„Ja v podstate iba udržujem poriadok, neupratujem,” hovorí Mini Diamond blog – Silvia Škultéty

Rozprávali sme sa o začiatkoch blogovania, efektívnej práci, materstve, starostlivosti o deti, ale aj o organizovaní domácnosti. Prečítajte si rozhovor s inšpiratívnou blogerkou a influencerkou Silviou Škultéty, ktorú môžete poznať aj ako Mini Diamond blog. 

Hlavný dôvod, prečo ste s Mini Diamond blog začali, je vaša staršia dcérka Natálka. Ako vyzerali vaše začiatky blogovania?

Keď som bola tehotná s Natálkou, začala som si hľadať výbavu pre bábätko a odpovede na otázky ohľadom tehotenstva a rodičovstva. Prihlásila som sa na doménu Modrý koník, kde sa sústredia mamičky, s tým, že si budeme vymieňať informácie. Založila som si tam pár albumov, kde som si robila wishlisty vecí pre bábätko. A tie sa začali páčiť aj ďalším mamičkám. Začala som blogovať, pretože som chcela rodičom uľahčiť ich fungovanie. Pretože s rodičovstvom prichádza milión otázok a ja som bola skratka k tým informáciám. Zároveň som začala byť ambasádorkou prvých značiek. Začalo sa mi hromadiť veľa správ a potrebovala som svoj obsah písať inam, aby som ho mohla iba preposielať. Tak som si založila vlastný blog, ktorý mám doteraz a tam som začala písať tie najdôležitejšie témy.

Takže to bol začiatok vášho blogu. A ako ste sa dostali na Instagram?

Prišiel mi podnet od kamarátky, že si mám založiť profil na Instagrame. Tam som sa začala s ľuďmi deliť o témy, ktoré súviseli s rastúcim dieťatkom. Postupne aj mamičky z Modrého koníka začali prechádzať na Instagram a dostala som nálepku influencerky. 

Teraz majú mladí ľudia influencerov ako vzor a chcú nimi byť tiež, ale pred 7-8 rokmi ich ešte nebolo veľa. Ja som si povedala, že to chcem robiť preto, aby som ľuďom prinášala informácie a uľahčila im život. 

V čom vidíte najväčšiu zmenu vo vašom terajšom blogovaní a vo vašich začiatkoch? 

Na začiatku toho človek veľa nevie. Ako fungovať po právnej stránke aj ako tvoriť obsah. Zo začiatku to bolo ťažšie a práca bola len polovičná. Dlhé roky som to mala ako hobby a pracovala som na trvalý pomer v inej firme. No už je to druhý rok, čo som influencerkou na full-time.Som účtovníčka, fotografka, pripravujem obsah, nahrávam, strihám. Je s tým viac práce ako na začiatku, ale bez toho by nebol žiadny progres. 

Keď porovnám moju prácu pred 7 rokmi a teraz, posunula som sa o niekoľko levelov vyššie. 

Odber noviniek

Zanechajte svoj e-mail a odoberajte naše novinky

Zadajte platný e-mail
Pred odoslaním musíte súhlasiť

Máte režim, podľa ktorého fungujete?

Naše dni sú veľmi dynamické, takže nemám. Veľmi často mi maminy píšu, že by chceli vedieť, ako vyzerá náš deň, ale každý vyzerá úplne inak. Takže neviem špecifikovať režim, ktorý by aj ony mohli implementovať do svojho dňa. Moja práca je veľmi variabilná. Nezačínam každý deň tým, že si sadnem za počítač a pracujem. Čo mi však pomáha, je dopredu si veci plánovať a zdieľať kalendár s manželom. 

Aj keď som na voľnej nohe, snažím sa doobeda pracovať, vybavujem e-maily, fotím, natáčam, vymýšľam, mám naplánované stretnutia. Potom krúžky s deťmi, domáce úlohy a hry. Práci sa opäť venujem večer, keď deti zaspia. Nie každý deň, ale väčšinou po pol deviatej u nás nastane pokoj a viem ešte 2-3 hodiny venovať práci. 

Takže ste skôr večerný typ?

Áno, večer mám plnú hlavu nápadov a mám čas si ich zapísať. Obidve knižky som napísala po večeroch. 

Ale veľmi mi pomáha manžel, ktorý sa mi dokáže prispôsobiť a plnohodnotne pomáha v domácnosti aj pri výchove dievčat. To je pre mňa najväčšia pomoc. Pretože, keď je všetko na žene, nemá čas na sebarozvoj. Môj manžel a mamina sú ľudia, vďaka ktorým môžem robiť to, čo robím. Bez nich by to nešlo. 

Pociťovali ste počas tých siedmich rokov, odkedy ste začali blogovať, syndróm vyhorenia?

Zatiaľ nie (smiech), ale kedykoľvek sa to môže stať. Hlavne pri tejto práci je to ešte viac pravdepodobné, ako pri inej, ale zatiaľ som vnútorný pocit vyhorenia nemala. Práveže som človek, ktorý baží po informáciách a je veľmi vďačný za spätnú väzbu. A tú mám neustále. Ľudia, ktorých mám na sociálnych sieťach, sú mojím hnacím motorom. Tvorenie obsahu je pekné a variabilné. Stále ma to veľmi baví. Takže zatiaľ som ešte nemala pocit vyhorenia. Práveže sa mi zdá, že som v najväčšom rozkvete a nemyslím si, že by ma práca omrzela.

Spomínali ste, že vašou najväčšou pomocou a oporou je váš manžel a mama. Vďaka nim ste sa nebáli ani odcestovať na pracovnú cestu do Bahrajnu?

Nie, nemala som strach pred cestou a nemám ho ani, keď musím kedykoľvek odísť. Sme dobre zohratí. Môj cieľ pri výchove detí vždy bol naučiť ich, že sú tu aj ďalší ľudia, ktorí ich ľúbia a chcú byť s nimi, nie iba mama. Síce matka s dieťaťom majú najvzácnejšie puto, ale je dôležité, aby dieťa pochopilo, že keď mama potrebuje odísť, sú tu ďalší ľudia, ktorí sa oň postarajú. Takže to nie je o tom, že ja odchádzam a vraciam sa, ale skôr o tom, že manžel je otec a rovnocenný rodič ako som ja.

Nebol ani žiadny telefonát, že deti doma plačú? 

Vôbec. Decká sú pri ňom spokojné a to je najväčšia sloboda, ktorú môže dať partner žene. Pretože ja som naozaj mohla odísť a sústrediť sa na prácu. Čo by niektorá žena možno nemohla, lebo by bola uzlík nervov, čo sa deje doma. 

Niekto si možno povie, že deti sú ešte veľmi malé a chce byť s nimi. Ale veď my s deťmi sme a ešte aj dlho budeme, ale to nie je dôvod, aby sme najbližších desať rokov boli iba pri deťoch a obmedzili svoje kapacity vnímania, učenia a rozvíjania sa. Potom už je zasa zle, pretože človek stagnuje a nemyslím si, že takíto ľudia sú úplne šťastní. 

Treba, aby sme aj my ako ženy a matky mali vôľu, chuť a možnosť sebarozvoja. Napríklad, keď viem, ako sme sa na ceste mali, čo všetko som zažila a videla. Keby som o to mala prísť iba kvôli pocitu, že sa to nemá, lebo som mama a mám doma dve malé deti, tak by ma to veľmi mrzelo. To sú príležitosti, ktorých sa treba chopiť a ísť.

Minulý rok ste vydali knihu Organizovaná domácnosť, ktorá sa venuje skladaniu, upratovaniu a organizovaniu domácnosti. Ako ste sa k poriadkumilovnosti dostali?

Ja som si to určite priniesla z domu. Moji rodičia mali a aj majú radi poriadok. Veci doma mali svoj systém a vždy k tomu viedli mňa aj súrodencov. Ja som robila komínky v skrini už ako úplne malé dieťa. Ale vedela som si aj rozhádzať, samozrejme. No vždy som mala tendenciu mať vo veciach poriadok. Mňa vždy neporiadok veľmi rozrušoval. Zle sa mi pracovalo, študovalo a fungovalo v neporiadku. 

A ako ste to mali, keď ste žili ešte v zahraničí a veľa ste sa presúvali?

Vtedy sme mali menšie byty a musela som niekam schovať veľa vecí. Takže som sa prirodzene učila, ako ich upratať, aby sme sa zmestili. Keď prišli deti, mali sme niekoľkonásobne viac vecí. Takže aj príchodom detí som sa naučila veci usporiadať, roztriediť, aby sme našli miesto a netvoril sa neporiadok. Keď sme stavali dom, všetko sme si premeriavali, čo sa dá kde uložiť. S domom to bola veľká výzva, ale povedala som si, že veci potrebujem mať tak, aby som nebola otrokom vlastnej domácnosti. Aby sme dokázali všetci efektívne pracovať, užívať si dom a nie pracovať a ešte chodiť upratovať domov. To som nikdy nechcela.

Koľko vám asi trvalo, kým ste si našli v celom dome a jednotlivých miestnostiach svoj systém?

Skoro dva roky a keď sa mi to konečne podarilo, tak som si povedala, že by to mohlo pomôcť mnohým ľuďom, a byť skratka aj v tomto prípade. Najprv som začínala videami, ale profil na Instagrame žije stále inými témami a nemôžem tam dookola dávať videá na skladanie, upratovanie. Vtedy som si načrtla témy a videla som, že by mi to mohlo vyjsť aj na knihu. Tak aj bolo. Vyšla z toho kniha a má úspech. Veľmi sa teším, že môj odhad, že bude ľudí zaujímať, sa naplnil. Veľa žien mi píše, že sa akurát nasťahovali a všetko si pekne zorganizovali. Že majú viac času, miesta, menej stresu a viac toho stihnú. 

Niekto si povie, že máte doma stále upratané.

To nie je pravda. Aj u nás doma deti rozhádžu aj my máme doma prach, ale tie základné veci majú u nás miesto, na ktoré ich vraciame. Ja v podstate iba udržujem poriadok, neupratujem. To sú dve úplne odlišné veci. Vďaka udržovaniu poriadku mám viac času, ktorý venujem deťom, cestovaniu a práci.

Už teraz sa môžete tešiť na špeciálny vianočný článok s Mini Diamond blog, ktorý pre vás pripravujeme. Zatiaľ sa o Silvii Škultéty dozviete viac z jej Instagramu alebo blogu.  

See more articles in this category rozhovor
Ďalšie články

Letné grilovanie: Recepty a tipy na úžasné jedlá

Leto je ideálny čas na grilovanie s priateľmi, rodinou a...

Zistiť viac

Ako si vyrobiť záložku do knihy? – video

V tomto období je všade okolo nás plno krásnych lúčnych...

Zistiť viac

Ako sa efektívne pobaliť na dovolenku? Tu sú naše tipy

Letná dovolenka je čas na oddych, objavovanie nových destinácií a...

Zistiť viac