Ako sa počas mesiaca knihy naučiť čítať viac?

Mesiac knihy sa dá okrem iného využiť aj na užitočnú zmenu našich návykov spojených s čítaním. Ako čo najlepšie docieliť to, aby sa čítanie kníh stalo prirodzenejšou súčasťou našich dní?

Vyčleňte si čas

Prvým tipom na ceste k vytúženému cieľu je vyčlenenie si času, ktorý venujete čítaniu. Či už to bude polhodina krátko po prebudení, po obede či krátko pred spaním, je na vás. Dôležité je poctivé dodržiavanie svojho záväzku, z ktorého sa po istom čase stane rituál. A ten bude najlepším znamením, že ste na správnej ceste.

Kniha namiesto mobilu

Užitočným trikom, ako viac čítať, je nosiť si knihu na miesta, kde ste ju predtým nebrávali. A nie, reč nie je len o toalete. Čítaním knihy môžete tráviť čas v čakárni u lekára, v autobuse či počas obeda. Inými slovami, stačí, keď sa zamyslíte nad všetkými situáciami, ktoré trávite bezcieľným surfovaním po internete a počítač či mobil počas nich nahradíte knihou.

Preč s rozptýleniami

Elektronické prístroje sú tiež súčasťou ďalšieho tipu – popri čítaní sa od nich držte čo najďalej. Nič nenaruší zahĺbenie sa do čítania tak, ako zbytočná notifikácia z telefónu. Pri čítaní sa obkoleste radšej úplne inými predmetmi, ktoré pohodu z neho nebudú narúšať, ale dotvárať – pohodlným vankúšom, šálkou čaju, kávy či malými sladkosťami.

Nenúťte sa

Jedným tipov, ako si nový čitateľský návyk udržať a neznechutiť si ho, je – tak trochu paradoxne – aj naučiť sa včas vzdať. Reč je o situácii, keď vás kniha aj po niekoľkých stranách nudí, no vám je ľúto sa na ňu vykašľať a po každej strane jej dávate novú a novú šancu. Vo väčšine prípadov takáto trpezlivosť nemá zmysel – výborných kníh sú na svete tisíce a vy si trápením sa s tou, ktorá vám nesadla, zbytočne znižujete vaše potešenie z čítania ako takého.

See more articles in this category tipy knihy učenie zábava čítanie
Ďalšie články

Letné grilovanie: Recepty a tipy na úžasné jedlá

Leto je ideálny čas na grilovanie s priateľmi, rodinou a...

Zistiť viac

Ako si vyrobiť záložku do knihy? – video

V tomto období je všade okolo nás plno krásnych lúčnych...

Zistiť viac

Ako sa efektívne pobaliť na dovolenku? Tu sú naše tipy

Letná dovolenka je čas na oddych, objavovanie nových destinácií a...

Zistiť viac