Chcete produkovať menej odpadu? Začnite od úplných maličkostí

Produkovať menej odpadu dokáže každý z nás. Oblastí, v ktorých sa dá začať, sú desiatky a každá jedna ponúka jasný rozdiel v realite pred a po – predtým, než sme sa rozhodli správať udržateľnejšie a potom, keď sa objem nami vyprodukovaného odpadu viditeľne zmenšil.

Nakupovanie a oblečenie

Hľadáte jednu univerzálnu radu? Nenakupujte. A trochu reálnejšiu? Nakupujte menej. Základom všetkého plytvania a produkcie odpadu je prehnané nakupovanie a s ním úzko spojené vyhadzovanie prebytočných či pokazených vecí. 

Začnite napríklad pri oblečení a porozmýšľajte, či prebytočné kúsky neviete namiesto vyhodenia posunúť niekomu v rodine alebo kamarátom a naopak – či nové oblečenie neviete získať zámenou za svoje staré. Rovnako nevyhadzujte oblečenie kvôli malým nedostatkom – pokúste sa odtrhnuté pútko prišiť naspäť, vrecko zašiť či dieru na nohaviciach zaplátať, prípadne si zo starého kúsku oblečenia vyrobte látkovú tašku či handru. Len ho nevyhoďte do koša.

Praktické predmety

Chcete začať v malom? Žiadny problém, postačí úplne jednoduchý krok. Napríklad nahradiť neustálu spotrebu jednorazových papierových pohárikov vlastným cestovným hrnčekom. A čo tak sklenený obedár, v ktorom si najbližšie z reštaurácie odnesiete svoje obľúbené jedlo namiesto plastového obalu? Alebo zopár látkových tašiek, ktoré budete mať vždy po ruke a pri pokladni v obchode už nebudete poškuľovať po plastových taškách.

Podobným riešením, aj keď vyžadujúcim si o krok dlhšie plánovanie, je nákup potravín v bezobalových obchodoch. Obaly, tašky či dózy si prinesiete so sebou, potrebné suroviny vrátane jedla či kozmetiky si odvážite a odnesiete bez potreby akýchkoľvek ďalších obalov. Ak podobný obchod v okolí svojho domova nemáte, na úvod postačí aj využitie vlastných sáčkov na pečivo či ovocie alebo rozhodnutie zbytočne nekupovať balenú vodu.

Malé kroky

Čo spája predošlé tipy? Nie sú žiadnou veľkou revolúciou, ktorá by z vás v domácnosti spravila otravného spoločníka, ktorý by ostatným svojím prehnaným dôrazom na ekologickosť znepríjemňoval život. Naopak, rozhodnutie produkovať menej odpadu so sebou prináša praktické výhody, ktoré dokážu váš život ešte zjednodušiť.

Netreba si hneď stavať vzdušné zámky a predstavovať si, ako sa po pár týždňoch zbavujete odpadkových košov, pretože ich už nepotrebujete. Odpad produkujeme všetci, otázkou je len jeho nevyhnutnosť a objem. A s jeho riešením sa dá začať od úplných maličkostí a rozhodnutia hľadať ekologickejšie varianty v rôznych sférach. Jednou z takých sú aj hygienické produkty, ktoré môžu byť vďaka línii Harmony Eko tiež ekologickejšie a produkovať výrazne menej odpadu.

Sú vám ekologické témy blízke? Otestujte si svoje vedomosti o udržateľnosti v našom EKO kvíze!

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: eko nakupovanie oblečenie odpad ekokviz
Ďalšie články
Návod na origami v tvare labute.

Ako vyrobiť origami labuť? – video

Labuť predstavuje symbol čistoty, oddanosti a pravej lásky. Už ste...

Zistiť viac

Ako pripraviť čokoládovú penu s malinami? – video

Keď niečo milujete, je to láska na celý život. To...

Zistiť viac
Malé dievča a chlapec voňajú kvety.

Päť mýtov o láske, o ktorých by ste mali vedieť

Básnici písali o láske po tisícročia, no až nedávno sa...

Zistiť viac