Ako si naplánovať dovolenku a nezblázniť sa

Dovolenka by mala byť o oddychu, odbúraní stresu a príjemne strávených chvíľach. Preto sa vám pokúsime dať návod, ako si ju naplánovať tak, aby ste na ňu s radosťou spomínali. Začnite realizovať svoje cestovateľské sny. Krok za krokom.

1. krok: stanovte si rozpočet

Skôr, než začnete plánovať výlet, musíte sa dobre pozrieť na svoje financie. Koľko peňazí vás bude stáť vaše dobrodružstvo, respektíve koľko môžete naň minúť? To bude diktovať vaše ďalšie kroky vrátane toho, kam pocestujete a na ako dlho.

2. krok: určite si destináciu

S konkrétnym rozpočtom sa môžeme presunúť na destináciu. Pre niekoho sa tento krok môže zdať samozrejmý, možno už presne viete, kam chcete cestovať. Ak však stále váhate alebo vôbec netušíte, inšpirujte sa od skúsených travel blogerov na Instagrame, pozrite si online mapy, opýtajte sa priateľov alebo si pozrite cestovných sprievodcov ako Lonely Planet.

3. krok: viac informácií, menej prekvapení

Nezabudnite si urobiť menší prieskum. Uistite sa, že ročné obdobie, v ktorom plánujete cestovať, je optimálne. Ide o vrchol turistickej sezóny? Budú vás čakať tlačenice a dlhé rady na turistických atrakciách? Bude ťažké zohnať ubytovanie?

4. krok: kto vám bude robiť spoločnosť?

Chystáte sa cestovať sólo, s partnerom, partiou priateľov alebo s rodinou a deťmi? Odpoveď vás môže nasmerovať na Ibizu, ideálnu destináciu na párty alebo, naopak, ak chcete ísť na rodinnú dovolenku, odpoveď vás možno odkloní od destinácií, kde sa to hemží romantickými párikmi.

5. krok: pozor, deti na palube

Pred cestou s deťmi môžete vytvoriť malý itinerár, v ktorom im ukážete, čo sa bude každý deň diať. Pomôže im to usmerniť ich očakávania a po ceste sa aj zabavia. Vysvetlite si s deťmi základy správania – v lietadle, na letisku, v hoteli a pod. Pokojne si doma nasimulujte situácie a postupne si takto vysvetlite, čo sa nesmie a prečo. Zároveň sa pokúste udržať deti čo najviac v ich bežnom rozvrhu, najmä čo sa týka stravy a spánku. Ak letíte s deťmi, určite plánujte skorší príchod na letisko. Nezabudnite pribaliť obľúbené hračky a svoju trpezlivosť.

6. krok: ako sa tam dostanem?

To, akú formu transportu zvolíte, v podstate závisí od všetkých predošlých bodov. Určite chcete cestovať čo najkomfortnejšie a v destinácii chcete byť čo najrýchlejšie. Odporúčame si pozrieť nielen cestu na letisko či do konečnej stanice, ale aj ďalšie dopravné možnosti – do hotela, na najbližšie pláže, do obchodov, k atrakciám, a to vopred, ešte kým vycestujete.

7. krok: ubytovanie

Dnes je trendom zvoliť si viacero rôznych ubytovaní v rámci jednej dovolenky. Samozrejme, nie je to úplne ideálne, ak ide o rodinnú dovolenku, ale ak ste flexibilnejší a cestujete v menšom počte osôb, môže to byť príjemná príležitosť, ako navštíviť viacero destinácií naraz.

Odber noviniek

Zanechajte svoj e-mail a odoberajte naše novinky

Zadajte platný e-mail
Pred odoslaním musíte súhlasiť

Rada na záver

Nezabudnite sa poistiť, cestovných poistení je dnes tiež niekoľko na výber, majte finančnú rezervu pre každý prípad a v neposlednom rade sa snažte vychutnať si daný moment so všetkým, čo k tomu patrí, aby ste mali na čo v dobrom spomínať.

See more articles in this category cestovanie leto dovolenka tipy plánovanie
Ďalšie články

Letné grilovanie: Recepty a tipy na úžasné jedlá

Leto je ideálny čas na grilovanie s priateľmi, rodinou a...

Zistiť viac

Ako si vyrobiť záložku do knihy? – video

V tomto období je všade okolo nás plno krásnych lúčnych...

Zistiť viac

Ako sa efektívne pobaliť na dovolenku? Tu sú naše tipy

Letná dovolenka je čas na oddych, objavovanie nových destinácií a...

Zistiť viac