Čaj alebo káva? Ktorá možnosť je zdravšia?

Nie je tajomstvom, že zdravá strava a pravidelné cvičenie prispievajú k udržaniu pevného fyzického, ale aj psychického zdravia. Predchádzať chorobám však môžeme aj bežnými dennými činnosťami. Napríklad pitím kávy a čaju. Aké sú zdravotné benefity týchto dvoch obľúbených nápojov?

Zvoľte si svoj prírodný energeťák

Káva je veľmi obľúbená nielen vďaka svojej chuti, ale aj schopnosti dodať nám takmer okamžitú dávku energie. V jednej šálke kávy je približne 100 mg kofeínu, čo je štvrtina odporúčanej dennej dávky pre dospelého človeka. 

Kofeín v čaji sa nazýva teín. Ten, narozdiel od kofeínu v káve, zabezpečuje pomalšie uvoľňovanie energie do nášho tela. Šálka čaju obsahuje o 30 až 80 percent menej miligramov kofeínu ako šálka kávy. Preto ho môžeme vypiť výrazne viac. 

Nedá sa s určitosťou povedať, ktorý z týchto dvoch životabudičov je lepší. Každý z nich má však svoje výhody. Káva je skvelým pomocníkom, keď sa ráno potrebujete nakopnúť do nového dňa alebo vtedy, keď sa chystáte na športový výkon či dlhú cestu autom. Čaj vám naopak pomôže, ak sa potrebujete niekoľko hodín v pokoji sústrediť na prácu či učenie. 

Súboj zdravotných benefitov

Zdravie máme len jedno, a preto by sme mali zvážiť, aké plusy a mínusy preň majú nápoje, ktoré si každodenne dopriavame. 

Káva

káva má dehydratačné účinky, a preto by jej každú šálku mal sprevádzať pohár čistej vody 

dokáže krátkodobo zvýšiť krvný tlak, a preto je dôležité zvážiť jej pitie u ľudí, ktorí majú problémy s vysokým krvným tlakom. Navyše pôsobí ako prevencia pred vznikom rakovinotvorných buniek 

+ znižuje riziko vzniku chorôb ako je cirhóza pečene, mŕtvica či cukrovka

Čaj

dlhotrvácny účinok teínu je síce skvelý, treba si však dávať pozor na večerné pitie čaju. Mohlo by totiž spôsobiť problémy so zaspávaním 

+ znižuje riziko vzniku srdcových chorôb, cukrovky aj rakoviny 

+ čistí ústnu dutinu a pomáha predchádzať vzniku zubných kazov či zápalov ďasien

+ pomáha k psychickej pohode, pretože znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu

Káva vs. čaj – kto víťazí? 

Tento súboj vyzerá na jasnú remízu. Obidva nápoje majú nespočetné množstvo benefitov a je len na vás, ktoré viete využiť vo svoj prospech, a ktorý z týchto nápojov viac zapadá do vášho životného štylu. A vlastne, prečo si vyberať len jeden?

 

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: čaj káva kofeín benefity zdravie
Ďalšie články
Naučte sa 5 jazykov lásky a zlepšite svoj vzťah

Naučte sa 5 jazykov lásky a zlepšite svoj vzťah

Emocionálna reč dvoch ľudí sa môže líšiť. Rovnako ako sa...

Zistiť viac
Ako si vyrobiť ozdobu z polystyrénu? - video

Ako si vyrobiť ozdobu z polystyrénu? – video

Máte doma polystyrénový kruh? Možno vás to prekvapí, ale okrem...

Zistiť viac
Ako si vyrobiť LED lampu? - video

Ako si vyrobiť LED lampu? – video

Neveríte, že zo sklenenej misky a vázy sa dá vyrobiť...

Zistiť viac