Láska na diaľku: Prekážka alebo príležitosť?

Vzťahy na diaľku sú často vnímané ako náročné a plné úskalí. Avšak, vzdialenosť nemusí byť prekážkou, ktorá by vzťah zničila. Naopak, môže sa stať príležitosťou na jeho rast a upevnenie. 

Prečo vzťahy na diaľku fungujú a na čom stroskotávajú?

Vzťah na diaľku môže fungovať, ak sa obaja partneri snažia komunikovať a plánujú spoločný čas. Najčastejším dôvodom rozpadu vzťahu na diaľku je nedostatok komunikácie. Komunikácia je kľúčom k úspešnému vzťahu, a to platí dvojnásobne pre vzťahy na diaľku. Bez nej sa môžu objaviť nedorozumenia a pocity osamelosti. Hneď v závese tu máme starú známu žiarlivosť. Dôvera je základom vzťahu a žiarlivosť môže byť deštruktívna. Vzťahy na diaľku sú zraniteľné, pretože partneri nemôžu byť fyzicky prítomní. Dôvera sa navyše buduje istý čas a vyžaduje si určité situácie, príležitosti, ktoré nám môžu chýbať, ak nie sme pri partnerovi.

A v neposlednom rade je to nedostatok spoločných plánov. Bez spoločných plánov a cieľov sa vzťah na diaľku môže stať neudržateľným.

5 zásadných rád, ako si vzťah na diaľku udržať

1. Pravidelne komunikujte. Udržujte otvorenú a úprimnú komunikáciu a zdieľajte svoje pocity, obavy a radosti so svojím partnerom. Určite si nájdite čas na spoločné videohovory, telefonáty alebo písanie správ.

2. Plánujte si spoločný čas. Naplánujte si, kedy sa uvidíte a snažte sa to dodržať. Dnes sa dá už robiť online takmer všetko. Sledovanie filmov, hranie online hier či dokonca spoločné varenie alebo behanie. Fantázii sa medze nekladú, ohraničujúci je často skôr čas a iné nepriaznivé okolnosti.

3. Pracujte na budovaní a udržiavaní dôvery medzi sebou. Dôvera je základom silného vzťahu a pomáha eliminovať žiarlivosť. Je to však beh na dlhú trať a patrí k najťažším a najdôležitejším atribútom zdravého vzťahu. Akéhokoľvek. 

4. Hovorte o budúcnosti. Týmto spôsobom môžete pracovať na spoločnej vízii a udržať motiváciu a záväzok voči vzťahu. Môže ísť len o menšie plány do budúcna, krátkodobé, ako je dovolenka či kúpa spoločnej veci.

5. Prekvapujte sa. Pošlite darček, fotku, nečakanú milú správu alebo zorganizujte spoločný zážitok.

Všetko má aj svoje výhody. Čo považujú ľudia za najčastejšie výhody takéhoto vzťahu? Je to akýsi druh nezávislosti. Vzťahy na diaľku poskytujú obom partnerom príležitosť rásť ako jednotlivci a rozvíjať vlastné záujmy. Príjemné je aj vzrušenie z plánovania návštev a spoločných aktivít. Keďže sa partneri nemôžu stretávať tak často, tieto stretnutia sú často intenzívnejšie a emocionálne bohatšie. Je dokázané, že páry na diaľku dokážu efektívnejšie komunikovať. Niet divu, museli sa to časom jednoducho naučiť a prispôsobiť sa. Iní zase uvádzajú, že v takýchto vzťahoch si často viac uvedomujú hodnotu svojho partnera.

Odber noviniek

Zanechajte svoj e-mail a odoberajte naše novinky

Zadajte platný e-mail
Pred odoslaním musíte súhlasiť

Aj keď sú vzťahy na diaľku náročné, nie sú nemožné. Úspech závisí od vás, od kompatibility partnerov, schopnosti spolupracovať a rásť spoločne.

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: tipy láska
Ďalšie články
DIY Eko čistiace prostriedky pre ekologickú domácnosť

DIY Eko čistiace prostriedky pre ekologickú domácnosť

Záleží vám na životnom prostredí a chcete ho chrániť? Potom...

Zistiť viac
Naučte sa 5 jazykov lásky a zlepšite svoj vzťah

Naučte sa 5 jazykov lásky a zlepšite svoj vzťah

Emocionálna reč dvoch ľudí sa môže líšiť. Rovnako ako sa...

Zistiť viac
Ako si vyrobiť ozdobu z polystyrénu? - video

Ako si vyrobiť ozdobu z polystyrénu? – video

Máte doma polystyrénový kruh? Možno vás to prekvapí, ale okrem...

Zistiť viac