Letné bylinky, ktoré sa oplatí zbierať

Leto je ideálny čas na zber a pestovanie byliniek. Tie nielen výborne chutia, ale majú aj blahodárne účinky pre naše zdravie. Ktoré z nich sa oplatí v týchto dňoch zbierať?

Repík lekársky

Repík lekársky spoznáte podľa jeho žltých kvietkov a chĺpkov, ktoré ho pokrývajú. Rastie na suchých miestach v hájoch a lesoch, na rúbaniskách, čistinách a lúkach.

Táto bylinka zlepšuje imunitu, pomáha pri kožných ochoreniach, bolestiach hrdla a pomáha pri liečbe diabetu. Je vhodný na vonkajšie použitie vo forme kúpeľa alebo obkladu. Taktiež aj na vnútorné použitie ako čaj alebo kloktadlo.

Repík – konkrétne jeho kvety a lístky – sa odporúča sušiť pri teplote 40 °C. Preto sú tieto dni ideálne na jeho zber a následné sušenie.

Jastrabina lekárska

Jastrabina lekárska rastie na vlhkých miestach, popri potokoch, najmä na južných stráňach. Obsahuje látky, ktoré znižujú hladinu cukru v krvi a podporuje tvorbu mlieka, takže je vhodná aj pre dojčiace ženy. Taktiež pomáha znižovať horúčky pri bežných chorobách. V letných mesiacoch, najmä v auguste, sa zbiera jej vňať, z ktorej sa po usušení pripravuje liečivý čaj.

Valeriána lekárska

Táto lúčna bylinka, ktorá sa objavuje aj v našich záhradkách, je prírodným sedatívom. Upokojuje, skracuje dobu zaspávania a prispieva k pokojnejšiemu spánku. Pomáha pri chronických poruchách spánku a predchádza depresii, stavom úzkosti, pomáha upokojiť myseľ, odbúrať stres, upokojiť podráždený žalúdok a zmierniť menštruačné kŕče. Najčastejšie sa zbierajú jej korene, z ktorých sa pripravuje liečivý zápar.

Nechtík lekársky

Nechtík lekársky je charakteristický svojimi žltooranžovými kvetmi. Vďaka jeho protizápalovým a dezinfekčným účinkom sa označuje ako prírodné antibiotikum. Využíva sa pri problémoch so žlčníkom, pečeňou, tráviacimi orgánmi alebo pri bolestivej menštruácii. Taktiež je vhodný aj pri zápalových a regeneračných procesoch na koži a v ústej dutine. Suší sa v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 35 °C.

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: bylinky tipy Jastrabina lekárska Valeriána lekárska Nechtík lekársky
Ďalšie články

Iný kraj, iný mrav… Ako sa svadbuje vo svete?

Každá nevesta sníva o nádhernej svadbe podľa svojich predstáv. Biele...

Zistiť viac

7 vecí, ktoré by ste mali urobiť pred veľkým dňom “D”

Deň pred svadbou je veľmi vzrušujúci. No vie byť aj...

Zistiť viac

Netradične tradičná nevesta

Minimálne jedno majú všetky nevesty spoločné. Každá chce byť jedinečná....

Zistiť viac