Téma autizmu je pre Kateřinu Sokolovú srdcová záležitosť. Kto stojí za jej rozhodnutím pomáhať rodinám s autistickými deťmi?

Téma autizmu je pre Kateřinu Sokolovú srdcová záležitosť.

Rozprávali sme sa s inšpirujúcou ženou, ktorá je spoluzakladateľka nadačného fondu AutTalk zameraného na podporu rodín, ktoré vychovávajú deti s autizmom. V našom článku sa dozviete, aký životný príbeh ju k tomu viedol. Zoznámte sa bližšie s bývalou Miss Českej republiky 2007 Kateřinou Sokolovou, modelkou s vášňou pre umenie, ktorá pracuje pre umeleckú galériu.

Charita k modelkám tak nejako automaticky patrí. Pre niektoré je to gesto, mnohé z nich však k pomoci druhým vedie osobný príbeh. Ako napríklad vás. Priblížte nám, ako vyzerali začiatky AutTalk nadačného fondu Kateřiny Sokolovej. Mali ste ho spočiatku na starosti iba vy s vaším otcom? 

Áno, je pravda, že nás s otcom k založeniu fondu viedol náš vlastný rodinný príbeh. Pretože vieme, aká je starostlivosť o človeka s autizmom náročná, tak sme sa rozhodli, že by sme chceli pomáhať rodinám, ktoré stretol podobný osud.

Za vytvorením nadácie muselo byť veľa práce. Čo bolo alebo ešte aj je na tom celom najnáročnejšie? 

Myslím si, že úplne najťažšie boli začiatky, keď sme vymýšľali celkovú stratégiu fondu. Komu budeme pomáhať, ako a prečo. Nezdá sa to, ale dôkladne rozpracovať odpovede na tieto otázky nám zabralo veľa času. 

No a stále najnáročnejší je fundraising – nájsť dostatok peňazí. Náš nadačný fond nečerpá žiadne dotácie, takže všetky peniaze si musíme zohnať vlastnými silami. 

Povedomie ľudí o autizme je, zdá sa, v našich končinách celkom nízke. Správanie ľudí, ktorí ním trpia, si ostatní často zamieňajú za nevychovanosť, neslušnosť alebo si myslia, že sú divní. Bojuje proti tomu nejakým spôsobom vaša nadácia? Snaží sa o to, aby bolo o autizme viac počuť? 

Určite. Osveta témy autizmu patrí medzi základné piliere našich aktivít. Myslíme si, že povedomie o autizme je u nás nízke a usilujeme sa ho zvýšiť. Medzi naše hlavné osvetové aktivity patrí charitatívny beh RUN AUT, ktorý usporadúvame každý rok v máji a je to najväčší beh na podporu rodín starajúcich sa o autistov. Potom taktiež náš merch – krásne tričká, ktoré sme vytvorili tento rok v spolupráci s módnym návrhárom Janom Černým a vizuálnym umelcom Janom Gemrotom. Viac o našich aktivitách sa dozviete na www.auttalk.cz

Myslíte si, že ľudia v Česku a na Slovensku vedia akceptovať ľudí s autizmom? 

Myslím si, že sa to nedá takto zovšeobecniť a hodiť všetkých ľudí do jedného vreca. Sú však, bohužiaľ, ľudia, ktorí autizmus nechápu. Používajú ho skôr ako nadávku a pod pojmom autista si predstavia niekoho, kto je pre nich „divný“, a tým sa to končí. Neuvedomujú si, čo všetko je za tým. A potom sú tu ľudia, ktorí o autizme vedia veľa a snažia sa aktívne pomáhať. 

Kateřino, vy sama máte príbuzného, ktorý trpí autizmom. Čo by ste poradili rodinám, ktoré zažívajú podobnú situáciu a majú blízkeho, ktorý má túto chorobu? 

Je to dosť ťažké. Autizmus je veľmi individuálne ochorenie a u každého sa prejavuje inak, teda aj formy autizmu majú rôzne stupne postihnutia. V každej rodine to môže vyzerať úplne inak. Ja s autistom nežijem. S bračekom býva môj otec, ktorý ho má v plnej starostlivosti, takže čo sa týka nejakých rád, je to skôr otázka na môjho otca. Z mojej pozície by som im však poradila, aby sa vyskúšali stretávať s inými rodinami, ktoré majú doma tiež dieťa s PAS (poruchou autistického spektra). Nájdu tak oveľa viac pochopenia a fakt, že niekto rieši to isté ako oni, im môže veľmi pomôcť. Nám sa tento fakt osvedčil v rámci projektu podporných rodičovských skupín, ktoré pod hlavičkou AutTalk usporadúvame po celej Českej republike už niekoľko rokov. 

Odber noviniek

Zanechajte svoj e-mail a odoberajte naše novinky

Zadajte platný e-mail
Pred odoslaním musíte súhlasiť

Pre mnohých ľudí ste inšpiráciou, že sa takto snažíte pomáhať rodinám, ktorým do života zasiahol autizmus. Prezraďte, kto inšpiruje vás a čím konkrétne? 

Osobne ma určite inšpiruje môj otec, ktorý má môjho brata Radovana v plnej starostlivosti. 

Nedávno ste vytvorili pre vašu nadáciu AutTalk merch, na ktorom ste spolupracovali s maliarom Janom Gemrotom a módnym návrhárom Janom Černým na dizajne limitovanej série tričiek. Je na nich váš mladší brat Radovan. Kto prišiel s týmto nápadom? 

Toto bol a stále je veľmi krásny projekt! Jeho cieľom je šíriť povedomie o autizme, ale aj podporiť rodiny starajúce sa o autistov. Módny návrhár Jan Černý a vizuálny umelec Jan Gemrot spoločne navrhli dizajnové tričká, ktoré boli prvýkrát v predaji na festivale Colours of Ostrava a teraz sú v predaji na e-shope Jana Černého, a to na stránke www.jancerny.store/e-shop

S nápadom namaľovať Radovana prišiel Jan Gemrot a musím povedať, že ho vystihol nádherne. Dokonca zašiel k otcovi domov do Průhonic, aby si Radka patrične „napozeral“. Myslím si, že výsledok je naozaj super! 

Je o vás známe, že je vám blízke umenie. Ako vznikla vaša vášeň k umeniu? Čo vás priviedlo k tomu, že sa pohybujete v tejto oblasti? 

Áno, k umeniu mám veľmi blízko. Je to oblasť, ktorá ma vždy fascinovala, a keď som pred 4 rokmi dostala ponuku pracovať pre aukčnú sieň a galériu Adolf Loos Apartment and Gallery, neváhala som ani minútu. Vzhľadom na to, že som inžinierka v oblasti ekonómie, tak som sa o umení učila za pochodu. Navštevovala som rôzne kurzy a postupne sa do toho dostávala. Akurát tento rok som dokončila veľký vzdelávací kurz Sothebys Art Institute a mám radosť, že úspešne. Stále sa však nepovažujem za odborníčku v oblasti umenia a s kunsthistorikmi sa nemôžem porovnávať. Moja pozícia je hlavne v privátnych predajoch, čo je predovšetkým o kontaktoch. 

Mohli by ste nám prezradiť, aký najvzácnejší umelecký kúsok máte doma a ktoré dielo vás naposledy najviac nadchlo? 

Nedávno sme si s priateľom priniesli domov krásnu olejomaľbu od nemeckého umelca Jonasa Burgerta, ktorý mal v Prahe výstavu. Medzi moje obľúbené patrí tiež váza z kolekcie Amalín od Lukáša Nováka, ktorú som si kúpila pred niekoľkými rokmi. 

Momentálne obdivujem slovenskú fotografku Máriu Švarbovú, ktorej tvorba ma veľmi baví. 

Z vášho Instagramu vidieť, že aj veľmi rada cestujete. Ktorá krajina vám prirástla najviac k srdcu? 

Áno, to máte pravdu. Cestovanie milujem a som veľká cestovateľka. Myslím si, že zážitky na cestách sú najviac. Nielenže vás obohatia, ale nemôže vám ich nikto vziať. 

Je ťažké vypichnúť len jedno miesto, pretože každé miesto má niečo do seba, ale najviac nadšená som bola asi z Indie, Vancouveru, Islandu, Miami a Namíbie. 

Aktuálne sa nachádzate v Namíbii, však? Aké bolo zatiaľ najväčšie dobrodružstvo, zážitok, ktorý ste tam alebo celkovo pri cestovaní zažili? Čo vás na cestovaní po svete baví najviac? 

Z Namíbie som už, bohužiaľ, späť. Bola to úžasná dovolenka a nezabudnuteľná cesta! Namíbia predstavovala pre mňa jedno veľké dobrodružstvo – zažila som safari, jazdu na štvorkolke v pieskových dunách, kajaking medzi mrožmi aj let teplovzdušným balónom. Môžete tam vidieť toho naozaj veľa, je to neuveriteľne pestrá krajina. Je v nej relatívne bezpečne a vysoká životná úroveň, ktorá vás až prekvapí. Na cestovaní ma najviac baví objavovanie nových kultúr a tá sloboda. 

Aké máte plány do budúcna? Čo plánujete v najbližšom období, či už pracovne, alebo súkromne?  

Pracovne mám za sebou dosť nabité obdobie, takže teraz musím trošku zvoľniť. Veľmi sa teším na jeseň, pretože pripravujeme druhý ročník charitatívneho galavečera nášho nadačného fondu AutTalk, kde prebehne aj dražba pre konkrétne rodiny, tak dúfam, že sa nám podarí vyzbierať čo najviac peňazí. 

Odber noviniek

Zanechajte svoj e-mail a odoberajte naše novinky

Zadajte platný e-mail
Pred odoslaním musíte súhlasiť

A posledná otázka… Čo vám v poslednom čase spravilo radosť? Na čo sa tešíte v najbližších dňoch? 

To, že je stále krásna jeseň a slnečno a teplo. Budúci víkend ideme s priateľom na niekoľko dní do Dolomitov, tak sa už veľmi teším. 

Kateřinu Sokolovú nájdete aj na Instagrame

See more articles in this category rozhovor
Ďalšie články

Letné grilovanie: Recepty a tipy na úžasné jedlá

Leto je ideálny čas na grilovanie s priateľmi, rodinou a...

Zistiť viac

Ako si vyrobiť záložku do knihy? – video

V tomto období je všade okolo nás plno krásnych lúčnych...

Zistiť viac

Ako sa efektívne pobaliť na dovolenku? Tu sú naše tipy

Letná dovolenka je čas na oddych, objavovanie nových destinácií a...

Zistiť viac