Ekopredsavzatia: Ako žiť v novom roku viac udržateľne

Chceli by ste žiť ekologicky, ale neviete, ako na to? Pripravili sme si pre vás 12 ekopredsavzatí, ktoré môžete plniť počas celého roka a malými krokmi tak odbremeniť prírodu.

Január: Nenakupujte zbytočne

Povianočné výpredaje na nás kričia zo všetkých strán a je ťažké im odolať. Vyhnite sa impulzívnym nákupom a nakupujte len to, čo naozaj potrebujete. Veď skoro všetko, čo si kúpime, raz skončí v odpade.

Február: Doprajte si jeden vegánsky deň týždenne

Vzdať sa na jeden deň v týždni živočíšnych výrobkov nie je také ťažké, akoby sa mohlo zdať. Ušetríte značné množstvo skleníkových plynov, najmä metánu, ktorý vzniká pri chove zvierat, a zároveň si spestríte svoj jedálniček a dodáte telu potrebné vitámíny.

Marec: Nakupujte s vlastnou taškou

Je známe, že plastové tašky neprospievajú klíme a ťažko sa recyklujú. To v istej miere platí aj pre tie papierové, na ktorých výrobu je potrebné spracovať drevo, čo prispieva k odlesňovaniu. Preto nezabudnite mať pri sebe plátenú tašku, ktorú môžete opakovane použiť a nezaťažovať tak prírodu.

Apríl: Vypestujte si vlastnú zeleninu

Jar je najlepším obdobím na začiatok pestovania vlastnej zeleniny. Narozdiel od zeleniny z obchodu viete, čo všetko sa pri jej pestovaní použilo, vďaka čomu sa vyhnete zbytočným chemikáliám a ušetríte emisie, kedže zelenina k vám nemusela cestovať tisíce kilometrov. Ak nevynikáte v pestovaní, skúste sa zastaviť na miestnych trhoch alebo navštívte lokálneho farmára.

Máj: Založte si vermikompost

Kompostovať môžete aj u vás doma za pomoci dážďoviek. Vermikompost je skvelá možnosť ako naložiť s biologickým odpadom. A založiť si ho môžete pokojne aj v paneláku. 

Jún: Vyhnite sa balenej vode

Každý rok sa spotrebuje enormné množstvo balenej vody, pričom len malé množstvo plastových fliaš poputuje na recykláciu. Mnohí ani nevedia, že voda z vodovodného kohútika je zdravšia ako tá balená. Tak nenechávajte svoju fľašku s vodou v lete doma a vezmite si ju so sebou, nech máte pitný režim stále zabezpečený.

Júl: Začnite si písať nákupný zoznam

Dvakrát meraj a raz strihaj. Toto pravidlo platí aj pri nákupoch. Tým, že si vopred pripravíte nákupný zoznam, vyhnete sa impulzívnemu nakupovania a ušetríte čas, peniaze aj prírodu.

August: Pustite sa do SWAPovania

Máte chuť si kúpiť niečo nové, ale chceli by ste sa vyhnúť reťazcom s rýchlou módou? Usporiadajte alebo navštívte SWAP a vymeňte oblečenie, ktoré nenosíte, za nové kúsky, ktoré oživia váš šatník.

September: Navštívte bezobalový obchod

Ak sa vám doma povaľuje veľké množstvo sklenených pohárov, nevyhadzujte ich. Spíšte si zoznam, navštívte bezobalový obchod a nakúpte zásoby tam. Prírode tak uľavíte od plastových obalov.

Október: Doprajte si kávičku do vlastného

Vlastný keepcup je ďalším jednoduchým spôsobom, ako predísť zbytočnej tvorbe odpadu. Dnes si viete zaobstarať skladací keepcup, ktorý vopcháte pokojne aj do vrecka.

November: Využívajte verejnú dopravu

Ak nepotrebujete cestovať autom, využívajte verejnú dopravu. Znížite tým počet áut na cestách, predídete kolónam, parkovanie nebude žiadnym problémom a znížite aj uhlíkovú stopu.

December: Nechajte sa inšpirovať

Povedzte svojim priateľom a blízkym o udržateľnejšom spôsobe života, alebo im pod stromček kúpte niečo, čo ich inšpiruje k prvým krokom, vďaka ktorým odbremenia prírodu aj oni. 

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: eko zelenina ekopredsavzatie udržateľnosť nakupovanie nový rok vegan tipy kompost
Ďalšie články
Ako si pripraviť zajačika na veľkonočné sladkosti? - video

Ako si pripraviť zajačika na veľkonočné sladkosti? – video

Veľká Noc sa blíži a čoskoro nám budú klopať na...

Zistiť viac
Ako si vyrobiť veľkonočnú ozdobu? - video

Ako si vyrobiť veľkonočnú ozdobu? – video

Veľká Noc je čoskoro tu! Spravte si aj veľkú radosť...

Zistiť viac
5 nápadov na maľovanie veľkonočných vajíčok

5 nápadov na maľovanie veľkonočných vajíčok

Maľovanie veľkonočných vajíčok je skvelá činnosť pre celú rodinu. Nechajte...

Zistiť viac