Ktoré pomôcky na upratovanie by nemali chýbať v žiadnej domácnosti?

Niekto by povedal, že upratovanie patrí k jeho obľúbeným domácim činnostiam a niekto ho priam neznáša. Tak či onak, upratovanie je súčasťou každej domácnosti a s našimi radami vám to pôjde ešte o niečo ľahšie. 

Všimli ste si niekedy, akú špecifickú zelenú farbu majú na jar stromy a lúky? Vzduch je teplejší a občas v ňom cítiť vôňu kvetov. Mnohých z nás teší výmena zimného šatníka, prechádzame sa v parku čoraz viac a celkovo začíname byť aktívnejší. Nepochybne začína nová sezóna, ktorú máme v súvislosti s domovom spojenú aj s veľkým upratovaním. Toto jarné upratovanie je o niečo náročnejšie a vyžaduje si rezervovanie jedného celého dňa. Na umývanie okien či tepovanie kobercov môžete využiť aj externé služby, no organizáciu skriniek a vyhadzovanie nepotrebných vecí si radšej urobte sami. 

Existuje pravidlo, že aj väčšie upratovanie domácnosti si viete zjednodušiť. Kľúčom k tomu je takzvané malé upratovanie, ktoré vykonávajte počas iných činností. Napríklad, kým máte na sporáku polievku, vyleštite kuchynskú dosku a povysávajte podlahu. Rovnako môžete pri umývaní zubov v kúpeľni zmyť narýchlo umývadlo. Takéto a podobné činnosti vám ušetria čas aj energiu. Ale čo je najpodstatnejšie, v prvom rade je potrebné mať poriadok aj v čistiacich prostriedkoch.

Aby ste nemali saponát v kuchyni, mop v kobke a dezinfekčný prípravok v kúpeľni, dajte si veci do jednej krabice. V nej nájdete všetko potrebné od rukavíc až po jemné handričky na zrkadlá či nábytok. Krabicu pri upratovaní jednoducho zoberiete so sebou z miestnosti do miestnosti. Pomôcky na upratovanie si môžeme rozdeliť do 3 základných kategórií: 

  • Kuchyňa, obývačka a spálňa: tieto miestnosti majú viac-menej rovnaké povrchy. Postačí vám teda jemná utierka na prach, papierová utierka na zrkadlá či sklo, prípravok na čistenie zrkadiel a prípravok na ošetrenie nábytku či na odpudzovanie prachu. 
  • Kúpeľňa a toaleta: k prípravku na čistenie zrkadla dodáme dezinfekčný prostriedok na toaletu a prípravok na vyčistenie vane, umývadiel a odtoku. 
  • Všeobecne podlahy a iné: samozrejmosťou každej domácnosti by mal byť vysávač,  mop, poprípade vedro a handra. Nezabudnite pravidelne meniť vrecká vo vysávači a mop po upratovaní dobre opláchnuť. Všimnite si, že už povysávaním podlahy bude pôsobiť váš domov o polovicu čistejšie.  

Vyššie sme spomenuli asi najzákladnejšie veci, ktoré by nemali chýbať v každej domácnosti. Na záver však dodáme, že je dobré si na upratovanie vyhradiť jeden deň v týždni, napríklad sobotu. Začnite pokojne od 11 dopoludnia a rezervujte si na túto činnosť približne 2 hodiny. Nech vás počas upratovania nič nevyrušuje. Pustite si energickú hudbu a aj z pravidelnej povinnosti sa stane zábava.

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: domov domácnosť upratovanie čistota tipy triky pomôcky
Ďalšie články

Ako si vyrobiť jarný veniec? – video

Dodajte svojmu príbytku nádych jari. Veď už aj vonku začína...

Zistiť viac

Ako cvičenie pomáha zvládať stres?

V dnešnom svete, v ktorom žijeme, sa stres stal pre...

Zistiť viac
Ako si vyrobiť štýlový kvetináč? - video

Ako si vyrobiť štýlový kvetináč? – video

Kto by to bol povedal, že zo špajdlí, drevených guľôčok...

Zistiť viac