Ekopredsavzatia: Ako žiť v novom roku viac udržateľne

Chceli by ste žiť ekologicky, ale neviete, ako na to? Pripravili sme si pre vás 12 ekopredsavzatí, ktoré môžete plniť počas celého roka a malými krokmi tak odbremeniť prírodu.

Január: Nenakupujte zbytočne

Povianočné výpredaje na nás kričia zo všetkých strán a je ťažké im odolať. Vyhnite sa impulzívnym nákupom a nakupujte len to, čo naozaj potrebujete. Veď skoro všetko, čo si kúpime, raz skončí v odpade.

Február: Doprajte si jeden vegánsky deň týždenne

Vzdať sa na jeden deň v týždni živočíšnych výrobkov nie je také ťažké, akoby sa mohlo zdať. Ušetríte značné množstvo skleníkových plynov, najmä metánu, ktorý vzniká pri chove zvierat, a zároveň si spestríte svoj jedálniček a dodáte telu potrebné vitámíny.

Marec: Nakupujte s vlastnou taškou

Je známe, že plastové tašky neprospievajú klíme a ťažko sa recyklujú. To v istej miere platí aj pre tie papierové, na ktorých výrobu je potrebné spracovať drevo, čo prispieva k odlesňovaniu. Preto nezabudnite mať pri sebe plátenú tašku, ktorú môžete opakovane použiť a nezaťažovať tak prírodu.

Apríl: Vypestujte si vlastnú zeleninu

Jar je najlepším obdobím na začiatok pestovania vlastnej zeleniny. Narozdiel od zeleniny z obchodu viete, čo všetko sa pri jej pestovaní použilo, vďaka čomu sa vyhnete zbytočným chemikáliám a ušetríte emisie, kedže zelenina k vám nemusela cestovať tisíce kilometrov. Ak nevynikáte v pestovaní, skúste sa zastaviť na miestnych trhoch alebo navštívte lokálneho farmára.

Máj: Založte si vermikompost

Kompostovať môžete aj u vás doma za pomoci dážďoviek. Vermikompost je skvelá možnosť ako naložiť s biologickým odpadom. A založiť si ho môžete pokojne aj v paneláku. 

Jún: Vyhnite sa balenej vode

Každý rok sa spotrebuje enormné množstvo balenej vody, pričom len malé množstvo plastových fliaš poputuje na recykláciu. Mnohí ani nevedia, že voda z vodovodného kohútika je zdravšia ako tá balená. Tak nenechávajte svoju fľašku s vodou v lete doma a vezmite si ju so sebou, nech máte pitný režim stále zabezpečený.

Júl: Začnite si písať nákupný zoznam

Dvakrát meraj a raz strihaj. Toto pravidlo platí aj pri nákupoch. Tým, že si vopred pripravíte nákupný zoznam, vyhnete sa impulzívnemu nakupovania a ušetríte čas, peniaze aj prírodu.

August: Pustite sa do SWAPovania

Máte chuť si kúpiť niečo nové, ale chceli by ste sa vyhnúť reťazcom s rýchlou módou? Usporiadajte alebo navštívte SWAP a vymeňte oblečenie, ktoré nenosíte, za nové kúsky, ktoré oživia váš šatník.

September: Navštívte bezobalový obchod

Ak sa vám doma povaľuje veľké množstvo sklenených pohárov, nevyhadzujte ich. Spíšte si zoznam, navštívte bezobalový obchod a nakúpte zásoby tam. Prírode tak uľavíte od plastových obalov.

Október: Doprajte si kávičku do vlastného

Vlastný keepcup je ďalším jednoduchým spôsobom, ako predísť zbytočnej tvorbe odpadu. Dnes si viete zaobstarať skladací keepcup, ktorý vopcháte pokojne aj do vrecka.

November: Využívajte verejnú dopravu

Ak nepotrebujete cestovať autom, využívajte verejnú dopravu. Znížite tým počet áut na cestách, predídete kolónam, parkovanie nebude žiadnym problémom a znížite aj uhlíkovú stopu.

December: Nechajte sa inšpirovať

Povedzte svojim priateľom a blízkym o udržateľnejšom spôsobe života, alebo im pod stromček kúpte niečo, čo ich inšpiruje k prvým krokom, vďaka ktorým odbremenia prírodu aj oni. 

Ďalšie články

Letné grilovanie: Recepty a tipy na úžasné jedlá

Leto je ideálny čas na grilovanie s priateľmi, rodinou a...

Zistiť viac

Ako si vyrobiť záložku do knihy? – video

V tomto období je všade okolo nás plno krásnych lúčnych...

Zistiť viac

Ako sa efektívne pobaliť na dovolenku? Tu sú naše tipy

Letná dovolenka je čas na oddych, objavovanie nových destinácií a...

Zistiť viac