Ako na úspešné sviatky bez hádok?

Sú vaše Vianoce plné pohody, koláčikov a rozprávok? Alebo je to skôr obdobie vášnivých diskusií, kritizovania príliš kyslej kapustnice či vyjadrovania nespokojnosti s darčekom? Máme pre vás pár tipov, ako si sviatky doslova vychutnať v pohode a bez stresu.

Plánujte vopred

Čas sa ku koncu roka akoby zrýchľuje. Chcete stihnúť trhy s priateľmi, firemné večierky, napiecť, upratať, nakúpiť darčeky. A určite sme vynechali desiatky ďalších aktivít. To všetko vás môže vystresovať natoľko, že si Vianoce neužijete a svoju nepohodu môžete preniesť aj na svoje okolie. Skúste si urobiť plán a stanovte si priority. Dajte si to všetko pekne na papier aj s termínmi a odškrtávajte. Ak máte deti, o týchto plánoch povedzte aj im, aby vedeli, čo sa bude diať a ako to bude prebiehať. Preberte s nimi všetko podrobne vrátane toho, čo od nich očakávate. Kedy a kam sa pôjdete sánkovať, ako pozdraviť babku na návšteve, ako poďakovať za darčeky. Môžete sa tak vyhnúť zbytočnému plaču, stresu a kriku.


Nechajte minulosť minulosťou

Znie vám to ako klišé, ale dobrou radou je riešiť iba to, čo sa deje tu a teraz. Rodinné návštevy často skĺznu do debát, pri ktorých sa otvoria staré krivdy, nespracované zážitky, nepochopenie, rivalita. Ak sa predsa len diskusia zvrtne do nepríjemnej hádky, navrhnite, že teraz to jednoducho nebudete riešiť a môžete sa o tom porozprávať neskôr. Nehľadajte si rodinných spojencov, pokúste sa debatu ukončiť alebo zmeniť tému a štrngnúť si na uzmierenie.

Menej kritiky a viac pochvál

Je dokázané, že hádky často vznikajú z maličkostí. Pokúste sa vyhnúť uštipačným vetám o nedopečenom mäse či koláčoch, ktoré babka robí lepšie. Naopak, veľa chváľte. Tešte sa z maličkostí, ktorých si bežne nik nevšimne. Pochváľte pekný obrus, novú vianočnú dekoráciu, výbornú polevu, akú ste ešte nejedli. Tým navodíte príjemnú atmosféru, z ktorej sa len ťažko dostanete do konfliktu. Ide o vedomé rozhodnutie byť k sebe milí a tolerantní.

Zaujímavosti zo zahraničia

Vo Veľkej Británii urobili prieskum na vzorke dvetisíc domácností, ktorý sa týkal priebehu slávnostného dňa. Zistili, že od budíčka okolo 8.00 hod. prejdú len dve hodiny a už sa začne prvá rodinná hádka. Ďalšia nasleduje po necelých troch hodinách, keď sa 38 % detí sťažuje kvôli nechceným darčekom. Okolo obeda sa poháda približne polovica dospelých (45 %). Hádky sa väčšinou týkajú starých sporov, dokazovania si, kto je lepší a, tradične, kto môže prepínať televízne kanály.

Odber noviniek

Zanechajte svoj e-mail a odoberajte naše novinky

Zadajte platný e-mail
Pred odoslaním musíte súhlasiť

Musíme však poznamenať, že minca má aj v tomto prípade dve strany. Úplné vyhýbanie sa konfliktom je ako vyhýbanie sa osobnostnému rastu. Aj dobrá hádka nás vie posunúť vpred a vyčistiť vzduch. Nech to máte doma akokoľvek, my vám prajeme pokojné a chutné Vianoce.

See more articles in this category tipy vztahy Vianoce
Ďalšie články

5 zaujímavých miest na svete pre nadšencov mágie a kúziel

Vo svete, ktorý sa často riadi logikou a rozumom, existujú...

Zistiť viac

7 tipov na filmy, s ktorými zažijete kúzelné okamihy

V tomto článku sa vydáme na filmovú cestu plnú mágie....

Zistiť viac

Ako si vyrobiť balzam na pery? – video

Rozmýšľali ste už niekedy nad tým, že si vyrobíte vlastný...

Zistiť viac