Keď láska diktuje rytmus života

Milovať je úžasné. Od prvých náznakov sympatie cez pokusy o oslovenie až po úspešné rande nás sprevádza chémia, s ktorou sme sa narodili. Slávny efekt motýlích krídel v žalúdku síce znie poeticky, no v skutočnosti za ním stojí množstvo cudzích výrazov a neurologických križovatiek.

Láska má vplyv na viaceré časti nielen nášho života, ale aj tela samotného. Hoci je populárne obviňovať z ľúbostného vykoľajovania srdce, v skutočnosti začína v mozgu. Pri spoznaní potenciálnej spriaznenej duše sa totiž začne vynárať efektívna kombinácia neurotransmiterov. 

Chemický koktejl

Dopamín zodpovedá za prvotný ošiaľ. Objavuje sa v centre mozgu, ktoré má na starosti odmeňovanie. Preto sa človek cíti tým lepšie, čím častejšie tú pravú osobu vidí. Zrazu má väčšiu chuť do jedla, vycibrenejší cit pre umenie, a samozrejme, potrebu milovať sa. Oxytocín pracuje zatiaľ na tom, aby sa puto medzi dvomi ľuďmi prehĺbilo. Zvyšuje náklonnosť a bráni akémukoľvek ďalšiemu lovu v iných vodách. 

Do ľúbostnej hry v mozgu sa zapája aj tzv. bludný nerv, ktorý okrem iného ovláda napríklad výrazy v tvári. Jeho úloha spočíva aj v tom, že robí zo zamilovaného človeka bezhlavého prijímateľa rizík. Všimnúť si to možno v prípadoch, keď sa napríklad jeden rozhodne zanechať svoj kariérny život v jednom meste, aby mohol žiť s druhým v inom. V takýchto scenároch sa zapája aj predný cingulárny kortex. Milencov mení na ľahko posadnutých a má čo dočinenia aj so žiarlivosťou.

Veční zaľúbenci

Keď je človek skutočne zamilovaný, nielen počas prvých troch mesiacov, láskou doslova oplýva celé jeho telo. Eufóriu a zvýšenú chuť na sex sprevádzajú aj zdravotné benefity. Znižuje sa riziko srdcových chorôb, hladina stresu aj tlak. Zároveň sa zlepšuje imunita, čím sa človek skôr pozviecha zo zápalov a iných ľahších ochorení. 

Výraznou výhodou naplňujúceho vzťahu je aj fakt, že predlžuje život. Vedci sa v roku 2011 pozreli na úmrtnosť zadaných a nezadaných ľudí. Ukázalo sa, že tí bez partnerov čelili až 24-percentnému riziku kratšieho života. Predpoklad potvrdila aj ďalšia štúdia. O rok neskôr vyšetrovali pacientov s našitým bajpasom v koronárnej cieve. Vydaté a ženatí mali až dva a pol násobne lepšie vyhliadky na ďalších pätnásť rokov. 

See more articles in this category romantika dopamin bludný nerv život láska
Ďalšie články

5 zaujímavých miest na svete pre nadšencov mágie a kúziel

Vo svete, ktorý sa často riadi logikou a rozumom, existujú...

Zistiť viac

7 tipov na filmy, s ktorými zažijete kúzelné okamihy

V tomto článku sa vydáme na filmovú cestu plnú mágie....

Zistiť viac

Ako si vyrobiť balzam na pery? – video

Rozmýšľali ste už niekedy nad tým, že si vyrobíte vlastný...

Zistiť viac