Ako sa Halloween (ne)udomácnil na Slovensku

Čo generácia, to iný názor na Halloween. Asi takto by sme mohli hneď na začiatok vymedziť chápanie Halloweenu u nás. Niektorí ho striktne odmietajú a radšej si spomínajú na svojich zosnulých počas sviatku Všetkých svätých. Iní už posúvajú hranice a vyrezávajú tekvice, k čomu postupne pridávajú aj výzdobu v halloweenskom duchu. Slovo duch vyberáme zámerne, ale o tom v nasledujúcich riadkoch, v ktorých vám ukážeme aj jednoduchú halloweensku výzdobu z obrúskov. A čo vy? Uznávate či odmietate Halloween? 

Obyvatelia anglicky hovoriacich krajín sa v noci z 31. októbra na 1. novembra prezliekajú za strašidlá. To má však aj svoje vysvetlenie, ktoré je, ako inak, v nadpozemskom duchu. Kelti už pred naším letopočtom vítali boha zimy Samhaina a verili, že mŕtvi sa schádzajú na zem, aby si vybrali telo, v ktorom sa najbližší rok usadia. Aby sa uchránili a odohnali ich, prezliekli sa do strašidelných kostýmov. Postupom času tento zvyk nabral na popularite a hlavne komerčnosti. Dnes môžeme už takmer po celom svete, s výnimkou prísne náboženských krajín, vidieť náznaky tohto zvyku. Stal sa obľúbeným najmä medzi mladými ľuďmi, ktorí si organizujú halloweenske party, prezliekajú sa do kostýmov a predbiehajú sa v dokonalejších a strašidelnejších make-upoch. Svoje čaro má však výzdoba, ktorá k tejto noci patrí. Vyrezávané tekvice nielen so strašidelnými motívmi a sviečkou vo vnútri majú niečo do seba. Prinajmenšom je vyrezávanie tekvice s deťmi príjemnou aktivitou a zabavíte ich aj na niekoľko hodín. 

Aj na Slovensku môžeme badať útržky niektorých z halloweenskych zvykov. Spomenuté tekvice, preplnené markety strašidelnou výzdobou, tematické party takmer v každom väčšom meste či dekorácie do domácností. Koledujúce deti u nás nestretnete vôbec a koniec koncov, prečo by aj?! Slovensko si v tento čas pripomína pamiatku zosnulých. Aj keď niektorí túto myšlienku odmietajú so slovami, že na zosnulých si treba spomínať stále, nielen jeden deň v roku, dodáme, že je pekné mať aj takýto oficiálny deň. Je predsa samozrejmé, že každý z nás spomína individuálne a počas celého roka. Ak sa pozrieme na prienik Všetkých svätých a Halloweenu, zistíme, že v obidvoch prípadoch nachádzame niečo nadpozemské. Dušičky či duchov, prechod ročných období a teda vítanie zimy, akúsi novú sezónu. 


 Zaujímavým halloweenskym detailom môže byť efektne zložený obrúsok na jedálenskom stole. Strašidelného netopiera zvládne každý a naviac si to môžete vyskúšať spolu s deťmi. Pri troche fantázie zvládnete aj iné motívy ako tekvicu či vyrezávanú pavučinu. 

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: Kelti tekvice strašidlá obrúsky výzdoba Halloween dušičky
Ďalšie články

Ako pripraviť vývar plný chuti? I Pán Tymián – video

Klasický vývar je v mnohých rodinách synonymom nedele. Skúste si...

Zistiť viac

Spravte si tento rok minimalistické sviatky

Jasné, Vianoce boli odjakživa sviatkami hojnosti. Obdobím, keď si doprajeme...

Zistiť viac

Ako na úspešné sviatky bez hádok?

Sú vaše Vianoce plné pohody, koláčikov a rozprávok? Alebo je...

Zistiť viac