Mať rodinu a úspešnú kariéru zároveň? Dá sa to!

Mnoho žien sa často snaží dosiahnuť úspech v kariére a zároveň sa obáva, že by sa mohli od svojej rodiny vzdialiť alebo úplne odcudziť. Máme pre vás dobrú správu. Môžete mať aj prácu, ktorá vás napĺňa a zároveň byť dobrou matkou a manželkou. Je to jednoduchšie, ako sa na prvý pohľad zdá. 

Predtým, ako si prečítate niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť dosiahnuť túto rovnováhu, mali by ste si uvedomiť jednu dôležitú vec. Všetko, čo si zaumienite, je možné a dosiahnuteľné. Netvrdíme, že je to ľahké, ale my ženy sme skutočne úžasné. 

Žiaľ, ešte stále sa môžeme stretávať so zaužívanými stereotypmi, že budovanie kariéry je mužskou doménou a mnohé z nás zvádzajú vnútorný boj medzi prácou a rodinou. Tlak okolia v nás často vzbudzuje pocit, že žena budujúca si kariéru je zlou matkou. My ženy však vieme bravúrne zvládať oboje. Sme empatické, vieme dobre predvídať, odhadnúť riziká, vieme si organizovať čas a vraj sme aj skvelé strategičky.

Ako využiť svoj potenciál, dosiahnuť svoje ciele a byť v pohode? Tieto tipy vám pomôžu:

1. Naberte (stratenú) odvahu. Toto býva častý, ak nie najčastejší problém. Ak naberiete odvahu, uvidíte, že všetko sa rozbehne. Obklopte sa ľuďmi, ktorí riešia podobnú situáciu, inšpirujte sa od tých, ktorí sú v danej oblasti zabehnutí. Pripojenie sa ku komunite matiek – podnikateliek vám nielen dodá odvahu, ale vám aj ukáže nové možnosti, o ktorých ste možno netušili.

2. Je v poriadku nebyť v poriadku. Sú dni, kedy sa cítite byť frustrovaná, kričíte hneď zrána na deti, premýšľate, čo všetko ste nestihli a aj tá večera, ktorú ste navarili, je podľa vás na figu? V poriadku. Poplačte si, vyložte si nohy, posťažujte sa. Uvoľnite prebytočné emócie a povedzte si, že zajtra to bude lepšie. Vaším životným poslaním nie je byť dokonalá vždy a za každých okolností. Akékoľvek zlyhania prijmite a poučte sa z nich.

3. Udržujte si svoje priority. Určite sú pre vás rodina a zdravie na prvom mieste. Uvedomte si, že ak chcete z vašich ratolestí vychovať rovnako úspešných a cieľavedomých ľudí, pomôže, ak uvidia, ako vám vaša práca dáva zmysel a baví vás. No zároveň by mali cítiť, že nech sa deje čokoľvek, rodina je pre vás prvoradá. 

4. Zostaňte organizovaná. Udržujte si pod kontrolou svoj ​​čas, aby ste mali priestor na prácu aj rodinu. Zoznam úloh, ktoré musíte urobiť, môže veľmi pomôcť. To sa týka aj bodu číslo 2. Naplánujte si čas, ktorý venujete výhradne rodine. Ideálne sú napríklad víkendy, no, samozrejme, závisí to od povahy vašej práce.

5. Nevyhýbajte sa pomoci. Ak je to možné, zvážte asistentku alebo iného pomocníka, ktorí vám pomôžu s domácimi prácami, aby ste mohli voľnejšie pracovať. Pomocníčka v domácnosti je stále ešte akési tabu. Akoby to znamenalo, že žena nezvláda materskú rolu. Práve naopak, dovoliť si pomoc znamená, že môže byť omnoho viac prítomná pre svoje deti a muža, radostnejšia, pokojnejšia a spokojnejšia.

6. Nezabudnite na seba. Ak máte vo svojom živote príliš veľa chaosu, urobte si čas na relaxáciu a starostlivosť o seba. Prečítajte si knihu, urobte si manikúru alebo si dajte večeru s manželom, priateľmi alebo aj sama so sebou.

Odber noviniek

Zanechajte svoj e-mail a odoberajte naše novinky

Zadajte platný e-mail
Pred odoslaním musíte súhlasiť

Sebarealizácia je v živote (nielen) ženy nenahraditeľná. Ak máte ciele a vášeň pre svoju prácu, pustite sa do toho, kráčajte s dobou, sledujte trendy, zdokonaľujte sa a plňte si svoje sny. Koniec koncov, nerobíte to len pre seba, ale aj pre svoju rodinu. Aj v tom spočíva krása tejto rovnováhy. Držíme vám palce.

See more articles in this category tipy práca rodina
Ďalšie články

6 tipov na letné víkendové aktivity

Letné víkendy ponúkajú ideálnu príležitosť na vyhrievanie sa v teplom...

Zistiť viac

Ako zostať produktívna, keď jediné, na čo myslíte, je dovolenka?

Teploty stúpajú, a to znamená len jedno, prichádza leto! Slnko,...

Zistiť viac