Ako si poradiť s upratovaním garáže? Máme pre vás jednoduchý návod

Jarné upratovanie sa týka aj tých častí domu, ktoré sú bežne vnímané a chápané ako sklad aktuálne nepotrebných vecí odložených “len na chvíľku”. Typickým príkladom je garáž. Badmintonové rakety odložíme do jedného rohu a hneď vedľa nich sa miestami lenivo gúľa futbalová lopta. Náradie, ktoré ste v priebehu roka potrebovali na dotiahnutie batérie, skrutkovanie či zatĺkanie klincov, ste na svoje pôvodné miesto nevrátili, pretože ho opäť budete potrebovať. A čo tá vŕzgajúca stolička, ktorú ste chceli opraviť pred Vianocami? Smutne sa usmieva z najtmavšieho rohu. 

S autom vchádzate do garáže čím ďalej tým pomalšie, pretože miesta je už menej a menej. Toto je správny čas pustiť sa do upratovania. Pokiaľ začnete systematicky, uvidíte, že to nie je vôbec náročné. Ukážeme vám efektívny postup rozdelený na štyri fázy. 

Prvá fáza: Všetko musí von 

V ideálnom svete vám s upratovaním garáže pomôže celá rodina a všetko prebieha počas slnečného dňa. Zatiaľ, čo prvý spomenutý prípad môžete so škrípaním zubov oželieť, pekné počasie naozaj odporúčame. Prvou úlohou je vypratať garáž. Počas daždivého dňa by ste museli všetky veci preniesť do iných priestorov v dome, čo je úplne zbytočná komplikácia. Omnoho pohodlnejšie je uložiť veci pred garáž a dom, takže pokiaľ sľubujú meteorologické predpovede prietrž mračien, upratovanie presuňte na vhodnejší deň. 

Heslo “Všetko musí von” platí aj pre neprimontovaný nábytok. Teda, pokiaľ máte v garáži pracovný stôl, ktorý neváži niekoľko ton, vezmite ho na chvíľu na vzduch. 

Druhá fáza: Triedenie

Pokiaľ vám ostatní členovia rodiny odmietli podať pomocnú ruku v prvej fáze, teraz im dajte ešte jednu šancu. Tá môže byť pre hromadu ich vecí posledná. Všetky veci, ktoré ste z garáže vytiahli, rozdeľte do 4 skupín. 

  1. Veci, ktoré si necháte: Sem bude s veľkou pravdepodobnosťou patriť napríklad váš automobil.
  2. Veci, ktoré vyhodíte: Naozaj potrebujete tých osem krabíc starých televíznych programov? 
  3. Veci, ktoré darujete: Nosené, ale kvalitné a zachovalé oblečenie môžete odniesť do niektorej z charitatívnych organizácií. 
  4. Veci, ktoré predáte: Detská stavebnica, krabica plná prečítaných kníh a činky, s ktorými ste cvičili naposledy v minulom storočí. To všetko môžete odniesť do bazáru alebo antikvariátu. 

Táto časť upratovania môže byť zábavná, dojímavá, krutá a zdĺhavá. Najmä, ak narazíte na niektoré artefakty z detstva, na ktoré ste už dávno zabudli. Pokúste sa nájsť nejaké univerzálne pravidlo, podľa ktorého budete veci rozdeľovať (hlavne medzi prvú a ostatné skupiny). Pokiaľ nie je citová väzba neprekonateľnou prekážkou, riaďte sa napríklad tým, že sa zbavíte všetkých vecí, na ktoré ste v priebehu roka ani nesiahli. 

Ešte jedno si v tejto fáze rozmyslite. Poriadne sa pozrite na veci, ktoré si ponecháte. Nepotrebujete pre ne nové krabice, nádoby alebo police? Ak áno (a doma žiadne nemáte), toto je pravá chvíľa na vyslanie nákupnej jednotky do najbližšieho hobbymarketu s presným zoznamom.

Tretia fáza: Vymetanie pavučiny

Nadišiel čas sa trochu zašpiniť, pretože garáž je potrebné poriadne vydrhnúť. Začnite pekne od stropu cez steny až po podlahu. Nejde tu síce o reprezentatívne priestory vášho domova, takže sa nemusí všetko lesknúť, ale pavučinu, odpadky či piliny tam nemusíte mať. Podlahu umyte určite “namokro”. 

Ako kritérium si môžete stanoviť, že zmizne tá škvrna od rozliateho oleja, ktorá na stene straší už od nepamäti. Uvidíte, že sa od toho bude odvíjať aj úroveň čistoty ostatných miest. 

Štvrtá fáza: Návrat

Podlaha je už suchá a rýchla spojka sa vrátila s novými krabicami a poličkami. Prichádza chvíľa návratu všetkého, čo sa počas triedenia udržalo v prvej skupine.

Začnite s návratom dôležitého nábytku (pracovný stôl a pod.). Potom sa rozhliadnite po stenách a zamyslite sa, ako ich čo najlepšie využiť. Či už ide o police, háčiky alebo rôzne závesné mechanizmy. Určite sa snažte na steny umiestniť čo najviac vecí. 

Ešte skôr, ako vrátite náradie naspäť do krabíc, očistite ho. A pokiaľ je to potrebné, poriadne ho premažte. Klince, skrutky, matice a ďalší spojovací materiál rozdeľte podľa druhu a veľkosti. Krabice, sklenené nádoby či priehradky si označte permanentnou fixou, aby sa v nich vyznal aj človek, ktorého do garáže pošlete po dve konkrétne hmoždinky. 

Veci určené na vyhodenie odvezte do triedeného odpadu a tie, ktoré darujete alebo plánujete predať, pripravte na odvoz v najbližšom možnom termíne (počítame, že do upratovania sa pustíte cez víkend, počas ktorého sú charity aj bazáry zatvorené). 

Naposledy sa pokochajte krásne upratanou a obrovskou garážou. Potom v nej zaparkujte auto. Teraz, keď bicykle a športové potreby visia na stene, je v garáži toľko miesta, že sa tam možno zmestí aj vaša vysnívaná motorka.

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: tipy triky jar garáž upratovanie
Ďalšie články

Ako si vyrobiť jarný veniec? – video

Dodajte svojmu príbytku nádych jari. Veď už aj vonku začína...

Zistiť viac

Odhaľte tajomstvá kúzelníkov: takto fungujú najznámejšie triky!

Mágia uchvacuje divákov po stáročia a zanecháva ich v nemom...

Zistiť viac

Ako cvičenie pomáha zvládať stres?

V dnešnom svete, v ktorom žijeme, sa stres stal pre...

Zistiť viac