Deľba domácich prác – alebo jeden by nemal robiť všetko

Spoločná domácnosť je v partnerskom vzťahu veľkým krokom. Konečne sa môžete odsťahovať od rodičov alebo z maličkého podnájmu a začať budovať váš domov. Ten tvoria vždy minimálne dvaja ľudia a je dôležité poznamenať, že určité veci, na ktoré ste boli zvyknutí, sa jednoducho zmenia. Na rad nastúpi väčšia prispôsobivosť, starostlivosť, ale aj krásne spoločné chvíle. Teda ak chcete. Obaja. Okrem iného si treba určite uvedomiť, že na mieste bude aj rozdelenie spoločných prác. Pretože byt sa sám neuprace, bielizeň sa sama nevyperie a hrnce sa samé nenaplnia.

Nie je žiadnym prekvapením, že dnes trávia ženy čas v práci rovnako dlho ako muži. 8-hodinová pracovná doba sa tak občas predĺži aj na dvojcifernú. A čo nasleduje potom? Príchod domov, po ktorom je potrebné zapnúť umývačku alebo vyčistiť podlahu pod miskou vášho psíka. A viete čo? Jeden by na to nemal byť sám.

Čísla ako zrkadlo

Ak sa pozrieme na čísla vo viacerých prieskumoch, zistíme, že nepomer deľby práce medzi mužom a ženou skutočne existuje. Vo všetkých členských štátoch Európskej únie sa stará o deti, domáce práce a o varenie väčší podiel žien ako mužov. Slovensko aj Česká republika nie sú žiadnou výnimkou. Podľa prieskumu sa do každodenných domácich prác zapája iba 16 % slovenských a českých mužov. A čo ženy? Na Slovensku sa denne stará o domácnosť až 60 % z nich a v Čechách dokonca až 67 %, čo je niekoľkonásobne vyššie číslo ako u mužov.  

A čo zahraničie? Najmenšie rozdiely v deľbe domácich prác vykazuje Švédsko, Lotyšsko, Dánsko či Estónsko. Naopak, najväčšie sa zaznamenali v Grécku, Taliansku, Bulharsku a Portugalsku. Je náhoda, že nám vznikli akoby dve kategórie štátov: severských a južanských? Odpoveď necháme na vás. Nech sú čísla akékoľvek, vo všetkých štátoch Európskej únie sa venuje domácnosti vo väčšine práve žena.

Foto: Štatistický úrad Slovenskej republiky

Jeden by nemal robiť všetko

Mnohí z nás si to neuvedomujú, ale odkladanie všetkých povinností na partnera či partnerku, má negatívny vplyv na fungovanie vzťahu. Ten druhý z dvojice sa dostane ľahko do stereotypu a môže cítiť dlhodobú únavu. Spokojnosť v partnerskom vzťahu je pritom súčasťou celkovej životnej spokojnosti jedinca. A táto spokojnosť odráža funkčnosť celého vzťahu. Je preto dôležité, aby partneri udržiavali rovnováhu vo všetkých smeroch. Aj tú v domácnosti. 

Dvojice, ktoré sa delia o domáce práce, majú šťastnejší partnerský život. Potvrdzujú to aj prieskumy. Deľbou domácich prác si páry vytvárajú priestor pre voľnočasové aktivity aj pre seba navzájom.

A aby sme vám uľahčili nielen deľbu práce, ale aj samotné upratovanie, prišli sme s veľkou novinkou. Novou edíciou papierových utierok na rôzne použitie. Pretože ani vaše kuchynské utierky by nemali robiť všetko. Veď každá náročná úloha v domácnosti si vyžaduje toho najlepšieho pomocníka. A tak sme vyvinuli papierové utierky prispôsobené špeciálne na používanie v kuchyni (certifikované pre kontakt s potravinami), na upratovanie (extra dlhý návin), do garáže (vhodné na utieranie mastných škvŕn či oleja) a nezabudli sme ani na domácich maznáčikov (čistenie labiek a neutralizácia pachov). Inšpirujte sa a prečítajte si viac tu.

 

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: domácnosť upratovanie čistota domov domáce práce deľba práce
Ďalšie články
DIY Eko čistiace prostriedky pre ekologickú domácnosť

DIY Eko čistiace prostriedky pre ekologickú domácnosť

Záleží vám na životnom prostredí a chcete ho chrániť? Potom...

Zistiť viac
Naučte sa 5 jazykov lásky a zlepšite svoj vzťah

Naučte sa 5 jazykov lásky a zlepšite svoj vzťah

Emocionálna reč dvoch ľudí sa môže líšiť. Rovnako ako sa...

Zistiť viac
Ako si vyrobiť ozdobu z polystyrénu? - video

Ako si vyrobiť ozdobu z polystyrénu? – video

Máte doma polystyrénový kruh? Možno vás to prekvapí, ale okrem...

Zistiť viac