Ako si delia domáce práce známe influencerky?

O domácich prácach môžeme pokojne písať ako o pomerne náročných a nikdy nekončiacich povinnostiach. Je to vlastne taký neustály kolobeh: jednu dokončíte a druhá sa objaví. Pozerajme sa však na ne pozitívnym okom a namiesto toho, aby sme veci podvedome dramatizovali, skúsme si k nim vytvoriť vzťah. Áno. Vzťah k domácim prácam. 

Bývať v jednej domácnosti s partnerom či partnerkou znamená aj kompromis a pomoc jeden druhému. Nie nadarmo sa hovorí, že vo dvojici ide všetko ľahšie. Obaja partneri môžu mať náročné zamestnanie a byť vyťažení. Žehlenie, upratovanie a varenie je ďalšia práca sama o sebe, preto sme si v Harmony istí, že deľba domácich prác medzi partnermi je spravodlivým riešením. O domácnosť sa spolu postaráte rýchlejšie a zostane vám čas na spoločne strávené chvíle. 

Domáce práce si so svojimi partnermi delia aj známe influencerky, ktoré podporili našu myšlienku: Jeden by nemal robiť všetko. K spomínanej téme sa nám vyjadrili Silvia Škultéty, známa ako Minidiamondblog a Tatiana Žideková

Silvia Škultéty vyhrala v roku 2018 v súťaži Bloger roka 2. miesto v kategórii MAMA BLOG. Na svojom Instagramovom profile zverejňuje fotky z jej každodenného života, v ktorom má už na prvý pohľad hlavné miesto jej rodina. S partnerom si domáce práce delia a ich harmonogram má celkom bežnú podobu, v ktorej sa nájde asi väčšina z nás:  

“Najčastejšie upratujeme v sobotu dopoludnia. Pokiaľ nie sme doma, práce si rozložíme v priebehu týždňa. Odhadujeme to na 4 hodiny týždenne, ak nerátame žehlenie. To trvá asi 2 hodiny každé 2 týždne.”

V súčasnosti sa čoraz viac rozpráva o udržateľnosti a hlavnou témou je ekológia. Čistiace prostriedky si vo vybraných obchodoch vieme nadávkovať do vlastných nádob a všeobecne sa šíri osveta o eliminovaní jednorazových plastov.  Aj v tejto súvislosti sme sa Silvie opýtali na upratovanie a jej vlastné eko čistiace prostriedky: 

“Mám dobrý recept na čistenie práčky. Nekupujem žiadne tablety, ale nalejem 1 liter octu a pridám 1 vrecko sódy bikarbóny do práčky. Následne spustím program na 90 stupňov. Krbové sklo od dymu sa najlepšie vyčistí práve popolom z krbu a dolešťujem ho octovou vodou. No a do tretice – rozkrojený kúsok citrónu namočený v soli odstraňuje škvrny z mramoru. U nás doma nesmú napríklad chýbať papierové utierky, ktoré využívame denne najmä pri malom dieťati. Tie vždy ocením aj pri príprave jedál počas varenia. Pracovnú dosku tak len rýchlo pretriem. 

Nakoniec sme Silvii položili otázku, ako by argumentovala “mužom, ktorí z toho ešte nevyrástli”- prečo začať s deľbou domácich prác? 

“Pretože keď obaja pracujú na plný úväzok, mali by mať obaja rozdelené domáce práce spravodlivo medzi sebou. Pomáha to vyhnúť sa problémom vo vzťahu a vedie tak k “domácemu šťastiu”. Muži majú rovnako dve nohy a dve ruky, domácnosť je rovnako tak ich ako aj partneriek. Čas, o ktorý svojou pomocou ukrátia partnerku o upratovanie, môžu predsa využiť oveľa príjemnejšie a zmysluplnejšie. Treba na to vždy myslieť (úsmev).” 

Tatiana Žideková má na svojom Instagrame už viac ako 140-tisíc fanúšikov. Žije aktívne, cvičí a okrem toho sa nedávno stala mamou. Zladiť všetko dokopy je nepochybne náročné pre každého človeka, aj preto sme sa Tatiany opýtali na upratovacie návyky v ich domácnosti. 

“Keďže sme aktívni mladí ľudia, také tie bežné činnosti príliš neplánujeme. Jednoducho ich vykonávame podľa toho, aký je aktuálny stav našich priorít- malá Vanesa, práca, šport a kto z nás má chuť a potrebu niečo zlepšiť. Upratovanie však patrí k našim bežným každodenným činnostiam. Nepočítame si hodiny upratovania, ale upratujeme priebežne medzi inými aktivitami. Michal je muž, ktorý je veľmi zameraný na poriadok, takže obaja udržujeme poriadok priebežne tak, aby sme mali pocit pohody. Typické pre nás ale je, že ja som pánom v kuchyni a Michal v technických častiach nášho domu- garáž a záhrada. Ostatné priestory sú aj pri upratovaní naše spoločné. Neriešili sme to dohodou, ale po roku, čo spolu žijeme, sa to stalo také prirodzené.”

Jeden by povedal, že je to ešte ďaleko, no vonku už teplota výrazne klesla a o chvíľu sú tu Vianoce. Väčšina si pred sviatkami upratuje svoje príbytky dôkladnejšie. Ako vyzerá u vás adventné alebo vianočné upratovanie?

“Tento rok bude prvý, čo máme spoločnú domácnosť. Takže v zmysle zásady, všetko je niekedy prvýkrát, bude prvé aj naše tohtoročné vianočné upratovanie. Neviem, či bude typicky vianočné, keďže v našej domácnosti je minimum nábytku, veľké šatníky a plochy podláh. Sme moderná a pracovne vyťažená domácnosť, preto umývanie okien určite prenecháme iným a za túto činnosť radi niekomu zaplatíme. Šatníky riešime pravidelným vyraďovaním nenosených vecí vždy na jar a na jeseň. Oblečenie posúvame ďalej. Keďže si podlahy vyžadujú pravidelné upratovanie, akurát to riešime výberovým konaním na nášho inteligentného pomocníka Joža (úsmev). Vianočné upratovanie bude mimo týchto prác už len o udržiavaní poriadku a predovšetkým o vytváraní vianočnej atmosféry. A ja sa teším predovšetkým na to dolaďovanie vianočných detailov.” 

Štatistiky hovoria, že iba 16% mužov pomáha s domácimi prácami. Naša nová kampaň hovorí o tom, že jeden by nemal robiť všetko. Ako by ste argumentovali “mužom, ktorí z toho ešte nevyrástli”- prečo začať s deľbou domácich prác? 

“Prečo začať s deľbou? Možno by som ani nepoužila slovo deľba, možno prirodzená spolupráca aj pri upratovaní, teda udržiavaní určitého štandardu, ktorý nám zaručí prostredie spoločnej pohody. Je príjemné, keď sa aj z činností, ktoré nazývame domácim upratovaním, stanú spoločné rituály. Keď si aj tu môžeme povedať, že 4 ruky urobia viac za kratší čas. Zvyšný čas potom môžeme stráviť spolu. A teraz, keď máme malú Vanesu, sa stane spoločné upratovanie vzorom aj pre ňu. Časom sa tak začlení do našich rituálov. 

Na trhu sú už k dispozícii nové papierové utierky Harmony, špeciálne navrhnuté na rôzne použitie v domácnosti.  Na čo využívate najčastejšie vy papierové utierky? 

“Papierové utierky u nás doma využívame obaja. Ja ich v najväčšej miere používam v kuchyni. A to nielen na ruky, ale aj na leštenie povrchu kuchynského pultu, ktorý je z mramoru. Zatiaľ som nič lepšie nenašla. A Michal ich využíva v garáži zase pri svojich špinavších prácach.” 

Ďalšie články

Ako si vyrobiť misku na ovocie? – video

Chcete mať doma svoj originálny výtvor? Vďaka samotvrdnúcej modelovacej hmote...

Zistiť viac

5 zaujímavých miest na svete pre nadšencov mágie a kúziel

Vo svete, ktorý sa často riadi logikou a rozumom, existujú...

Zistiť viac

7 tipov na filmy, s ktorými zažijete kúzelné okamihy

V tomto článku sa vydáme na filmovú cestu plnú mágie....

Zistiť viac