Čuch je jedným zo základných ľudských zmyslov a vôňa je v živote človeka čímsi výnimočným. Aj keď si to neuvedomujeme, práve vôňa nám vie pripomenúť určitý okamih v živote či konkrétnu osobu s ňou spojenú. 

Každá jedna domácnosť na tomto svete má svoju špecifickú vôňu. Teraz sa možno začudujete, pretože vôňu vášho domova už pravdepodobne necítite. A to je normálne. Ľudský nos si na každodennú vôňu doslova zvykne a prestane ju vnímať. Rovnako tak je to s parfumom. Ten, ktorý nosíte na krku už roky ani nevnímate, no okolie vám pokojne môže parfum pochváliť. Rovnako tak je to s vôňou domácnosti. Všimli ste si, že ak prídete k niekomu na návštevu, okamžite zacítite vôňu ich domácnosti? Niektorá môže byť dokonca tak príjemná, že nad ňou budete premýšľať aj po odchode. A niektorá vám, samozrejme, nemusí ulahodiť. 

Nejdeme sa pýtať, ako hodnotíte vôňu vášho domova vy, ale pozrieme sa na určité možnosti, podľa čoho vybrať vôňu do domácnosti. Sila prírody je nekonečná a práve z nej môžeme čerpať aj vône. Či už veríte na aromaterapiu alebo nie, bylinky a rôzne plodiny majú skutočne svoje preukázateľné účinky, preto sa nimi môžete aspoň inšpirovať:

  • Levanduľa a harmanček poskytujú úžasné chute v podobe čaju, ale aj vôní, ktoré upokojujú a znižujú stres. Levanduľa sa používa dokonca aj pri bolestiach hlavy a v neposlednom rade aj na prevoňanie šatníka a vnútorných priestorov skríň. Zaveste jedno vrecko sušených kvetov levandule k posteli a budete spať o niečo lepšie.
  • Rovnaký efekt pokojného spánku poskytuje aj jasmín. Má príjemnú sviežu vôňu a nepoznáme človeka, ktorému by táto vôňa prekážala. Klinček máme spojený väčšinou s Vianocami, no jeho účinky sú podľa aromaterapie najmä utlmujúce. Potláča bolesť zubov alebo tlmí napätie po športovom výkone.
  • Klinček sa však hodí na prevoňanie bytových priestorov a najmä v zimnom období ho môžete pokojne skombinovať s kúskami pomaranča.
  • Mäta prieporná je bylinka, z ktorej si uvaríte vynikajúci čaj, ale takisto osvieži váš interiér. Upokojuje myseľ a znižuje úroveň stresu.

Z týchto, ale aj mnohých iných bylín, korenín či ovocia si môžete pripraviť aj vlastné osviežovače vzduchu. Vyhnete sa tak chémii v domácnosti a arómy môžete po čase meniť podľa nálady. Návod je pritom úplne jednoduchý. Stačí vám malá sklenená nádobka, v ktorej zmiešate esenciálny olej, alkohol a vodu. Do nádobky ponorte napríklad bambusové alebo trstinové paličky a aróma sa začne onedlho šíriť sama.

Na záver ešte dodáme, že základom voňavej domácnosti je najmä čistota. Pravidelne vetrajte, vynášajte koše a vysávajte. Až vtedy preniknú vašim domovom naozaj všetky vône a stanú sa príjemnými. Na záver ešte dodáme, že základom voňavej domácnosti je najmä čistota. Pravidelne vetrajte, vynášajte koše a vysávajte. Až vtedy preniknú vašim domovom naozaj všetky vône a stanú sa príjemnými.

Ďalšie články

5 zaujímavých miest na svete pre nadšencov mágie a kúziel

Vo svete, ktorý sa často riadi logikou a rozumom, existujú...

Zistiť viac

7 tipov na filmy, s ktorými zažijete kúzelné okamihy

V tomto článku sa vydáme na filmovú cestu plnú mágie....

Zistiť viac

Ako si vyrobiť balzam na pery? – video

Rozmýšľali ste už niekedy nad tým, že si vyrobíte vlastný...

Zistiť viac