Menej migrén v noci vďaka deľbe práce

Čo majú spoločné migréna a deľba domácich prác? Začnime pekne od začiatku. 

S meniacou sa dobou a v priebehu storočí nastalo v našej spoločnosti viacero zmien. Muži prestali nosiť opätky, ženy sa môžu vzdelávať a ľudia si občas hľadajú svoje polovičky na sociálnych sieťach. Môžeme nepochybne tvrdiť, že úlohy oboch pohlaví sa v partnerskom vzťahu časom jemne posunuli. Vedeli ste, že podľa štúdií sa tradičná rodina dnes nazýva aj postmoderná rodina? 

Postmoderná rodina je charakteristická intímnejšími vzťahmi, ktoré sú základom pokojného spolužitia. Takúto rodinu môžeme pokojne nazvať partnerskou, pretože na prvom mieste je rovnosť pohlaví. Tá so sebou nesie stabilitu rolí a aj deľbu prác. 

Práve deľba domácich prác býva ešte stále v slovenských aj českých domácnostiach zdrojom hádok. Výsledky mnohých výskumov ukazujú, že deľba prác v domácnosti je medzi pohlaviami stále nerovnomerná. Aj v tejto súvislosti môžeme od susedky Anky občas počuť: “Tak ja prídem domov z práce, pozerám, a všade je neporiadok. Deň čo deň to isté.” Dlhodobé neriešenie týchto – na oko malých problémov však môže viesť k frustrácii, nervozite a stresu. Základom všetkého je pritom komunikácia. 

KOMUNIKÁCIA 

Hovorí sa, že tým, ktorí mlčia, nikto nerozumie. Komunikácia pomáha a vďaka nej sa vzťah formuje a napreduje. Naozaj najlepším riešením je povedať partnerovi či partnerke, čo nás trápi. Ak máte pocit, že je toho na vás priveľa, je potrebné otvoriť debatu a problémy komunikovať s chladnou hlavou. V najhoršom prípade budete vedieť, že ste pre to aspoň niečo urobili. 

STRES

Na tejto planéte vari neexistuje človek, ktorý sa ešte nestretol so stresom či už v ľahšej alebo ťažšej forme. Práve dlhodobý stres je nebezpečným spúšťačom civilizačných chorôb. K nim patrí aj migréna. Stres z práce a k tomu druhá “šichta” v domácnosti môže poriadne potrápiť. A pokojne môžeme o migréne hovoriť ako o reálnej, alebo tej, ktorá sa často vyskytuje v spálni počas noci. 

UROBTE SI Z UPRATOVANIA ZÁBAVU 

Pri upratovaní a domácich prácach je to niekedy o dobrom nastavení mysle. Lebo, koniec-koncov, všetko je v hlave. Jednou z najlepších vecí je dobrý playlist. Či už milujete jazz alebo metal, nalaďte sa na upratovanie a to doslova. Ďalšou výhodou domácich prác je spotreba telesnej energie, ktorú oceníte, ak práve chudnete. V súvislosti s našou témou môžeme dodať, že v rámci upratovania je dobré vytvoriť si akýsi rozvrh a zapojiť do prác celú rodinu. Každý člen tak urobí časť práce a spoločne sa môžete namotivovať na peknú odmenu. A v neposlednom rade vám upratovanie uľahčia aj naše papierové utierky na rôzne použitie.

See more articles in this category domácnosť čistota zdravie stres migréna
Ďalšie články

6 tipov na letné víkendové aktivity

Letné víkendy ponúkajú ideálnu príležitosť na vyhrievanie sa v teplom...

Zistiť viac

Ako zostať produktívna, keď jediné, na čo myslíte, je dovolenka?

Teploty stúpajú, a to znamená len jedno, prichádza leto! Slnko,...

Zistiť viac