Ktoré pomôcky na upratovanie by nemali chýbať v žiadnej domácnosti?

Niekto by povedal, že upratovanie patrí k jeho obľúbeným domácim činnostiam a niekto ho priam neznáša. Tak či onak, upratovanie je súčasťou každej domácnosti a s našimi radami vám to pôjde ešte o niečo ľahšie. 

Všimli ste si niekedy, akú špecifickú zelenú farbu majú na jar stromy a lúky? Vzduch je teplejší a občas v ňom cítiť vôňu kvetov. Mnohých z nás teší výmena zimného šatníka, prechádzame sa v parku čoraz viac a celkovo začíname byť aktívnejší. Nepochybne začína nová sezóna, ktorú máme v súvislosti s domovom spojenú aj s veľkým upratovaním. Toto jarné upratovanie je o niečo náročnejšie a vyžaduje si rezervovanie jedného celého dňa. Na umývanie okien či tepovanie kobercov môžete využiť aj externé služby, no organizáciu skriniek a vyhadzovanie nepotrebných vecí si radšej urobte sami. 

Existuje pravidlo, že aj väčšie upratovanie domácnosti si viete zjednodušiť. Kľúčom k tomu je takzvané malé upratovanie, ktoré vykonávajte počas iných činností. Napríklad, kým máte na sporáku polievku, vyleštite kuchynskú dosku a povysávajte podlahu. Rovnako môžete pri umývaní zubov v kúpeľni zmyť narýchlo umývadlo. Takéto a podobné činnosti vám ušetria čas aj energiu. Ale čo je najpodstatnejšie, v prvom rade je potrebné mať poriadok aj v čistiacich prostriedkoch.

Aby ste nemali saponát v kuchyni, mop v kobke a dezinfekčný prípravok v kúpeľni, dajte si veci do jednej krabice. V nej nájdete všetko potrebné od rukavíc až po jemné handričky na zrkadlá či nábytok. Krabicu pri upratovaní jednoducho zoberiete so sebou z miestnosti do miestnosti. Pomôcky na upratovanie si môžeme rozdeliť do 3 základných kategórií: 

  • Kuchyňa, obývačka a spálňa: tieto miestnosti majú viac-menej rovnaké povrchy. Postačí vám teda jemná utierka na prach, papierová utierka na zrkadlá či sklo, prípravok na čistenie zrkadiel a prípravok na ošetrenie nábytku či na odpudzovanie prachu. 
  • Kúpeľňa a toaleta: k prípravku na čistenie zrkadla dodáme dezinfekčný prostriedok na toaletu a prípravok na vyčistenie vane, umývadiel a odtoku. 
  • Všeobecne podlahy a iné: samozrejmosťou každej domácnosti by mal byť vysávač,  mop, poprípade vedro a handra. Nezabudnite pravidelne meniť vrecká vo vysávači a mop po upratovaní dobre opláchnuť. Všimnite si, že už povysávaním podlahy bude pôsobiť váš domov o polovicu čistejšie.  

Vyššie sme spomenuli asi najzákladnejšie veci, ktoré by nemali chýbať v každej domácnosti. Na záver však dodáme, že je dobré si na upratovanie vyhradiť jeden deň v týždni, napríklad sobotu. Začnite pokojne od 11 dopoludnia a rezervujte si na túto činnosť približne 2 hodiny. Nech vás počas upratovania nič nevyrušuje. Pustite si energickú hudbu a aj z pravidelnej povinnosti sa stane zábava.

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: domácnosť upratovanie čistota tipy triky pomôcky domov
Ďalšie články

Ako pripraviť vývar plný chuti? I Pán Tymián – video

Klasický vývar je v mnohých rodinách synonymom nedele. Skúste si...

Zistiť viac

Spravte si tento rok minimalistické sviatky

Jasné, Vianoce boli odjakživa sviatkami hojnosti. Obdobím, keď si doprajeme...

Zistiť viac

Ako na úspešné sviatky bez hádok?

Sú vaše Vianoce plné pohody, koláčikov a rozprávok? Alebo je...

Zistiť viac