Ako deťom spríjemniť deň? Pripravte im hravé raňajky

Každý rodič vie, aké je ťažké neustále vymýšľať nové a zaujímavé pokrmy, ktoré si u detí získajú pozornosť. Skombinovať atraktívny vzhľad, dostatok živín a vitamínov so stále sa meniacimi chuťami detí je úloha pre génia. Ponúkame vám pomocnú ruku v podobe niekoľkých tipov, ako docieliť uznanlivé pohľady a prázdne taniere alebo misky. 

Ovsená kaša

Kaša je jednou z najobľúbenejších raňajok pre deti aj dospelých. Jej veľkou výhodou je ľahká príprava, spočívajúca v uvarení jemných ovsených vločiek v mlieku (ktoré môžete zriediť s vodou). Hotovú kašu môžete dochutiť podľa preferencií jednotlivých členov rodiny. Či už ide o maslo, med, kakao, škoricu alebo mrazené ovocie (jahody, čučoriedky, banány atď.). Všetky prísady môžete na stôl pripraviť dopredu, takže sa dochucovanie ľahko zmení na kolektívnu zábavu. 

Voňavý tip: Pri varení pridajte do kaše vanilkový cukor. Získate tak neodolateľnú vôňu na pozadí všetkých chutí.

Toasty a hrianky

Ďalšou raňajkovou klasikou sú toasty a hrianky. Ich výhodou je obrovská variabilita, či už ide o sladký alebo slaný variant. Maslo, marmeládu, rôzne kakaové a orieškové maslá, med a ovocie na jednej strane, a syry, zelenina, salámy alebo vajíčka na tej druhej. 

Tým najmenším môžete toasty vykrajovať do zábavných tvarov a tvárí.  Pre starších môžete pripraviť domácu simuláciu hotelových švédskych stolov, pri ktorých sa všetci skvele zabavíte. A medzi nami, je to menej náročné na prípravu. 

Palacinky, lievance, vafle

Pokiaľ si chcete u vašich detí získať večnú slávu a “cenu zlatej varešky”, pripravte im palacinky, lievance alebo vafle. Tieto jedlá milujú všetci. Nemusíte ani v kuchyni profesionálne nadhadzovať panvicou, stačí na stôl postupne servírovať zlaté palacinky, ktoré si už deti samé rady dozdobia. Aj tu platí, že môžete pripraviť slaný variant. Aj napriek tomu si myslíme, že sladký tentokrát výrazne zvíťazí. Vyšľahajte tvaroh s cukrom, ponúknite kakao, javorový sirup, med a čerstvé ovocie. Zvyšok už nechajte na detskej fantázii. 

Voňavý tip: Pokiaľ chystáte sladký variant, pridajte do cesta vanilkový cukor a štipku nastrúhanej kôry z bio citróna. Docielite tak neodolateľnú vôňu. 

Vajíčka 100x inak

Synonymom pre výdatné raňajky sú vajíčka. Môžete ich uvariť natvrdo a plátky rozložiť na chlebík natretý maslom. Alebo pripravte omeletu, ktorú ozdobíte nastúhaným syrom. Ak máte doma starší chlieb, pripravte chlebík vo vajíčku, ktorý môžete podávať so šunkou a zeleninou. Máte tu nevyčerpateľne veľa možností, ako pripraviť vajíčko. A pokiaľ deťom chýba osobný prístup, skúste ozdobiť omeletu zeleninou tak, aby ste vytvorili usmievajúcu sa tvár. Ozdobiť môžete aj napríklad volské oká. Stačí len kúsok tvorivosti. 

Zamatový tip: Praženicu pri šľahaní zjemnite trochou smotany. Milovníci pikantnejšej chuti zase ocenia, keď tesne pred koncom vmiešate lyžičku francúzskej horčice. 

Jogurtové fantazírovanie

Čím jednoduchší základ, tým väčší priestor pre fantáziu. To platí aj pre jogurt na raňajky. Nie je nič ľahšie než biely jogurt v miske, dostatočná zásoba rôzneho ovocia a pre tých najväčších maškrtníkov aj kvapka medu. Raňajky sa ľahko premenia na tvorivú dielňu, v ktorej sa budú vaše deti predbiehať v originálnejších výtvoroch. 

Chuťový tip: Skúste servírovať jogurt gréckeho typu, ktorý má minimálne 10 % tuku. Chuťový rozdiel je obrovský. Reálne však hrozí, že deti už nebudú chcieť žiadny iný. 

Či už sa rozhodnete pre akýkoľvek variant, nezabudnite, že raňajkami štartujete celý deň. To znamená, že okrem výdatného jedla je dôležitá aj psychická pohoda pri stole. Nikam sa neponáhľajte a dobre sa zabavte. Uvidíte, ako vám to nakopne deň tým správnym smerom. 

 

Ďalšie články
Naučte sa 5 jazykov lásky a zlepšite svoj vzťah

Naučte sa 5 jazykov lásky a zlepšite svoj vzťah

Emocionálna reč dvoch ľudí sa môže líšiť. Rovnako ako sa...

Zistiť viac
Ako si vyrobiť ozdobu z polystyrénu? - video

Ako si vyrobiť ozdobu z polystyrénu? – video

Máte doma polystyrénový kruh? Možno vás to prekvapí, ale okrem...

Zistiť viac
Ako si vyrobiť LED lampu? - video

Ako si vyrobiť LED lampu? – video

Neveríte, že zo sklenenej misky a vázy sa dá vyrobiť...

Zistiť viac