Ako zostať produktívna, keď jediné, na čo myslíte, je dovolenka?

Teploty stúpajú, a to znamená len jedno, prichádza leto! Slnko, more, pláž, burácajúce vlny. Myšlienkami sme už úplne niekde inde ako v práci. Ak sa ani vy nedokážete plne sústrediť na prácu, každodenné povinnosti a jediné, na čo myslíte, je letná dovolenka, tak pre vás máme niekoľko tipov, ako zostať produktívnou. 

 

1. Vytvorte si odpočítavanie a plánujte dopredu

Prečo to funguje? Odpočítavanie môže pomôcť zvládnuť vaše nadšenie a udržať vašu dovolenku v perspektíve.

Ako na to? Nastavte si v telefóne odpočítavanie alebo si každý deň škrtajte v kalendári dni do dovolenky. Toto vizuálne pripomenutie vám pomôže udržať si motiváciu dokončiť svoje úlohy, pretože vidíte a cítite, že zaslúžené voľno sa čoskoro blíži. Okrem toho vám to môže pomôcť pri plánovaní úloh, ktoré musíte stihnúť do vašej dovolenky. Urobte si zoznam všetkých úloh, ktoré musíte dokončiť pred odchodom, a uprednostnite ich.

 

2. Rozdeľte si úlohy na menšie kroky

Prečo to funguje? Veľké úlohy môžu byť zdrvujúce a odstrašujúce, najmä keď ste myšlienkami na pláži.

Ako na to? Rozdeľte svoje projekty na menšie, zvládnuteľné úlohy. Stanovte si na každý deň konkrétne ciele, ktoré vám môžu uľahčiť sústredenie a poskytnúť pocit, že ste počas dňa boli produktívna. Napríklad namiesto premýšľania nad dokončením celého projektu sa zamerajte na dokončenie jednotlivých častí.

 

3. Použite techniku ​​ „pomodoro“

Prečo to funguje? Táto technika pomáha udržiavať sústredenie a produktivitu rozdelením práce na intervaly s krátkymi prestávkami medzi nimi.

Ako na to? Pracujte 25 minút, potom si urobte 5-minútovú prestávku. Po štyroch cykloch si urobte dlhšiu prestávku 15 – 30 minút. Počas vašich krátkych prestávok si môžete dopriať snívanie o vašej nadchádzajúcej dovolenke, môžete hľadať inšpiráciu na pekné miesta, reštaurácie či kaviarne vo vašej dovolenkovej destinácii, čo vám môže pomôcť uspokojiť vašu túžbu po túlaní a potom sa naplno venovať práci. 

 

4. Odmeňujte sa

Prečo to funguje? Malé odmeny vám môžu priniesť motiváciu a spríjemniť pracovný deň.

Ako na to? Stanovte si malé míľniky a odmeňte sa, keď ich dosiahnete. Doprajte si po dokončení úlohy napríklad obľúbené občerstvenie, kávu, koláčik alebo krátku prestávku na prezeranie vašej dovolenkovej destinácie.

 

5. Spolupracujte s kolegami a nebojte sa požiadať o pomoc

Prečo to funguje? Zdieľanie pracovnej záťaže vám môže uľahčiť prácu a zabezpečiť, že úlohy budú dokončené efektívnejšie.

Ako na to? Ak je to možné, požiadajte kolegov o pomoc. V skupine sa pracuje lepšie ako samému. To môže znížiť váš stres a pomôcť vám sústrediť sa na to, čo je najdôležitejšie.

 

Začlenením týchto tipov si udržíte produktivitu aj popri nadšení z prichádzajúcej dovolenky. A môžete si užiť dovolenku s čistým svedomím, že ste nenechali žiadnu úlohu nedokončenú. Potom vám ostávajú iba čistá myseľ a užívanie si slnka na pláži. 

 

Odber noviniek

Zanechajte svoj e-mail a odoberajte naše novinky

Zadajte platný e-mail
Pred odoslaním musíte súhlasiť

 

See more articles in this category tipy dovolenka produktivita
Ďalšie články

6 tipov na letné víkendové aktivity

Letné víkendy ponúkajú ideálnu príležitosť na vyhrievanie sa v teplom...

Zistiť viac

Ako si vyrobiť sviečku proti komárom? – video

Letooo! Začína sa obdobie, keď budeme sedieť večer na terasách...

Zistiť viac