Chcete mať žiarivo čisté okná bez šmúh

Umývanie okien je činnosť, ktorú síce nevykonávame na pravidelnej báze, ale keď už príde ten čas, púšťame sa do nej naplno. Niektorí z nás využijú externé služby, iní sa potrápia aj sami. Ako si však umývanie okien čo najviac uľahčiť? 

Rozhodnutie kedy umyť okná prichádza väčšinou s významnými sviatkami roka ako Veľká noc či Vianoce. Vysávame o niečo dôkladnejšie, vyhadzujeme nepotrebné veci a záclony putujú do práčky. Je však potrebné podotknúť, že umývanie okien závisí aj od polohy, kde bývame. Ak bývate v blízkosti hlavných ciest, tovární alebo vo väčšom meste, vaše okná sú určite náchylnejšie na špinu. Na oknách sa zo smogu vytvorí mastný film a na ten sa postupne lepí nečistota. Toto je v podstate cyklus, ktorý nie je možné ovplyvniť. Tak či onak si predstavíme zopár tipov na efektívne a nenáročné čistenie okien

Na počasí záleží 

Aby ste sa netrápili so zbytočnými šmuhami na oknách, vyberte si na umývanie vhodný deň. Horúci slnečný deň v tomto prípade nebude vašim kamarátom. Prípravok na okne pod slnečnými lúčmi rýchlo zaschne a vy sa budete trápiť úplne zbytočne. Okná umývajte počas suchého a zamračeného dňa. Poprípade začnite na tmavej strane bytu. 

Najskôr teplá voda 

Múdre je umývať okná dvojfázovo. To znamená, že si najskôr do vedra pripravíte teplú vodu (asi 30 stupňovú) so saponátom. Voda by nemala byť horúca. Jednak sa popálite a vysoký stupeň vody znižuje účinnosť čistiacich prostriedkov. V prvej fáze použite kefku alebo vysávač a vysajte drobné nečistoty, pavučinu alebo prach. V druhej fáze použite handričku a umyte samotné sklo aj rámy spomenutou teplou saponátovou vodou. Takto odstránite mastnostu a iné nečistoty, ktoré by sa vám len zbytočne rozmazávali. 

Správny čistič

Na trhu nájdete nepochybne množstvo prostriedkov na vyleštenie okien. Niektoré ponúkajú rozprašovač, iné sú bez neho. Rovnako platí, že tie s alkoholom odmastia a leštia kvalitnejšie. 

Nezabudnite ani na kvalitnú handričku s mikrovláknom, ktorá po sebe nezanecháva chĺpky. Po opakovanom použití ju môžete vyprať a znova použiť. 

Domáce tipy

Na leštenie okien zvykli už naše babičky používať bežne dostupné potraviny či produkty. Napríklad taká kombinácia octu a vody zabezpečí nádherný lesk. Do 5 litrov teplej vody nalejte 2 decilitre octu a máte jednoduchý domáci prípravok. 

Počuli ste už o leštení novinovým papierom alebo papierovými utierkami? Ak ste perfekcionista a nechcete mať naozaj žiadne šmuhy, nakoniec pretrite okná spomenutými papierovými pomocníkmi a na ulicu sa budete dívať cez priezračne čisté sklo. 

 

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: upratovanie čistota okná tipy triky
Ďalšie články
Naučte sa 5 jazykov lásky a zlepšite svoj vzťah

Naučte sa 5 jazykov lásky a zlepšite svoj vzťah

Emocionálna reč dvoch ľudí sa môže líšiť. Rovnako ako sa...

Zistiť viac
Ako si vyrobiť ozdobu z polystyrénu? - video

Ako si vyrobiť ozdobu z polystyrénu? – video

Máte doma polystyrénový kruh? Možno vás to prekvapí, ale okrem...

Zistiť viac
Ako si vyrobiť LED lampu? - video

Ako si vyrobiť LED lampu? – video

Neveríte, že zo sklenenej misky a vázy sa dá vyrobiť...

Zistiť viac