Ako si vytvoriť návyk a začať pravidelne čítať?

​​Čítanie je jedným z najužitočnejších návykov, ktoré človek môže mať. Ak ste sa čítaním kníh nikdy veľmi nezaoberali, začiatky môžu byť pre vás trochu náročné. No rozhodne by ste to mali skúsiť. Tu je niekoľko tipov, ako začať pravidelne čítať a ako získať tento skvelý návyk.

Po prvé, musíte byť motivovaní. Vyberte si knihu, ktorá vás bude skutočne zaujímať a baviť. Nemusí to byť kniha, ktorú ste si vždy plánovali prečítať, ale kniha, ktorá vás možno nečakane zaujme natoľko, že ju budete chcieť dočítať. Čítanie má byť zábavou, oddychom, nie povinnosťou.

Nechajte si poradiť. Ak nemáte priateľov či blízkych, ktorí by vám poradili (o čom pochybujeme), na internete nájdete množstvo recenzií od ľudí, ktorí sa venujú čítaniu a poznávaniu kníh. Alebo sa vyberte priamo do kníhkupectva. Personál vám bude vedieť poradiť a knihu si priamo na mieste môžete pozrieť, a tak si vyskúšať, či vám bude vyhovovať.

Vytvorte si čas na čítanie. Stanovte si, kedy budete čítať. Môže to byť každý deň alebo každý druhý deň, ale uistite sa, že sa držíte stanoveného časového harmonogramu. Ak vám to nefunguje, skúste nájsť iný spôsob, ako si čas na čítanie ustriehnuť.

Buďte otvorení novým myšlienkam a nápadom. Možno už máte predstavu, čo by vás mohlo baviť najviac. Skvelé. Tým môžete začať. No nezabúdajte, že žánrov je niekoľko a nikdy neviete, ktorý vás milo prekvapí. Skúšajte aj knihy, ktoré by ste si bežne nevybrali, no môžu vás obohatiť o cenné informácie.

Nezabudnite sa sústrediť. Nečítajte príliš rýchlo ani príliš pomaly. Ak vám to trvá dlhšie, prečítajte si to znovu. Sústreďte sa na to, čo čítate, zapojte predstavivosť, to vám pomôže uvedomiť si veci, ktoré ste prečítali. Ak potrebujete pauzu od čítania, skvelým pomocníkom je napríklad záložka.

Chcete si zlepšiť spánok?

Pozeraním do mobilov to však nepôjde. Určite ste už počuli o tom, že práve svetlo z tabletov, televízorov či našich smartfónov, ktorému sa vystavujeme pred spaním, obmedzuje produkciu melatonínu. Ten ovplyvňuje náš cyklus spánku a bdenia. Keď nefunguje, ako má, je pre nás náročnejšie zaspať a ráno sa prebudiť. Siahnite pred spaním radšej po knihe. Čítanie je činnosť, pri ktorej funguje váš mozog bez aktívnej fyzickej stimulácie, pretože môžete čítať aj poležiačky. Pomaly uvoľňuje vaše telo a myseľ do zaspávania. Umožňuje vám opustiť súčasnosť vašej reality a venovať sa niečomu inému, upokojujúcemu. Dôležitý je aj v tomto prípade výber knihy. Nemali by ste sa pred spaním púšťať do náročných textov, zložitých či smutných príbehov. Naopak, zvoľte niečo relaxačné, príjemné, pri čom sa vám bude ľahko zaspávať.


Kognitívny neuropsychológ Dr. David Lewis zistil, že práve čítanie funguje pri znížení stresu najlepšie. Podľa prieskumov znížilo úroveň stresu o 68 %. A teda lepšie ako počúvanie hudby (61 %), pitie čaju (54 %) alebo prechádzka (42 %). Zníženie úrovne stresu trvalo iba 6 minút. Skvelý spôsob, ako zrelaxovať po každej stránke.

Čítanie je veľmi dôležité pre váš mozog. Je to skvelý spôsob, ako byť v obraze, učiť sa nové veci a rozširovať svoje obzory. Je to tiež dobrá príležitosť, ako stráviť voľný čas. Navyše, čítanie vám pomôže zlepšiť aj vašu znalosť jazyka a schopnosť rozprávať s bohatšou slovnou zásobou. 

Odber noviniek

Zanechajte svoj e-mail a odoberajte naše novinky

Zadajte platný e-mail
Pred odoslaním musíte súhlasiť

Takže, ak ste nikdy neboli veľkým fanúšikom čítania kníh, teraz je najlepší čas na to, aby ste s tým začali. Veď kedy, keď nie teraz – v mesiaci kníh.

See more articles in this category tipy knihy čítanie
Ďalšie články

Letné grilovanie: Recepty a tipy na úžasné jedlá

Leto je ideálny čas na grilovanie s priateľmi, rodinou a...

Zistiť viac

Ako si vyrobiť záložku do knihy? – video

V tomto období je všade okolo nás plno krásnych lúčnych...

Zistiť viac

Ako sa efektívne pobaliť na dovolenku? Tu sú naše tipy

Letná dovolenka je čas na oddych, objavovanie nových destinácií a...

Zistiť viac