Ako na zásnuby? Skúste to moderne s nádychom tradícií

Ako na zásnuby? Skúste to moderne s nádychom tradícií

Zásnuby sú príležitosťou na vyznanie lásky, úcty a oddanosti voči partnerovi, ale aj možnosťou prejaviť svoju kreativitu. Darmo, keď si niečo obľúbite, je to láska na celý život.

Čo hovorí história?

Zásnuby pochádzajú ešte z čias starovekých Rimanov ako rituál, keď muž daroval svojej vyvolenej prsteň – symbol záväzku a odhodlania. Tento prsteň bol zvyčajne nosený na prstenníku na ľavej ruke, pretože sa verilo, že tam vedie žila lásky (vena amoris), ktorá je priamo spojená so srdcom.

Táto tradícia sa zachovala dodnes vo väčšine západných kultúr, hoci samotná žiadosť o ruku sa v priebehu rokov výrazne zmenila. Kým v minulosti bolo zvykom požiadať o ruku za prítomnosti rodiny, dnes je tento okamih čoraz častejšie súkromný a intímny.

Zásnuby pochádzajú ešte z čias starovekých Rimanov ako rituál, keď muž daroval svojej vyvolenej prsteň - symbol záväzku a odhodlania. Tento prsteň bol zvyčajne nosený na prstenníku na ľavej ruke, pretože sa verilo, že tam vedie žila lásky (vena amoris), ktorá je priamo spojená so srdcom.

Zásnuby na tisíc spôsobov

Aj keď je klasický prsteň stále najčastejším symbolom zásnub, nie je to jediná možnosť. Niektorí sa rozhodnú nahradiť ho iným klenotom, napríklad náhrdelníkom, náramkom alebo dokonca tetovaním. 

Čo sa týka spôsobu, akým ľudia požiadajú o ruku, prieskum od spoločnosti The Knot zistil, že 87 % respondentov sa rozhodlo pre klasické kľačanie pri žiadaní. Zaujímavé je aj to, že približne 40 % respondentov uviedlo, že ich zásnuby boli úplným prekvapením.

Spôsoby, akými sa dá požiadať o ruku, sú skutočne rozmanité. Ako samotné páry. Môže to byť spontánne a jednoduché, napríklad v rámci spoločnej prechádzky v parku, alebo plánované a divoké, napríklad počas zoskoku s padákom. A ak hľadáte netradičné spôsoby, svoju žiadosť môžete vysloviť v éteri rádia. 

Poznáte trasu, ktorou vaša polovička pravidelne chodí? Možno si všimne vašu otázku na veľkej reklamnej ploche. Alebo môžete osloviť miestnych umelcov, zorganizovať prechádzku mestom a prekvapiť ju pesničkou. Svoju otázku môžete položiť aj s odkazom na vankúši, na ktorý si vaša drahá v noci líha. Napríklad známy spevák Seal požiadal Heidi Klum o ruku v ľadovom iglu v kanadských horách. Miestam a spôsobom sa medze nekladú. V tomto prípade neexistujú ideálne tipy, najlepším tipom je, aby ste sa riadili vlastným srdcom a tým, čo si myslíte, že by potešilo a dojalo práve vašu polovičku.

Iný kraj, iný mrav

Rôzne kultúry majú rôzne tradície týkajúce sa zásnub. Napríklad v Indii sú zásnuby veľkým rodinným obradom, ktorý zahŕňa výmenu darov a šperkov medzi rodinami. V Japonsku zase požiadanie o ruku často prebieha formou oficiálnej veľmi konvenčnej večere, na ktorej muž predloží bielu obálku s peniazmi a darčekmi ako symbol svojho záväzku.

V niektorých afrických kultúrach, napríklad v Keni, sú zásnuby podmienené platbou ako forma daru od ženícha a jeho rodiny pre rodinu nevesty. Táto platba môže byť v hotovosti, dobytkom alebo v inej forme a je to dôležitá súčasť tradície a uznania medzi rodinami. V Nepále hovoria o možnom sobáši nastávajúce mamičky. Zásnuby ohlásia, keď sú „ženích“ a „nevesta“ ešte v brušku a keď sa narodia deti rovnakého pohlavia, dohoda zaniká.

Návod na požiadanie o ruku?

Existuje univerzálny návod, ako teda požiadať o ruku? Pravdepodobne nie. Každý vzťah je jedinečný a každý pár má svoje vlastné príbehy a skúsenosti, ktoré ho definujú.

Kľúčom je byť autentický. Zásnuby sú nielen o tradícii, ale aj o vytváraní vlastných rituálov a zvykov, ktoré odrážajú vaše hodnoty a spoločné snívanie o budúcnosti. 

Takže nezáleží na tom, či sa rozhodnete pre klasický prsteň, neobvyklý darček alebo netradičné miesto. Dôležité je, že sa vám začína písať nová kapitola života.

Odber noviniek

Zanechajte svoj e-mail a odoberajte naše novinky

Zadajte platný e-mail
Pred odoslaním musíte súhlasiť

See more articles in this category láska tipy svadba
Ďalšie články

Tipy na stanovenie work-life balance a predídeniu vyhoreniu v práci

V dnešnom rýchlom a mimoriadne digitálne prepojenom svete sa hranice...

Zistiť viac

Ako si vyrobiť obal na knihu? – video

Hurá, začína dovolenkové obdobie, na ktoré sme sa tak dlho...

Zistiť viac

6 tipov na letné víkendové aktivity

Letné víkendy ponúkajú ideálnu príležitosť na vyhrievanie sa v teplom...

Zistiť viac