ako si vytvoriť záhradné kráľovstvo

Hygge je dánsky životný štýl, ktorý sa zameriava na príjemné...

Zistiť viac