Čítanie kníh na záchode. Áno či nie?
Nie nadarmo sa vraví, že kniha môže byť najlepším priateľom človeka. Je taká praktická, že ju môžete brať stále so sebou a otvoriť ju počas cestovania verejnou dopravou, v čakárni u lekára, na lavičke v parku alebo pri chutnej káve. Predsa len však existuje jedno miesto, kde je jej prítomnosť diskutabilná.
Podľa posledného prieskumu až 45 % Slovákov číta pravidelne knihy a až dve pätiny tvrdia, že majú doma viac než 100 kníh. Slušné čísla, čo poviete? Niet sa ale čo čudovať. Veď čítanie ako také má desiatky nespochybniteľných výhod. Tak sa pozrieme aspoň na pár z nich.
Dôvody, pre ktoré čítať knihy…
1. Znižujú stres
Na zahnanie nepríjemných myšlienok, či už kvôli práci alebo vzťahom, je najlepším liekom príbeh. Ponorenie sa do pútavého deja stabilizuje váš tlak a dá pauzu psychickému vypätiu.
2. Rozširujú slovnú zásobu
Predovšetkým osobám s povolaniami, ktoré sa živia slovom, sa odporúča pravidelne čítať. Platí to ako pre písané, tak aj hovorené slovo. Čím častejšie čítate, tým viac slovíčok a synoným sa na vás „nalepí“. A možno si to ani neuvedomujete, ale osvojujete si tak aj gramatické pravidlá.
3. Trénujú vašu pamäť
Knihy vás donútia viac premýšľať. Kým pri pozeraní filmu si dej málokedy stopnete, popri čítaní sa pozastavíte, vrátite sa k nejakej pasáži znova, zamýšľate sa nad ňou.
4. Zlepšuje improvizáciu
Predstavivosť je asi najsilnejšou zbraňou kníh. Býva jedným z dôvodov, prečo mnohí čitatelia uprednostnia knihu pred sfilmovanou adaptáciou daného príbehu. Chcú si totiž v hlave vytvoriť svoj vlastný a unikátny obrázok toho, ako dej prebieha. Nie ten nanútený z filmového plátna.
5. Zdokonaľujú vašu koncentráciu
Čítaním kníh sa uzavriete pred vonkajším svetom. Posilňujete svoje sústredenie a pozornosť.
Čítanie na toalete obľúbené už v minulosti
Niekto si zriadi doma malý čitateľský kútik s ušiakom, inému vystačí gauč alebo posteľ. V dnešnej dobe si mnoho ľudí zabezpečí aj elektronickú čítačku kníh a nosia tak so sebou celú knižnicu. A niektorí si berú svoju literatúru aj tam, kde by zrejme nemali. Na toaletu. S týmto neduhom začali už starovekí Rimania. V ich verejných kúpeľoch mali k dispozícii knižnice so zvitkami, ktoré mohli čítať kedykoľvek to na nich prišlo. Počas kolonizácie si Američania brali so sebou aj noviny, ktoré po dočítaní zväčša použili ako toaletný papier.
Podľa nedávnych amerických prieskumov 63 % ľudí číta na toalete knihy, časopisy a noviny, ale až 75 % si vezme so sebou telefón. Muži siahajú najčastejšie po erotických magazínoch, športových správach a detektívkach, ich nežnejšie polovičky volia radšej časopisy o dizajne, bulvár, módu a romantické poviedky. A 24 % opýtaných tvrdí, že nechodia na toaletu bez akéhokoľvek materiálu na čítanie.
Baktérie, samé baktérie…
Samotná logika nám hovorí, že toaleta, alebo kúpeľňa s toaletou, nie je veľmi sterilná miestnosť. Môžete ju udržiavať pravidelné čistú a dodržiavať hygienické návyky, no malé parazity si aj tak vždy nájdu cestičku na svoje obľúbené miesta.
Čo hovoria výskumy?
Podľa vedcov z medicínskeho centra Kolumbijskej univerzity spôsobuje čítanie na toalete šírenie chorôb. Stane sa tak za predpokladu, ak škodlivé mikroorganizmy sadnú práve na knihu a človek, čo s ňou dôjde do kontaktu, má oslabenú imunitu. Ďalšia štúdia z roku 2009 hovorí o tom, že dlhé vysedávanie na toalete, napríklad počas čítania kníh, môže spôsobiť hemoroidy.
Ďalšie dôvody, prečo nechať knihy pred dverami toalety
Požičiavate si knihy z knižnice? Dosť dobrý dôvod na to, aby ste ich nespájali so svojou „privátnou“ chvíľkou. Kto vie, koľko ľudí ich po vás ešte pochytá…
Tiež je vhodné zamyslieť sa nad tým, kde všade vlastne s knihou z toalety chodíte. Baktérie z nej si nosíte totiž všade so sebou. Napríklad aj do postele. A ak patríte k tým, ktorí pri čítaní zaspávajú, asi sa aj vám už neraz stalo, že vám kniha pristála po zadriemaní na tvári… V prípade, že používate ako záložku útržok toaletného papiera, položte si otázku: Dali ste ho do knihy až potom, čo ste si umyli ruky, alebo ešte počas sedenia na toalete? Asi skôr tá druhá možnosť. Hygienické to však nie je, to si asi ani hovoriť nemusíme.
Čítanie nie je krátkodobá záležitosť. Preto ak máte toaletu spojenú s kúpeľňou a viacero členov v domácnosti, nezdržiavajte ich svojím čítaním, aby nemuseli čakať v rade.
Schovávať sa na záchode pred svojimi deťmi, možno aj s dobrou knihou, je dôverne známe takmer každej mamičke. Aj keď už máte deti samostatnejšie, neriskujte to a nenechávajte ich bez dohľadu. Vyhnete sa tak úrazom, ktoré sa najčastejšie stávajú práve v domácnostiach.
Radi by sme vám poradili, aby ste si na toalete vypočuli radšej audioknihu v smartfóne alebo prezreli časopis. Pravda je však taká, že baktérie si svoje nové pôsobisko nevyberajú. Na telefóne ich máte dokonca ďaleko viac, keďže ho nosíte všade so sebou.
Tip pre vás:
Ak chcete mať skutočne originálnu toaletu, skúste vytapetovať steny. Použiť na to môžete stránky kníh, zbierku básní, krátke príbehy, noviny či časopisy… Rátajte však s tým, že takéto steny sa nebudú čistiť tak ľahko, ako sa dajú čistiť tie z keramického obkladu.
Na záver máme pre vás skutočnú lahôdku. Až 66 % Američanov pokladá mesiac jún za Národný mesiac čítania na toalete. Áno, aj taký je. Obchodníci s knihami vedia toto obdobie efektívne využiť a ponúkajú svojim zákazníkom rôzne zľavy, súťaže a výpredaje svojich knižných kúskov.
Titulný obrázok: Debbie Tea, Unsplash
Ako si vyrobiť podložku pod pohár? – video
V tomto jesennom počasí je ideálny čas na to, aby...
Zistiť viacVýznam spánku pre školákov: Ako zabezpečiť dostatok spánku?
Kvalitný spánok je kľúčový pre zdravý vývoj detí. Spánok ovplyvňuje...
Zistiť viacAko na zosúladenie pracovného, školského rozvrhu a krúžkov? Tu sú naše tipy
S príchodom nového školského roka prichádzajú aj výzvy, ktoré rodičia...
Zistiť viac