Ako (ne)začať s otužovaním

Otužovanie sa stalo akýmsi fenoménom. Niektorí tvrdia, že najmä vďaka pandémií, no korene otužovania siahajú pomerne ďaleko. Začiatky by sme mohli hľadať ešte v praveku, kedy naši predkovia lovili mamutov a obliekali sa do kožušín zo zvierat. Dnes to však ľudia robia cielene. Prečo? Aké sú výhody otužovania? A má otužovanie svoje pravidlá.

Prečo začať?

Okrem toho, že sa môžete pochváliť touto športovo-rekreačnou činnosťou na sociálnych sieťach, skúsite niečo nové, posilníte funkcie imunitného systému, pomôže vám to predchádzať respiračným ochoreniam a zlepšíte si aj kondíciu. Navyše pri takej štvorstupňovej vode, čo už spadá do kategórie ľadovej vody, sa vám vyplavia endorfíny, hormóny šťastia. Majte však na pamäti, že otužovanie nie je žiadnou skratkou k železnému zdraviu. 

 

Ako začať?

Niektorí začínajú so studenou sprchou, ktorá dokáže vytrénovať vašu myseľ, aby sa rozhodla ísť do akéhosi nepohodlia. Pre mnohých je práve otužovanie v sprche náročnejšie ako sa naraz ponoriť do studeného jazera. Môže to byť aj tým, že do jazera idete často v skupinke, kým v sprche ste väčšinou sami a to až tak človeka nemotivuje. Otužilci radia, aby ste sa k takejto skupinke na začiatku určite pripojili. Nájdete ich na sociálnych sieťach alebo sa prejdite popri najbližšom jazere v jesenno-zimnom období. Táto komunita býva veľmi priateľská a otvorená a skúsení otužilci vám nielen radi poradia, ale vás aj povzbudia.

Čo všetko potrebujem?

V prvom rade sú to pohodlné plavky. Potom plavecká čiapka či okuliare, podložka pod nohy pri prezliekaní vo voľnej prírode a, samozrejme, uterák. No a zídu sa určite aj hygienické vreckovky. V zime nosia mnohí otužilci aj zimnú čiapku, ktorá chráni pred únikom tepla. Niektorí používajú neoprénové obleky a topánky. Nezabudnite si tiež bezpečnostný plavák. Jedným z častých rizík je nepríjemný kŕč. V takom prípade udrží plavák až 150 kíl, kým niekto príde na pomoc.

Čo určite nerobiť?

Pravidlo, ktoré zvyknú začiatočníci podceňovať, sú dýchacie cvičenia. Najprv by ste telo mali trochu pripraviť na otužilecký výkon a určite nevbehnúť hneď do ľadovej vody.

Keď vyjdete z vody, budete mať pocit, že sa potrebujete okamžite zahriať. Jedným z najhorších nápadov je dať si alkohol, teplú sprchu alebo vliezť do vykúreného auta. Treba sa vysušiť a neskôr dobre obliecť. Telo sa musí dostať do teplotnej rovnováhy. Pomôže trošku si zabehať, zacvičiť, roztočiť ruky, aby sa teplá krv zo stredu tela čo najskôr dostala do končekov prstov. Treba to jednoducho predýchať a užívať si pocit dobrého výkonu. Čo by ste určite nemali urobiť, je ísť sám. Vždy choďte otužovať s niekým.

Odber noviniek

Zanechajte svoj e-mail a odoberajte naše novinky

Zadajte platný e-mail
Pred odoslaním musíte súhlasiť

Ak sa vám prvý pokus nevydarí, nevzdávajte to. Otužovanie sa vám nemusí hneď zapáčiť. Robte to postupne a pochválte sa za každý ďalší pokrok. Otužovanie nie je súťaž, robíte to pre svoje zdravie a pre radosť.

See more articles in this category tipy zdravie zima otužovanie
Ďalšie články

Ako pripraviť domáce plnené ravioli? – video

Vonku máme letné horúčavy a v takéto dni je najlepšie...

Zistiť viac

Ako si vyrobiť letné osvetlenie? – video

Zaváraninové fľaše sa dajú využiť aj inde ako v kuchyni...

Zistiť viac

Letné grilovanie: Recepty a tipy na úžasné jedlá

Leto je ideálny čas na grilovanie s priateľmi, rodinou a...

Zistiť viac