Keď láska diktuje rytmus života

Milovať je úžasné. Od prvých náznakov sympatie cez pokusy o oslovenie až po úspešné rande nás sprevádza chémia, s ktorou sme sa narodili. Slávny efekt motýlích krídel v žalúdku síce znie poeticky, no v skutočnosti za ním stojí množstvo cudzích výrazov a neurologických križovatiek.

Láska má vplyv na viaceré časti nielen nášho života, ale aj tela samotného. Hoci je populárne obviňovať z ľúbostného vykoľajovania srdce, v skutočnosti začína v mozgu. Pri spoznaní potenciálnej spriaznenej duše sa totiž začne vynárať efektívna kombinácia neurotransmiterov. 

Chemický koktejl

Dopamín zodpovedá za prvotný ošiaľ. Objavuje sa v centre mozgu, ktoré má na starosti odmeňovanie. Preto sa človek cíti tým lepšie, čím častejšie tú pravú osobu vidí. Zrazu má väčšiu chuť do jedla, vycibrenejší cit pre umenie, a samozrejme, potrebu milovať sa. Oxytocín pracuje zatiaľ na tom, aby sa puto medzi dvomi ľuďmi prehĺbilo. Zvyšuje náklonnosť a bráni akémukoľvek ďalšiemu lovu v iných vodách. 

Do ľúbostnej hry v mozgu sa zapája aj tzv. bludný nerv, ktorý okrem iného ovláda napríklad výrazy v tvári. Jeho úloha spočíva aj v tom, že robí zo zamilovaného človeka bezhlavého prijímateľa rizík. Všimnúť si to možno v prípadoch, keď sa napríklad jeden rozhodne zanechať svoj kariérny život v jednom meste, aby mohol žiť s druhým v inom. V takýchto scenároch sa zapája aj predný cingulárny kortex. Milencov mení na ľahko posadnutých a má čo dočinenia aj so žiarlivosťou.

Veční zaľúbenci

Keď je človek skutočne zamilovaný, nielen počas prvých troch mesiacov, láskou doslova oplýva celé jeho telo. Eufóriu a zvýšenú chuť na sex sprevádzajú aj zdravotné benefity. Znižuje sa riziko srdcových chorôb, hladina stresu aj tlak. Zároveň sa zlepšuje imunita, čím sa človek skôr pozviecha zo zápalov a iných ľahších ochorení. 

Výraznou výhodou naplňujúceho vzťahu je aj fakt, že predlžuje život. Vedci sa v roku 2011 pozreli na úmrtnosť zadaných a nezadaných ľudí. Ukázalo sa, že tí bez partnerov čelili až 24-percentnému riziku kratšieho života. Predpoklad potvrdila aj ďalšia štúdia. O rok neskôr vyšetrovali pacientov s našitým bajpasom v koronárnej cieve. Vydaté a ženatí mali až dva a pol násobne lepšie vyhliadky na ďalších pätnásť rokov. 

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: láska romantika dopamin bludný nerv život
Ďalšie články

Ako pripraviť vývar plný chuti? I Pán Tymián – video

Klasický vývar je v mnohých rodinách synonymom nedele. Skúste si...

Zistiť viac

Spravte si tento rok minimalistické sviatky

Jasné, Vianoce boli odjakživa sviatkami hojnosti. Obdobím, keď si doprajeme...

Zistiť viac

Ako na úspešné sviatky bez hádok?

Sú vaše Vianoce plné pohody, koláčikov a rozprávok? Alebo je...

Zistiť viac