5 tipov ako si vybudovať sebavedomie

Byť sebavedomý neznamená myslieť si o sebe niečo viac, ako v skutočnosti ste. Práve naopak. Sebavedomie je schopnosť prijať svoje ja so všetkými dobrými aj horšími stránkami našej osobnosti. Tak, ako aj iné zručnosti, aj sebavedomie sa dá pestovať. V tomto článku si priblížime pár tipov, ako na to.

Vaše okolie je vaším zrkadlom

Dennodenne sa obklopujete ľuďmi, ktorí o sebe pochybujú, na každú vzniknutú situáciu sa pozerajú negatívne a neustále sa sťažujú? Toto nie je práve ideálne prostredie pre váš osobnostný rast. Skúste pre zmenu vybehnúť na kávu s niekým inšpiratívnym a cieľavedomým. S niekým, kto vo vás vzbudzuje príjemné pocity a pri kom prídete na nové myšlienky. 

Sústreďte sa na to, čo sa vám na sebe páči

Neustále karhanie sa za veci, ktoré na sebe nemáte radi, je zbytočná strata času. Namiesto toho si radšej všímajte tie vlastnosti, ktoré si na sebe vážite. A ak vám žiadne nenapadajú, spýtajte sa svojich najbližších. Zistite, čo si na vás vážia a ako sa pri vás cítia. Možno objavíte stránky svojej osobnosti, o ktorých ste ani nevedeli. 

Cíťte sa dobre vo vlastnej koži

Určite poznáte ten super pocit, keď si dáte záležať na výbere svojho outfitu, upravíte sa a páčite sa sami sebe. Máte chuť sa usmievať, chodíte vzpriamenejšie než zvyčajne, cítite sa jednoducho dobre. Tak prečo to nerobiť každý deň? Privstante si a vyfintite sa! Veď aj štúdie dokázali, že oblečenie a náš výzor má vplyv aj na naše správanie. 

Nastavte si ciele a postupne ich dosahujte

Nič vám nezvýši sebavedomie viac ako pocit, že ste dokázali niečo, čo ste nikdy predtým nedokázali. Vystúpte zo svojej komfortnej zóny a pustite sa do nových výziev. Vždy ste chceli vedieť po francúzsky? Do toho! Prihláste sa na kurz. Túžite zdolať vysokú horu? Na čo čakáte? Ten správny čas je teraz. 

Čítajte, čítajte, čítajte

A tým nemyslíme iba motivačné knihy. Čítajte, čo vám príde pod ruku, čo vás zaujíma, čo vás inšpiruje, baví. Sebavedomý človek by si mal byť istý aj vo svojom vyjadrovaní. A kde sa lepšie naučíte používať slová než v knihách? 

Budovanie sebavedomia je dlhodobý proces. Budte preto trpezlivý, netlačte na seba a nechajte tomuto procesu voľný priebeh. Predsa ani Rím nikto nepostavil za jeden deň. 

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: tipy sebavedomie ľudia emócie cieľ čas knihy
Ďalšie články
DIY Eko čistiace prostriedky pre ekologickú domácnosť

DIY Eko čistiace prostriedky pre ekologickú domácnosť

Záleží vám na životnom prostredí a chcete ho chrániť? Potom...

Zistiť viac
Naučte sa 5 jazykov lásky a zlepšite svoj vzťah

Naučte sa 5 jazykov lásky a zlepšite svoj vzťah

Emocionálna reč dvoch ľudí sa môže líšiť. Rovnako ako sa...

Zistiť viac
Ako si vyrobiť ozdobu z polystyrénu? - video

Ako si vyrobiť ozdobu z polystyrénu? – video

Máte doma polystyrénový kruh? Možno vás to prekvapí, ale okrem...

Zistiť viac