Aj zajkom je doma najlepšie

S jedlom vraj rastie chuť. Možno ste to príslovie už počuli – znamená, že čím viac niečoho máme, tým menej si to vážime. Chceme stále viac a už nie sme takí skromní, ako sme boli kedysi. A presne to sa stalo aj zajkovi.

Ešte predtým, než bol zajko zajkom, bol toaletným papierom. Keď sa mu minul papier, deti mu na rolku dolepili frajerské uši, dokreslili ňufák s fúzikmi, vysmiate ústa a pod ne prilepili dva veľké zajkovské zuby z papiera. Zajko sa zo svojho druhého života tešil, z poličky spoznával celú domácnosť a cez okno sledoval, čo sa deje na dvore. S jedlom však rastie chuť a zajkovi pozeranie cez okno prestalo stačiť.

S najväčšou závisťou sledoval na dvore šantiace zajace. Pobehovali si, kam sa im zachcelo, chrúmali si šťavnatú mrkvičku či farebné jarné púpavy. A náš zajko si v duchu hovoril, prečo práve on musí byť z papiera. 

Nikdy sa nepozriem do sveta tam vonku. Nikdy nezistím, ako chutí mrkvička a nevyváľam sa v hebkej jarnej tráve. Život na poličke je taká nuda!“ sťažoval sa.

Keď sa jeho vzdychanie už nedalo počúvať, dohodli sa zvyšné zvieratká z poličky zakročiť. Slovo si vzala múdra sova, ktorá na poličke sedela už nejaký ten mesiac.

Vieš o tom, že kým sa zajace pustia do jedenia mrkvy, musia si ju najprv nájsť, a vykopať z hlbokej zeme?“ pýtala sa zajka skúsená sova. 

A vieš, že byť zajacom je veľká zodpovednosť? Vychovávaš malé zajačiky a ani na moment ich nesmieš stratiť z dohľadu, aby sa nezatúlali,“ pokračovala sova.

A tušil si vôbec, že keď vonku prší, zajacom často vytopí celý domov a musia si stavať nový?

Zajko bol v šoku. Nikdy sa nad tým takto nezamyslel. Cez okno videl len to dobré a zábavné, no sova mala pravdu. Prestal si vážiť to, čo mal. Na poličke mal pritom všetko. Kamarátov, s ktorými sa mohol zabávať, aj takých, ktorí mu ochotne poradili. Nemusel zháňať jedlo po celom dvore ani so strachom sledovať každú dažďovú kvapku dopadajúcu z oblohy. Nemal žiadnu zodpovednosť a jeho dni boli plné zábavy. Sľúbil ostatným zvieratkám, že si odteraz dá veľký pozor na to, aby mu už viackrát s jedlom nenarástla chuť. A namiesto toho si opakoval aj druhé príslovie, ktoré mu teraz dávalo ešte oveľa väčší zmysel – všade dobre, doma najlepšie.

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: mrkva domov toaletný papier rozprávka zajac
Ďalšie články

Ako pripraviť vývar plný chuti? I Pán Tymián – video

Klasický vývar je v mnohých rodinách synonymom nedele. Skúste si...

Zistiť viac

Spravte si tento rok minimalistické sviatky

Jasné, Vianoce boli odjakživa sviatkami hojnosti. Obdobím, keď si doprajeme...

Zistiť viac

Ako na úspešné sviatky bez hádok?

Sú vaše Vianoce plné pohody, koláčikov a rozprávok? Alebo je...

Zistiť viac