Ako sa Halloween (ne)udomácnil na Slovensku

Čo generácia, to iný názor na Halloween. Asi takto by sme mohli hneď na začiatok vymedziť chápanie Halloweenu u nás. Niektorí ho striktne odmietajú a radšej si spomínajú na svojich zosnulých počas sviatku Všetkých svätých. Iní už posúvajú hranice a vyrezávajú tekvice, k čomu postupne pridávajú aj výzdobu v halloweenskom duchu. Slovo duch vyberáme zámerne, ale o tom v nasledujúcich riadkoch, v ktorých vám ukážeme aj jednoduchú halloweensku výzdobu z obrúskov. A čo vy? Uznávate či odmietate Halloween? 

Obyvatelia anglicky hovoriacich krajín sa v noci z 31. októbra na 1. novembra prezliekajú za strašidlá. To má však aj svoje vysvetlenie, ktoré je, ako inak, v nadpozemskom duchu. Kelti už pred naším letopočtom vítali boha zimy Samhaina a verili, že mŕtvi sa schádzajú na zem, aby si vybrali telo, v ktorom sa najbližší rok usadia. Aby sa uchránili a odohnali ich, prezliekli sa do strašidelných kostýmov. Postupom času tento zvyk nabral na popularite a hlavne komerčnosti. Dnes môžeme už takmer po celom svete, s výnimkou prísne náboženských krajín, vidieť náznaky tohto zvyku. Stal sa obľúbeným najmä medzi mladými ľuďmi, ktorí si organizujú halloweenske party, prezliekajú sa do kostýmov a predbiehajú sa v dokonalejších a strašidelnejších make-upoch. Svoje čaro má však výzdoba, ktorá k tejto noci patrí. Vyrezávané tekvice nielen so strašidelnými motívmi a sviečkou vo vnútri majú niečo do seba. Prinajmenšom je vyrezávanie tekvice s deťmi príjemnou aktivitou a zabavíte ich aj na niekoľko hodín. 

Aj na Slovensku môžeme badať útržky niektorých z halloweenskych zvykov. Spomenuté tekvice, preplnené markety strašidelnou výzdobou, tematické party takmer v každom väčšom meste či dekorácie do domácností. Koledujúce deti u nás nestretnete vôbec a koniec koncov, prečo by aj?! Slovensko si v tento čas pripomína pamiatku zosnulých. Aj keď niektorí túto myšlienku odmietajú so slovami, že na zosnulých si treba spomínať stále, nielen jeden deň v roku, dodáme, že je pekné mať aj takýto oficiálny deň. Je predsa samozrejmé, že každý z nás spomína individuálne a počas celého roka. Ak sa pozrieme na prienik Všetkých svätých a Halloweenu, zistíme, že v obidvoch prípadoch nachádzame niečo nadpozemské. Dušičky či duchov, prechod ročných období a teda vítanie zimy, akúsi novú sezónu. 


 Zaujímavým halloweenskym detailom môže byť efektne zložený obrúsok na jedálenskom stole. Strašidelného netopiera zvládne každý a naviac si to môžete vyskúšať spolu s deťmi. Pri troche fantázie zvládnete aj iné motívy ako tekvicu či vyrezávanú pavučinu. 

See more articles in this category dušičky Kelti tekvice strašidlá obrúsky výzdoba Halloween
Ďalšie články

6 tipov na letné víkendové aktivity

Letné víkendy ponúkajú ideálnu príležitosť na vyhrievanie sa v teplom...

Zistiť viac

Ako zostať produktívna, keď jediné, na čo myslíte, je dovolenka?

Teploty stúpajú, a to znamená len jedno, prichádza leto! Slnko,...

Zistiť viac