Čierny, zelený alebo ovocný? Aké sú rozdiely medzi čajmi?

Druhým najobľúbenejším nápojom na svete, hneď po čistej vode, je čaj. Niet sa čomu čudovať. Okrem skvelej chuti obsahuje aj množstvo zdraviu prospešných látok. Nie je však čaj ako čaj. Aké sú rozdiely medzi jeho rôznymi obľúbenými druhmi?

Za všetkým hľadajte jednu rastlinu

Názov tohto skvelého nápoja je odvodený od názvu rastliny, z ktorej sa vyrába. Čajovník je vždyzelený ker, ktorý sa pestuje v tropických, subtropických a teplých krajinách po celom svete. Jeho pôvod je zakorenený v Ázii, a preto sa odborne nazýva čajovník čínsky.

Biely

Pred obdobím dažďov na čajovníku vyrastú nerozvinuté lupene lístkov pokryté bielymi chĺpkami. Tie sa po pozbieraní sušia na slnku a tak vzniká biely čaj. Doba lúhovania sa pohybuje medzi 3 až 5 minútami a teplota vody by mala byť 60-80°C. Biely čaj má zo všetkých čajov najjemnejšiu chuť. 

Zelený

Lístky čajovníka sa po zozbieraní tepelne upravujú, spracovávajú k požadovanému vzhľadu a nakoniec sušia a triedia. Výsledným produktom je zelený čaj, ktorý je vhodné lúhovať vo vode, ktorá má 60-80°C, po dobu od 15 sekúnd až 2 minút. Zelený čaj má lahodnú mierne horkú chuť s vôňou trávy. 

Čierny

Pri výrobe čierneho čaju prechádzajú lístky čajovníka 100 % fermentáciou. Tento proces čaju zabezpečí jemnú zemitú, medovú alebo karamelovú chuť. Takýto čaj sa zalieva vodou, ktorá má 90-100°C a lúhuje sa 2 až 5 minút.

Nie je čaj ako čaj

Okrem už spomínaných čajov sú na trhu napríklad aj ovocné či bylinkové čaje. Pomenovanie čaj v tomto prípade však nie je správne, keďže nepochádzajú z čajovníka. Ako sa vlastne tieto čaje vyrábajú? 

Ovocné

Základom pre ovocný čaj môže byť napríklad aj zelený čaj, nie je to však pravidlom. Čo si teda v tomto prípade zalievame? Väčšinou ide o zmes sušených kúskov ovocia, ovocnej kôry či rôznych extraktov. 

Bylinkové

Tradičné bylinkové čaje sa spájajú s bylinkami ako je mäta, rumanček, medovka či šalvia. Kombinácie byliniek sú však ľubovoľné a dajú sa kombinovať aj s ovocím. Okrem zaujímavej chuti sú obľúbené hlavne vďaka širokej škále liečivých účinkov.

Aký človek, taký čaj

Tak, ako my ľudia, aj čaje sú unikátne a každý je iný. To, čo vyhovuje jednému, nemusí druhému. A práve preto vám odporúčame pri hľadaní vášho obľúbeného čaju začať s chuťovo neutrálnym, ako je napríklad biely čaj Silver Needle. Je vysoko pravdepodobné, že po jeho ochutnaní budete túžiť rozšíriť svoje čajové obzory. 

 

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: rastliny čaj čierny čajovník zelený ovocný bylinkový
Ďalšie články

Ako si vyrobiť jarný veniec? – video

Dodajte svojmu príbytku nádych jari. Veď už aj vonku začína...

Zistiť viac

Ako cvičenie pomáha zvládať stres?

V dnešnom svete, v ktorom žijeme, sa stres stal pre...

Zistiť viac
Ako si vyrobiť štýlový kvetináč? - video

Ako si vyrobiť štýlový kvetináč? – video

Kto by to bol povedal, že zo špajdlí, drevených guľôčok...

Zistiť viac