Minerálna alebo z vodovodu – ktorá voda je pre naše telo najlepšia?

Slovenské príslovie hovorí, že kto chce dlho žiť, má len vodu piť. Lenže aká voda je na pitie najlepšia? Minerálna alebo tá z vodovodu?

Leto je v plnom prúde a k nemu patria aj vyššie teploty, vďaka ktorým sa z nášho tela stráca voda rýchlejšie, ako je bežné. Preto je dôležité dbať na pitný režim. S akou vodou ho dodržiavať čo najlepšie?

Minerálne vody

Minerálne vody sú bohatým zdrojom na ľahko vstrebateľné minerály, predovšetkým vápnika a horčíka. Výhodou takýchto vôd je, že obsahujú minimum látok potrebných na čistenie, keďže pochádzajú z prírodných zdrojov a príroda ich „vyčistila” sama, bez použitia chemikálií. Takéto vody obsahujú najmenej toxínov a dusičnanov spomedzi všetkých druhov vôd.

Taktiež je dôležité spomenúť, že minerálne vody majú priaznivé účinky a pomáhajú pri tráviacich problémoch, cukrovke, problémoch s obličkami a mnohých iných ochoreniach. Aj keď je pitie týchto vôd zdraviu prospešné, netreba to s nimi preháňať, a preto sa na každodenné pitie odporúčajú skôr nízkomineralizované vody. Tie môžeme doplniť pollitrom vody s vyššou mineralizáciou, pričom je dôležité značky vôd striedať, aby sme organizmu dopriali pestrú škálu minerálov.

Voda z vodovodu

Voda z vodovodu je takmer pre každého z nás najprístupnejšou formou, ako dodržiavať pitný režim. Jej hlavným zdrojom sú povrchové vody, ktoré vzhľadom na ich neustále znečisťovanie musia prechádzať procesom upravovania a čistenia. V niektorých oblastiach môže byť voda jemne zafarbená a mať rôznu pachuť, preto sa odporúča filtrovať, aby sme odstránili čo najväčšie množstvo nežiaducich látok.

Voda z vodovodu je najlepším zdrojom osvieženia a neobsahuje žiadne pridané látky, takže je vhodná takmer pre každého. Je najvhodnejšia ako základ pitného režimu, najmä v letných mesiacoch. Denný prídel tekutín si vieme vypočítať veľmi jednoducho: pol litra vody na každých 15 kilogramov našej hmotnosti.

Malý tip na záver: Skvelým spestrením do vody je citrónová šťava, ktorá vďaka veľkému množstvu vitamínu C prináša mnohé benefity, ako napríklad posilnenie imunitného systému alebo omladenie pleti.

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: zdravie voda minerálna voda voda z vodovodu vápník
Ďalšie články
Ako si vyrobiť podložku pod myš?

Ako si vyrobiť podložku pod myš? – video

Obklopovať sa vo svojom pracovnom prostredí niečím príjemným a pekným...

Zistiť viac

5 tipov ako zvládnuť prvý školský mesiac bez stresu

Letné prázdniny nám utiekli ako voda. Za letnými radovánkami, dobrodružným...

Zistiť viac
Ako si vyrobiť hravý fotorámik?

Ako si vyrobiť hravý fotorámik? – video

Aby ste si uchovali spomienky, foťte častejšie a sem-tam ich...

Zistiť viac