Medzinárodný deň priateľstva. Viete, kedy vznikol a ktoré známe osobnosti sú dlhoročnými priateľmi?

Okrem tradičného kalendára s menami poznáme aj množstvo iných. Jedným z takých je kalendár medzinárodných dní, v ktorom nájdete pekné aj bizarné sviatky. Svoj deň má napríklad ufo, oceány a aj priatelia. V tomto článku sa chceme venovať práve priateľstvu, tak ho pokojne spolu s pekným želaním prepošlite svojej kamarátke či kamarátovi. 

Medzinárodný deň priateľstva, ako ho poznáme dnes, sa začal oficiálne oslavovať v roku 1958 v Paraguaji. Svoje počiatky však začal písať omnoho skôr. Tradícia oslavy priateľstva začala ešte v 1935 v Spojených štátoch amerických, kedy si ľudia mali uvedomiť úlohu priateľov v našich životoch. Poďakovať im za priateľstvo, pokoj a dobrú náladu. V tento deň si mali vzájomne vyjadriť vďaku a obdarovať sa maličkosťou. V USA to boli najmä pozdravy vo forme karty, kvety alebo náramky priateľstva. Aj keď hovoríme o Medzinárodnom dni priateľstva, v mnohých krajinách sa oslavuje v iný deň ako na Slovensku. U nás však pripadá na 30. júl. 

Hovorí sa, že mať len zopár dobrých priateľov je viac ako mať množstvo krátkodobých či povrchných kamarátstiev. Niektorých priateľov stretneme len v určitom období života a potom sa cesty rozídu. A to je v poriadku. Veľmi príjemné je však stretnúť priateľa, ktorého ste nevideli roky, no aj tak sa pri ňom či pri nej cítite, akoby ste sa vrátili naspäť v čase. Máte takého? 

Gestá 

Mnohí priatelia si časom vytvoria vlastné pozdravy, pseudonymy, prezývky, gestá alebo dokonca tajnú reč. Rovnako tak sa priatelia zdravia v rôznych krajinách iným spôsobom. Európa je v pozdravoch o čosi “láskavejšia”. Už pri prvotnom zoznámení hoci aj s neznámou osobou je bežný letmý pozdrav “bozku na líce”. Avšak nemýľte si skutočnú pusu s tou pri zoznamovaní – tu sa bozk iba predstiera. Správne by ste sa mali k obidvom lícam len priblížiť a simulovať bozk do vzduchu. Za veľkou mlákou je bozk na líce veľmi zriedkavý a ak existuje, tak platí – jeden bozk a dosť! Američania dva bozky väčšinou nechápu. Pre Rusko je zas typický pozdrav troch bozkov a následného medvedieho objatia. Pozdravy naprieč kultúrami sú naozaj rôzne a môžu zahŕňať každodenné pozdravy priateľov, ale aj neznámych ľudí. Priateľstvá nájdeme aj medzi svetovo známymi osobnosťami a dokonca sme našli aj herečky, ktoré si vymysleli rovnakú prezývku, preto čítajte ďalej.

Priateľstvá slávnych 

Skutočné priateľstvá vznikajú aj medzi slávnymi ľuďmi. Dobrými priateľkami sú Meryl Streep a Hillary Clinton. Herečka a bývalá kandidátka na prezidentku USA si dobre rozumejú a možno v tom majú prsty aj ich rôznorodé povolania. Priateľskou dvojicou je aj George Clooney a Julia Roberts a to od roku 2011, kedy si spolu zahrali vo filme Ocean’s Eleven. Julia sa neskôr vyjadrila, že nie sú len hollywoodski priatelia, ale ich priateľstvo je, chvalabohu, skutočné. Salma Hayek a Penelope Cruz si dokonca vytvorili akýsi spoločný priateľský pseudonym “huevos”, čo v španielčine znamená vajíčka. Tieto dve sympatické herečky sú priateľkami už viac ako 20 rokov. A spomínate si aj na seriál Priatelia? O Jennifer Aniston (Rachel) a Courtney Cox (Monike) sa zvykli šíriť fámy, že sa v skutočnom živote neznášajú. To však vôbec nie je pravda. Prešli si spolu všetkými radosťami aj úskaliami života – rozvody, deti aj svadby. Jennifer sa dokonca stala krstnou mamou Coco (dcéra Courtney). Hoci sa môže na prvý pohľad zdať, že priateľstvá v šoubiznise neexistujú, opak je pravdou. 

A na záver dodáme, že o priateľstvo sa treba starať a vážiť si ho. Je potrebné mu po celý čas obetovať aj nejakú energiu. Práve s blízkymi priateľmi zažívame dobré aj zlé časy, preto si ich vyberajme s rozumom a citom. 

Ďalšie články

Ako správne skladovať potraviny? Ktorým to svedčí spolu a ktoré neznášajú chlad?

Okolo skladovania potravín existuje minimálne toľko mýtov, ako okolo triedenia...

Zistiť viac

Ako Elvis prestal hundrať

Volal sa Milan, ale na to meno už dávno nepočúval....

Zistiť viac

Chcete produkovať menej odpadu? Začnite od úplných maličkostí

Produkovať menej odpadu dokáže každý z nás. Oblastí, v ktorých...

Zistiť viac