6 potravín, ktoré zlepšujú funkciu mozgu

Potraviny, ktoré jete, zohrávajú významnú úlohu pri udržiavaní zdravého chodu mozgu a môžu zlepšiť špecifické úlohy, ako je pamäť a koncentrácia. Prinášame vám zoznam potravín, ktorý vás možno prekvapí a zároveň poteší, ak ich máte zaradené v jedálničku.

Ryby, rybky, rybičky

Mastné ryby ako sú losos, tuniak, sleď, halibut, či pstruh by sme mohli dať na vrchol zoznamu. Obsahujú omega-3 mastné kyseliny a vitamín D. Tieto dve zložky sú pre mozog kľúčové.

Odber noviniek

Zanechajte svoj e-mail a odoberajte naše novinky

Zadajte platný e-mail
Pred odoslaním musíte súhlasiť

Z výskumu vyplýva, že ľudia, ktorí konzumujú ryby trikrát týždenne, znížili riziko vzniku Alzheimerovej choroby až o 40 %. Aj keď sú u nás na Slovensku možnosti obmedzenejšie v porovnaní s prímorskými štátmi, je dobré poznamenať, že by ste mali kupovať tzv. divokého lososa, aby neobsahoval toxické látky. Divoký losos má 5 – 7 % tuku a umelo chovaný 15 – 34 % tuku. V tukovom tkanive sa hromadia všetky toxíny.

 

Kakao a čokoláda

Potešíme vás, ale dopriať si kúsok čokolády je naozaj zdraviu prospešné. Avšak, ak hovoríme o čokoláde, myslíme tým, samozrejme, takú, ktorá má vysoký podiel kakaa. Horká čokoláda a kakaový prášok obsahujú hneď niekoľko zlúčenín, ktoré podporujú mozgovú aktivitu. Sú to najmä flavonoidy, kofeín a antioxidanty. Vedci tvrdia, že tieto zlúčeniny môžu zlepšiť pamäť a tiež spomaliť mentálny pokles, ktorý súvisí s postupujúcim vekom. Ide o prírodné antidepresívum, ktoré potláča stres, podporuje prekrvenie mozgu a zlepšuje mozgové funkcie.

Avokádový zázrak

Máte radi guacamole alebo avokádové toasty? Smelo do toho. Avokádo je bohaté na
vitamín B6, draslík, železo, kyselinu listovú a kyselinu pantoténovú. Pomáha pri mentálnej únave a ako zdravý zdroj omega-6 mastných kyselín pomáha obnovovať centrálnu nervovú sústavu a zmierňuje účinky Alzheimerovej choroby a demencie.

Ananásová záchrana

Vedeli ste, že filmové hviezdy a speváci obľubujú ananás, pretože obsahuje veľa vitamínu C a mangánu, ktorý im pomáha naučiť sa naspamäť dlhé texty? Ananás priam zázračne pomáha navodiť duševné uvoľnenie, odstraňuje citový chaos a usporiada váš proces myslenia. 

Radostné figy

Potrebujete sa koncentrovať? Dajte si 1 až 2 figy. Figy sú liekom pri tzv. „zatmení mozgu“, keď sa už naozaj neviete na nič sústrediť. Sú považované za prírodné antidepresívum, ktoré pozdvihne zlú náladu.

Veselé banány

Ďalšie prírodné antidepresívum. Banány sú užitočné aj pri prekonávaní depresie vzhľadom na svoj vysoký obsah tryptofánu, ktorý sa premieňa na serotonín a tým „rozveseľuje“ váš mozog. Pomáha liečiť úzkosť, nespavosť, únavu a podráždenosť. 

A nezabúdajme ani na…

Čučoriedky, vajíčka, orechy, kurkumu, tekvicové semiačka, olivový olej, med, hovädzie mäsko, morské plody, ovsené vločky, mätu, hrozienka, sladké zemiaky, či mangold. A čistú vodu. To všetko je “potrava pre mozog” a podieľa sa na mentálnych a nervových procesoch.

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: tipy zdravie potraviny
Ďalšie články
Návod na origami v tvare labute.

Ako vyrobiť origami labuť? – video

Labuť predstavuje symbol čistoty, oddanosti a pravej lásky. Už ste...

Zistiť viac

Ako pripraviť čokoládovú penu s malinami? – video

Keď niečo milujete, je to láska na celý život. To...

Zistiť viac
Malé dievča a chlapec voňajú kvety.

Päť mýtov o láske, o ktorých by ste mali vedieť

Básnici písali o láske po tisícročia, no až nedávno sa...

Zistiť viac