Aprílová záhradka: Na čo by ste nemali zabudnúť?

Prichádza obdobie, ktoré majú záhradkári veľmi radi. Počasie býva síce vratké, no práve apríl so sebou prináša tie pravé jarné aktivity a my sa pomaličky presúvame do záhrad, na balkóny, či terasy. V apríli sa nám predlžuje doba slnečného svitu. Pôda je tak dostatočne vlhká a  prehriata zároveň. 

Komu sa nelení…

… tomu sa nielen zelení. V zeleninovej záhradke to hrá všetkými farbami. No na čo by sme nemali zabudnúť v tomto mesiaci? Ak to počasie dovolí, môžeme začať vysievať hrach, koreňovú zeleninu, reďkovku, pór, špenát. Koncom mesiaca vysievame na záhony aj cukrovú kukuricu, vysádzame karfiol, kapustu, kaleráb, brokolicu a zeler. Do skleníka a pod fóliové kryty môžeme vysadiť papriku, rajčiny, baklažány, skorý kaleráb a šalát. Keďže sa môže občas ešte vyskytnúť nočný chlad, zeleninu v záhonoch chránime netkanou textíliou. 

Starostlivosť prináša svoje ovocie

Svoju ovocnú záhradku môžeme rozšíriť o nové stromčeky a ovocné kry. Jarný termín je vhodný pre teplomilné druhy akými sú broskyňa a marhuľa, ktoré lepšie využijú zimnú vlahu. Rez čerešní a višní je ideálny od polovice apríla, a to počas teplejšieho slnečného dňa. Rezy zatrieme stromovým balzamom alebo latexom. Dôležité je však nezabúdať na kvalitné ostré nožnice. Ovocné stromčeky a kry určite ocenia prihnojenie vhodným dusíkatým hnojivom (napríklad liadkom amónnym).

Aby ste sa mali čím pýšiť

Pekný a udržiavaný trávnik je srdcom záhrady. Práve v apríli môžeme začať s výsadbou nového okrasného trávnika. Ak už máte trávnik založený v minulých sezónach, nezabudnite ho prvýkrát pokosiť. Nepekné “holé” miesta vyplňte novým výsevom. Určite mu tiež treba dopriať hnojivo, ktoré mu pomôže zregenerovať sa po zimnom období.

Počas celého apríla môžete vysádzať ruže. Ideálne je, ak majú koreňový bal. Toto obdobie je tiež vhodné na jarný rez ruží.

Nielen kuchári a kuchárky milujú pestovanie byliniek. Koncom apríla si môžete odrezkami rozmnožiť levanduľu, šalviu či rozmarín. Môžete vysiať aj majorán záhradný, oregano, tymian, mätu, kôpor, rukolu, estragón, saturejku či bazalku.

Malý tip na záver – skúste skombinovať bylinky s kvitnúcimi rastlinami a váš balkón sa bude pýšiť nádhernými úžitkovo-okrasnými črepníkmi.

Ďalšie články

Darčeky z lásky vôbec nemusia byť drahé

Narodeniny, meniny, svadby, výročia, promócie, sviatky, úspechy v práci, prvý...

Zistiť viac

10 nenápadných tipov, s ktorými ušetríte každý deň

Šetrenie peňazí vie byť náročné. Ak sa neviete prinútiť začať...

Zistiť viac

To najdrahšie, čo mame môžete dať na Deň matiek

Vybrať správny darček ku Dňu matiek môže byť pre niekoho...

Zistiť viac