Ako smrkajú vreckovky?

Každé dieťa vie, čo má robiť, keď sa mu nos zaplní soplíkmi. Siahnuť po vreckovke a nos si vyfúkať – alebo aspoň zo všetkých síl vydýchnuť nosom a spoľahnúť sa na to, že zvyšok práce už spraví starostlivá mamička či otecko. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, ako sa soplíkov zbavujú vreckovky?

Možno ste to nevedeli, no aj vreckovky môžu prechladnúť. Najčastejšie, keď sa v obchode ocitnú v uličke vedľa chladničiek s jogurtmi či mäsom alebo ich na cestách niekto hodí do vrecka, kam fúka chladný vietor. Nič sa však nebojte. Vreckovky sú šikovné výmyselníčky, ktoré si osvojili niekoľko trikov, vďaka ktorým sa dokážu striasť otravných soplíkov.

Keď ich trápi len malé šteklenie v nose, vystačia si aj samy. Predsa len, sú to vreckovky. Prehnú jeden svoj rožtek a tým si vyčistia nos bez toho, aby o tom vôbec niekto tušil. Na ich šťastie sa medzi vreckovkami osmrkané rohy nepovažujú za žiadnu hanbu. Práve naopak. Sú symbolom skúseností a múdrosti, rovnako ako sivé vlasy medzi ľuďmi.

Keď nejde len o maličký soplík, ale hneď o niekoľko kýchnutí po sebe, na pomoc vreckovke ochotne pricupitajú kamošky. Prechladnutú kamošku objímu a dovolia jej, aby sa vysmrkala do nich. Opäť sa netreba nechať pomýliť tým, ako veci chápeme z nášho ľudského pohľadu. Medzi vreckovkami, ktorých zmyslom života je pomáhať druhým so smrkaním, ide o najväčší prejav kamarátstva.

Je tu však ešte jedno riešenie. Po tom vreckovky siahajú len v prípade, keď ich prechladnutie zloží tak, že musia zaľahnúť do postele. Vtedy k sebe pre istotu nepúšťajú ani iné vreckovky. Na pomoc im však pribehnú kozmetické utierky, ktorých sú v škatuľke desiatky. Vďaka tomu zvládnu aj veľký príval soplíkov, ktorý rozdelia medzi seba. A zároveň vedia, že vreckovky im službu rady oplatia – napríklad, keď sa vyberú na cestu alebo budú znova potrebovať predviesť, ako sa šikovne poskladať na maličké obdĺžničky.

 

See more articles in this category príbeh vreckovky nádcha múdrosť pomoc
Ďalšie články

Ako si vyrobiť letné osvetlenie? – video

Zaváraninové fľaše sa dajú využiť aj inde ako v kuchyni...

Zistiť viac

Letné grilovanie: Recepty a tipy na úžasné jedlá

Leto je ideálny čas na grilovanie s priateľmi, rodinou a...

Zistiť viac

Ako si vyrobiť záložku do knihy? – video

V tomto období je všade okolo nás plno krásnych lúčnych...

Zistiť viac