Letné bylinky, ktoré sa oplatí zbierať

Leto je ideálny čas na zber a pestovanie byliniek. Tie nielen výborne chutia, ale majú aj blahodárne účinky pre naše zdravie. Ktoré z nich sa oplatí v týchto dňoch zbierať?

Repík lekársky

Repík lekársky spoznáte podľa jeho žltých kvietkov a chĺpkov, ktoré ho pokrývajú. Rastie na suchých miestach v hájoch a lesoch, na rúbaniskách, čistinách a lúkach.

Táto bylinka zlepšuje imunitu, pomáha pri kožných ochoreniach, bolestiach hrdla a pomáha pri liečbe diabetu. Je vhodný na vonkajšie použitie vo forme kúpeľa alebo obkladu. Taktiež aj na vnútorné použitie ako čaj alebo kloktadlo.

Repík – konkrétne jeho kvety a lístky – sa odporúča sušiť pri teplote 40 °C. Preto sú tieto dni ideálne na jeho zber a následné sušenie.

Jastrabina lekárska

Jastrabina lekárska rastie na vlhkých miestach, popri potokoch, najmä na južných stráňach. Obsahuje látky, ktoré znižujú hladinu cukru v krvi a podporuje tvorbu mlieka, takže je vhodná aj pre dojčiace ženy. Taktiež pomáha znižovať horúčky pri bežných chorobách. V letných mesiacoch, najmä v auguste, sa zbiera jej vňať, z ktorej sa po usušení pripravuje liečivý čaj.

Valeriána lekárska

Táto lúčna bylinka, ktorá sa objavuje aj v našich záhradkách, je prírodným sedatívom. Upokojuje, skracuje dobu zaspávania a prispieva k pokojnejšiemu spánku. Pomáha pri chronických poruchách spánku a predchádza depresii, stavom úzkosti, pomáha upokojiť myseľ, odbúrať stres, upokojiť podráždený žalúdok a zmierniť menštruačné kŕče. Najčastejšie sa zbierajú jej korene, z ktorých sa pripravuje liečivý zápar.

Nechtík lekársky

Nechtík lekársky je charakteristický svojimi žltooranžovými kvetmi. Vďaka jeho protizápalovým a dezinfekčným účinkom sa označuje ako prírodné antibiotikum. Využíva sa pri problémoch so žlčníkom, pečeňou, tráviacimi orgánmi alebo pri bolestivej menštruácii. Taktiež je vhodný aj pri zápalových a regeneračných procesoch na koži a v ústej dutine. Suší sa v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 35 °C.

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: bylinky tipy Jastrabina lekárska Valeriána lekárska Nechtík lekársky
Ďalšie články

Ako si vyrobiť jarný veniec? – video

Dodajte svojmu príbytku nádych jari. Veď už aj vonku začína...

Zistiť viac

Ako cvičenie pomáha zvládať stres?

V dnešnom svete, v ktorom žijeme, sa stres stal pre...

Zistiť viac
Ako si vyrobiť štýlový kvetináč? - video

Ako si vyrobiť štýlový kvetináč? – video

Kto by to bol povedal, že zo špajdlí, drevených guľôčok...

Zistiť viac