Arabica vs. Robusta: Čím sa odlišujú najčastejšie druhy zrnkovej kávy?

Dva výrazy, ktoré ste pri kúpe kávy bez pochýb už počuli: Arabica a Robusta. Nie všetci z nás však vedia, čo presne znamenajú a v čom sa vlastne tieto základné druhy kávovníkov odlišujú. 

Na svete existuje vyše stovka kávovníkov. Napriek tomu drvivá väčšina zŕn na prípravu kávy, pochádza zo semien dvoch druhov kávovníkov – Arabicy a Robusty. Tie sa od seba líšia hneď v niekoľkých dôležitých ohľadoch.

Vzhľad a chuť

Zrná dvoch typov kávovníkov by ste od seba mali byť schopní odlíšiť už na pohľad. Zrná robusty sú väčšie a okrúhlejšie, zatiaľ čo Arabica je oválnejšia. Pokiaľ sa vám stále zdajú rovnaké, zamerajte sa na ryhu uprostred zrna. Robusta ma ryhu rovnú, zatiaľ čo Arabica zakryvenú.

Vzhľad zŕn vám možno pomôže aj pri zapamätaní si toho, ako sa tieto typy kávy od seba líšia chuťou. Arabica so zakryvenou ryhou ponúka aj viacero chuťových odbočiek – tóny čokolády, korenia či kvetín a celkovo sa vyznačuje bohatšou chuťou. Chuť Robusty je naopak zemitejšia a horkejšia. 

Pestovanie

Vlastnosti kávových zŕn pramenia aj z prostredia, v ktorom sa najčastejšie pestujú. Arabica sa pestuje vo vyšších nadmorských výškach, najčastejšie v Južnej Amerike. Vyhovujú jej väčšie teplotné rozdiely, vďaka ktorým dozrieva pomalšie a má viac času vybudovať si špecifické chuťové odtiene.

Robusta sa k nám dostáva najmä z východnej pologule (z Vietnamu či Indonézie) a svedčí jej výrazne menšia nadmorská výška. Je odolnejšia a plodnejšia – čo v konečnom dôsledku znamená, že na kávovom trhu stojí približne o polovicu menej, ako Arabica.

Kofeín a tuky

Hoci sa Arabica považuje za kvalitnejšiu kávu, v množstve kofeínu ju Robusta jednoznačne poráža. Obsahuje ho až 2 či 3-násobne viac. 

Arabica tento deficit dorovnáva cukrom, ktorého obsahuje až dvakrát viac, ako aj tukmi – v porovnaní s Robustou ich má približne o 60 percent viac. Vďaka tomu však chutí sladšie a je obľúbenejšia u kávičkárov, ktorí príliš nemusia horkú chuť.

See more articles in this category káva Arabica Robusta chuť vzhľad pestovanie kofeín
Ďalšie články

Tipy na stanovenie work-life balance a predídeniu vyhoreniu v práci

V dnešnom rýchlom a mimoriadne digitálne prepojenom svete sa hranice...

Zistiť viac

Ako si vyrobiť obal na knihu? – video

Hurá, začína dovolenkové obdobie, na ktoré sme sa tak dlho...

Zistiť viac

6 tipov na letné víkendové aktivity

Letné víkendy ponúkajú ideálnu príležitosť na vyhrievanie sa v teplom...

Zistiť viac