Kreatívne spôsoby usporiadania domácej knižnice pre všetkých, ktorí knihy súdia aj podľa obalu

Naše domáce knižnice nadobudli v posledných mesiacoch postavenie, o akom ani nesnívali. Z odložiska prečítaných či večne odkladaných kníh sa stali symbolom našej kultúrnosti, ktorý nás reprezentuje v pozadí každého videohovoru. Ako si ich zariadiť čo najlepšie?

Aj pri usporiadavaní kníh v knižnici platí, že by sme pri ňom nemali popierať vlastnú povahu a vybrať si spôsob, ktorý sa čo najviac hodí k nášmu charakteru. Tí systematickejší z nás sa budú riadiť skôr textom (názvami kníh či menami autorov), umeleckejší farbou či tvarom knihy a svoj spôsob si nájdu aj odvážni experimentátori.

Abeceda    

S prehľadom najtradičnejší spôsob usporiadania kníh v domácej knižnici. Mierne otravný v prípadoch, keď knihy často dokupujete a kvôli prírastku kdesi na začiatku abecedy musíte posunúť o kúsok doprava väčšinu svojej zbierky. Vhodný je však pre všetky systematické povahy, ktoré majú radi vo veciach poriadok. Aj radenie podľa abecedy však v sebe skrýva niekoľko dôležitých otázok, ktoré je dobré vyriešiť hneď na začiatku – usporadúvam podľa krstného mena či priezviska autora? Alebo podľa názvu diela? A čo s členmi v anglických názvoch? 

Farba

Stále populárnejší spôsob vhodný najmä pre tých z nás, ktorí vnímajú domácu knižnicu (aj) ako dôležitý dekoračný prvok. Radenie kníh podľa farieb ich chrbtov (najčastejšie od najsvetlejších po najtmavšie či naopak) vytvára unikátnu kulisu každému videohovoru a dodáva knihám ďalší rozmer.

Veľkosť a žáner

Niekde na pomedzí medzi systematickosťou a estetickosťou je posledná skupina možného usporiadania knižnice. Spadá do nej zoradenie kníh podľa veľkosti (ľahko uskutočniteľné no pre niekoho možno príliš chaotické), žánru (užitočné pri väčších zbierkach kníh) či jeden mierne extrémny tip – zoradenie kníh chrbtami smerom k stene. V takomto prípade síce nevidíme názov knihy ani autora a už vôbec ju nemôžeme súdiť podľa obalu, no minimálne si vytvárame zaručenú tému na začiatok každej konverzácie – či už osobnej alebo videovej.

See more articles in this category farba čítanie knižnica veľkosť žáner abeceda knihy
Ďalšie články

Ako si vyrobiť letné osvetlenie? – video

Zaváraninové fľaše sa dajú využiť aj inde ako v kuchyni...

Zistiť viac

Letné grilovanie: Recepty a tipy na úžasné jedlá

Leto je ideálny čas na grilovanie s priateľmi, rodinou a...

Zistiť viac

Ako si vyrobiť záložku do knihy? – video

V tomto období je všade okolo nás plno krásnych lúčnych...

Zistiť viac