Gaštany: Čo všetko sa z nich dá pripraviť?

Gaštany k jeseni neodmysliteľne patria. Azda väčšine z nás pri myšlienke na ne napadne ich pečená vôňa nesúca sa ponad vianočné trhy. Vedeli ste však, že gaštany vedia byť užitočným pomocníkom aj v kúpeľni či v boji proti otravnému hmyzu?

Pečená istota

Na úvod sa patrí začať klasikou. Pripraviť si pečené gaštany totiž nie je nič komplikované a aj v domácich podmienkach by to mal zvládnuť takmer každý. 

Najprv si rozohrejte rúru na 200 °C. Gaštany narežte do krížika a nožom pritom zájdite do hĺbky približne pol centimetra. Vložte ich do hrnca, zalejte vodou, osoľte a priveďte do varu. Keď voda začne vrieť, gaštany sceďte, preložte na plech a pečte asi 15 minút. Po vybratí z rúry konzumujte a nasávajte nenapodobiteľnú vôňu jesene.

Gaštany, pol života

Gaštany však ani zďaleka nie sú dobré len na jedenie. Ich rozomleté biele vnútro funguje aj ako skvelý a čisto prírodný hygienický prostriedok. V kúpeľni sa dá využiť hneď na niekoľko spôsobov.

Gaštanovým práškom môžete doplniť svoju starostlivosť o zuby a pomôcť si ním pri posilnení ďasien a bielení zubov. Pridať si ho tiež môžete do kúpeľa – gaštanový prach vo vani zlepší prekrvenie vašej pokožky. A aby toho nebolo málo, s práškom z gaštanov si taktiež môžete umývať vlasy, zabrániť tak ich rýchlemu vypadávaniu a zrýchliť ich rast.

Preč s hmyzom

Levanduľu, výluh z cesnaku či rôznych byliniek sme už proti otravným domácim návštevníkom vyskúšali asi všetci. Vedeli ste však, že na niektorý hmyz majú odpudzujúci efekt aj gaštany?

Látky obsiahnuté v gaštanoch nie sú nijak po chuti napríklad moliam či voškám. Na tie prvé najlepšie funguje vrecko zavesené v skrini medzi oblečením, zatiaľ čo vošky z rastlín najšikovnejšie strasiete prevareným výluhom z gaštanového prášku a vody.

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: tipy jedlo hygiena gaštany odpudzovač
Ďalšie články

Ako pripraviť vývar plný chuti? I Pán Tymián – video

Klasický vývar je v mnohých rodinách synonymom nedele. Skúste si...

Zistiť viac

Spravte si tento rok minimalistické sviatky

Jasné, Vianoce boli odjakživa sviatkami hojnosti. Obdobím, keď si doprajeme...

Zistiť viac

Ako na úspešné sviatky bez hádok?

Sú vaše Vianoce plné pohody, koláčikov a rozprávok? Alebo je...

Zistiť viac