Ako presvedčiť partnera na eko domácnosť?

Zmena k väčšej udržateľnosti začína u každého z nás. Ešte väčší efekt však má, keď okrem seba na ekologickejšiu cestu posunieme aj našu domácnosť. Ako však na takýto krok nahovoriť aj partnera?

Len pomaly

Úplným základom je na nič netlačiť. Žiadna domácnosť sa nestane udržateľnou zo dňa na deň. Ide o postupné kroky, ktoré vás priblížia ideálu – ten by sa však nikdy nemal stať zdrojom konfliktu medzi partnermi. Na úvod teda postačia úplne malé kroky, ktoré nijak nenarušia zažitý komfort.

Začnite napríklad pri tom, že sa raz a navždy zbavíte plastových slamiek a namiesto nich si kúpite zopár sklenených či bambusových. Možnosťou je tiež kúpa recyklovateľných sáčkov na odpadky. Všetko sú to zmeny, ktoré nijako výrazne nenarušia váš domáci komfort a partnerovi ukážu, že udržateľnosť nie je žiadnym strašiakom.

Počas nákupu

Ak existuje ideálny čas a miesto na miernu osvetu, je to spoločný nákup. Práve počas neho je najväčší priestor na postupné zmeny spotrebiteľského správania vašej domácnosti. 

Čo tak navrhnúť partnerovi kúpu lokálnejších produktov? A čo tak kúpiť váš obľúbený produkt vo väčšom balení a minúť tak menej obalov? A čo tak vybrať si rovno výrobok zabalený v recyklovateľnom obale? Možností je neúrekom a rovnako ako v predchádzajúcom bode platí, že začať treba postupne – ráta sa každá, aj tá najmenšia zmena. 

Otázky

Oveľa lepšie, než príkazy či rozhodné predsavzatia, sú pri snahe presvedčiť partnera vhodne položené otázky. Okrem tých, ktoré mu budete klásť počas nákupu, existuje aj niekoľko, ktorými ho postupne privediete k zamysleniu sa nad ekologickosťou vašej domácnosti. Jedna z tých základných znie – naozaj nám treba túto vec? Keďže základom udržateľnosti je zníženie spotreby, spoločné zamyslenie sa nad tým, či potrebujete ďalšie oblečenie, hrnčeky do kuchyne či plastové príbory, je dobrým začiatkom.

Podobný efekt môžu mať aj otázky na kvantitu vášho nákupu. Nevedeli by sme tento prací gel či toaletný papier kúpiť aj vo väčšom balení? A neexistuje náhodou aj v ekologickejšom balení? Aj malý krok sa ráta a posúva celú domácnosť tým správnym smerom – k väčšej udržateľnosti.

Sú vám ekologické témy blízke a zvládnete ešte niekoľko otázok na tému udržateľnosti? Vyskúšajte náš EKO kvíz!

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: eko recyklácia ekodomácnosť partner vztah
Ďalšie články
DIY Eko čistiace prostriedky pre ekologickú domácnosť

DIY Eko čistiace prostriedky pre ekologickú domácnosť

Záleží vám na životnom prostredí a chcete ho chrániť? Potom...

Zistiť viac
Naučte sa 5 jazykov lásky a zlepšite svoj vzťah

Naučte sa 5 jazykov lásky a zlepšite svoj vzťah

Emocionálna reč dvoch ľudí sa môže líšiť. Rovnako ako sa...

Zistiť viac
Ako si vyrobiť ozdobu z polystyrénu? - video

Ako si vyrobiť ozdobu z polystyrénu? – video

Máte doma polystyrénový kruh? Možno vás to prekvapí, ale okrem...

Zistiť viac