Minerálna alebo z vodovodu – ktorá voda je pre naše telo najlepšia?

Slovenské príslovie hovorí, že kto chce dlho žiť, má len vodu piť. Lenže aká voda je na pitie najlepšia? Minerálna alebo tá z vodovodu?

Leto je v plnom prúde a k nemu patria aj vyššie teploty, vďaka ktorým sa z nášho tela stráca voda rýchlejšie, ako je bežné. Preto je dôležité dbať na pitný režim. S akou vodou ho dodržiavať čo najlepšie?

Minerálne vody

Minerálne vody sú bohatým zdrojom na ľahko vstrebateľné minerály, predovšetkým vápnika a horčíka. Výhodou takýchto vôd je, že obsahujú minimum látok potrebných na čistenie, keďže pochádzajú z prírodných zdrojov a príroda ich „vyčistila” sama, bez použitia chemikálií. Takéto vody obsahujú najmenej toxínov a dusičnanov spomedzi všetkých druhov vôd.

Taktiež je dôležité spomenúť, že minerálne vody majú priaznivé účinky a pomáhajú pri tráviacich problémoch, cukrovke, problémoch s obličkami a mnohých iných ochoreniach. Aj keď je pitie týchto vôd zdraviu prospešné, netreba to s nimi preháňať, a preto sa na každodenné pitie odporúčajú skôr nízkomineralizované vody. Tie môžeme doplniť pollitrom vody s vyššou mineralizáciou, pričom je dôležité značky vôd striedať, aby sme organizmu dopriali pestrú škálu minerálov.

Voda z vodovodu

Voda z vodovodu je takmer pre každého z nás najprístupnejšou formou, ako dodržiavať pitný režim. Jej hlavným zdrojom sú povrchové vody, ktoré vzhľadom na ich neustále znečisťovanie musia prechádzať procesom upravovania a čistenia. V niektorých oblastiach môže byť voda jemne zafarbená a mať rôznu pachuť, preto sa odporúča filtrovať, aby sme odstránili čo najväčšie množstvo nežiaducich látok.

Voda z vodovodu je najlepším zdrojom osvieženia a neobsahuje žiadne pridané látky, takže je vhodná takmer pre každého. Je najvhodnejšia ako základ pitného režimu, najmä v letných mesiacoch. Denný prídel tekutín si vieme vypočítať veľmi jednoducho: pol litra vody na každých 15 kilogramov našej hmotnosti.

Malý tip na záver: Skvelým spestrením do vody je citrónová šťava, ktorá vďaka veľkému množstvu vitamínu C prináša mnohé benefity, ako napríklad posilnenie imunitného systému alebo omladenie pleti.

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: zdravie voda minerálna voda voda z vodovodu vápník
Ďalšie články

Ako pripraviť vývar plný chuti? I Pán Tymián – video

Klasický vývar je v mnohých rodinách synonymom nedele. Skúste si...

Zistiť viac

Spravte si tento rok minimalistické sviatky

Jasné, Vianoce boli odjakživa sviatkami hojnosti. Obdobím, keď si doprajeme...

Zistiť viac

Ako na úspešné sviatky bez hádok?

Sú vaše Vianoce plné pohody, koláčikov a rozprávok? Alebo je...

Zistiť viac