Byt či nebyt: Oplatí sa vlastné bývanie alebo je lepšie byť v prenájme?

Bývanie vo vlastnom byte môže byť výhodné pre tých, ktorí chcú mať pocit istoty a stability. Majú vlastnú nehnuteľnosť, ktorú môžu renovovať a upravovať podľa vlastných predstáv a potrieb. Navyše, po splatení úveru sa stávajú 100 % vlastníkmi svojho bývania a nemusia sa obávať výpovede zo strany prenajímateľa alebo zvýšenia nájmu.

Zároveň to môže byť dobrá investícia do budúcnosti, pretože cena nehnuteľností obvykle časom stúpa. To znamená, že ak sa človek rozhodne predať svoj byt neskôr, môže zarobiť viac, než koľko zaň zaplatil.

Na druhej strane, bývanie v prenájme môže byť výhodné pre tých, ktorí nemajú dostatok financií na to, aby si mohli kúpiť vlastné bývanie alebo sa im nechce zaťažovať úverom na dlhé roky. Prenájom môže byť tiež vhodný pre tých, ktorí sa často presúvajú medzi rôznymi miestami kvôli práci alebo štúdiu a potrebujú mať väčšiu flexibilitu.

Odber noviniek

Zanechajte svoj e-mail a odoberajte naše novinky

Zadajte platný e-mail
Pred odoslaním musíte súhlasiť

Bývanie v prenájme zvolí tiež väčšina mladých párov, ktorí spolu len začínajú žiť a spoznávajú sa. Majú tak čas našetriť si aspoň 20 % sumy na spoločné bývanie, banky totiž štandardne poskytujú hypotekárne úvery maximálne do 80 % z kúpnej ceny bytu.

V oboch prípadoch je dôležité zvážiť vlastné potreby a finančné možnosti, aby sa človek rozhodol pre to najvhodnejšie riešenie. Je tiež dôležité zvážiť výhody a nevýhody oboch alternatív a zistiť, ktorá z nich je v danom období najvhodnejšia.

V súčasnej situácii inflácie a úverov na bývanie s úrokovou sadzbou vo výške cca 4 % môže byť pre niekoho stále lákavé zvažovať kúpu vlastného bytu na úver. V takom prípade by sa mal človek však dobre zamyslieť nad svojimi finančnými možnosťami a schopnosťou splácať úver. 

Summa summarum, kúpou bytu pri súčasnom raste cien realít môžete vaše peniaze zhodnotiť o zaujímavú sumu, čo v prípade prenájmu možné nie je.

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: domov byt bývanie hypotéka
Ďalšie články

Ako si vyrobiť jarný veniec? – video

Dodajte svojmu príbytku nádych jari. Veď už aj vonku začína...

Zistiť viac

Ako cvičenie pomáha zvládať stres?

V dnešnom svete, v ktorom žijeme, sa stres stal pre...

Zistiť viac
Ako si vyrobiť štýlový kvetináč? - video

Ako si vyrobiť štýlový kvetináč? – video

Kto by to bol povedal, že zo špajdlí, drevených guľôčok...

Zistiť viac