Ako presvedčiť partnera na eko domácnosť?

Zmena k väčšej udržateľnosti začína u každého z nás. Ešte väčší efekt však má, keď okrem seba na ekologickejšiu cestu posunieme aj našu domácnosť. Ako však na takýto krok nahovoriť aj partnera?

Len pomaly

Úplným základom je na nič netlačiť. Žiadna domácnosť sa nestane udržateľnou zo dňa na deň. Ide o postupné kroky, ktoré vás priblížia ideálu – ten by sa však nikdy nemal stať zdrojom konfliktu medzi partnermi. Na úvod teda postačia úplne malé kroky, ktoré nijak nenarušia zažitý komfort.

Začnite napríklad pri tom, že sa raz a navždy zbavíte plastových slamiek a namiesto nich si kúpite zopár sklenených či bambusových. Možnosťou je tiež kúpa recyklovateľných sáčkov na odpadky. Všetko sú to zmeny, ktoré nijako výrazne nenarušia váš domáci komfort a partnerovi ukážu, že udržateľnosť nie je žiadnym strašiakom.

Počas nákupu

Ak existuje ideálny čas a miesto na miernu osvetu, je to spoločný nákup. Práve počas neho je najväčší priestor na postupné zmeny spotrebiteľského správania vašej domácnosti. 

Čo tak navrhnúť partnerovi kúpu lokálnejších produktov? A čo tak kúpiť váš obľúbený produkt vo väčšom balení a minúť tak menej obalov? A čo tak vybrať si rovno výrobok zabalený v recyklovateľnom obale? Možností je neúrekom a rovnako ako v predchádzajúcom bode platí, že začať treba postupne – ráta sa každá, aj tá najmenšia zmena. 

Otázky

Oveľa lepšie, než príkazy či rozhodné predsavzatia, sú pri snahe presvedčiť partnera vhodne položené otázky. Okrem tých, ktoré mu budete klásť počas nákupu, existuje aj niekoľko, ktorými ho postupne privediete k zamysleniu sa nad ekologickosťou vašej domácnosti. Jedna z tých základných znie – naozaj nám treba túto vec? Keďže základom udržateľnosti je zníženie spotreby, spoločné zamyslenie sa nad tým, či potrebujete ďalšie oblečenie, hrnčeky do kuchyne či plastové príbory, je dobrým začiatkom.

Podobný efekt môžu mať aj otázky na kvantitu vášho nákupu. Nevedeli by sme tento prací gel či toaletný papier kúpiť aj vo väčšom balení? A neexistuje náhodou aj v ekologickejšom balení? Aj malý krok sa ráta a posúva celú domácnosť tým správnym smerom – k väčšej udržateľnosti.

Sú vám ekologické témy blízke a zvládnete ešte niekoľko otázok na tému udržateľnosti? Vyskúšajte náš EKO kvíz!

See more articles in this category partner vztah eko recyklácia ekodomácnosť
Ďalšie články

Tipy na stanovenie work-life balance a predídeniu vyhoreniu v práci

V dnešnom rýchlom a mimoriadne digitálne prepojenom svete sa hranice...

Zistiť viac

Ako si vyrobiť obal na knihu? – video

Hurá, začína dovolenkové obdobie, na ktoré sme sa tak dlho...

Zistiť viac

6 tipov na letné víkendové aktivity

Letné víkendy ponúkajú ideálnu príležitosť na vyhrievanie sa v teplom...

Zistiť viac