Mobilná aplikácia na deľbu domácich prác? Vyskúšala ju aj Sweet Lady Lollipop (rozhovor)

Máme tu druhú polovicu decembra a Vianoce už naozaj klopú na dvere. Ešte pred tým, ako sa na chvíľu zastavíme a budeme si užívať chvíle s blízkymi, vám radi prinesieme pár zaujímavých tipov, ako úspešne zvládnuť predvianočný zhon. Už zopár týždňov upozorňujeme prostredníctvom našej kampane na deľbu domácich prác medzi partnermi. Štatistiky nekompromisne ukazujú, že len 16 percent Slovákov sa zapája do domácich prác a pomáha tak svojej priateľke. S uvedením nových papierových utierok na trh sme si v Harmony povedali, že toto číslo sa pokúsime (aspoň trochu) zvýšiť. Či už veríte na zázraky alebo nie, na sociálnych sieťach sme zaznamenali množstvo komentárov, v ktorých nám ľudia písali ich vlastný malý príbeh. Písali muži aj ženy, a tak sme rozprúdili sviežu diskusiu a táto téma sa dostala do širšieho povedomia verejnosti. Nezostali sme však len pri spote či sociálnych sieťach. Silnou súčasťou kampane sa stala aj mobilná aplikácia na deľbu domácich prác, ktorá je už k dispozícii na stiahnutie pre iOS aj Android. 

Aplikácia sa môže stať skutočne funkčným nástrojom pri plnení domácich prác u vás doma. Neviete sa s partnerom či partnerkou dohodnúť, kto vynesie kôš? Nechajte to na aplikáciu. Jej používanie je skutočne jednoduché. Stiahnite si ju do mobilného telefónu a vytvorte zoznam všetkých úloh, ktoré potrebujete splniť. Vyberte si vaše preferované úlohy a pošlite pozvánku vašej polovičke. Po vybraní jeho či jej preferovaných úloh aplikácia ďalej spravodlivo rozdelí úlohy na polovicu podľa preferencií oboch. A čo s tými, ktoré nechce robiť nikto z vás? Budú priradené úplne náhodne, preto sa nikto nemôže sťažovať. Obaja máte svoj interaktívny “to do list”, teda zoznam prác, ktoré je potrebné vykonať. Splnené úlohy si odklikávate a na konci týždňa vidíte vašu spoločnú úspešnosť. Vyskúšate aplikáciu aj u vás doma? 

Ambasádorkou kampane aj mobilnej aplikácie sa stala influencerka Ivana Petrušová známa ako Sweet Lady Lollipop. Sama o sebe tvrdí, že je maniak na zážitky, milé veci a dobrých ľudí. V tejto časti článku vám prinášame krátky rozhovor, v ktorom sa nám rozpísala o fungovaní svojej domácnosti aj o deľbe domácich prác. 

Ahoj Ivanka, začneme netradične. Čo o tebe tvoji followeri na Instagrame doteraz nevedeli. Si poverčivá alebo máš tajné hobby?

Myslím, že v tomto smere som už prezradila všetko. Nenapadá mi žiadne „tajomstvo“, ktoré by som mohla či chcela prezradiť. Tie najtajnejšie si, pochopiteľne, nechávam pre seba. 🙂 Možno taká vec, súvisí to s domácnosťou a upratovaním – nemám rada veľké zmeny. Keď si raz doma nikde niečo uložím a pozdáva sa mi, ako a kde je to položené, mám rada, ak to zostane na svojom mieste. Prípadne, pokiaľ sa to používa, potrpím si na to, aby sa to vrátilo tam, odkiaľ sa to zobralo. Mám potom väčší pokoj na duši. Pokiaľ je daná vec inde, som schopná vstať v noci z postele a ísť to uložiť. Vyrušuje ma, keď nemám doma veci tak, ako som na ne zvyknutá. (smiech) 

Blížia sa Vianoce a s ním aj veľké upratovanie.

Ako prebiehajú prípravy u vás doma?  Na Vianoce sa pripravujeme postupne a tak, ako čas a povinnosti dovolia. Keďže sa skôr stmieva, je to o čosi ťažšie. Najradšej upratujem pri dennom svetle, takže som trochu limitovaná, ale dá sa to zvládnuť. Keďže doma bývame len dvaja, upratovanie a celé prípravy sú jednoduchšie. Doma som poukladala všetky veci na svoje miesto, aby bolo všetko tam, kde byť má, vytiahla som z krabíc vianočné ozdoby a pripravila stromček na miesto, kde bude stáť (zdobíme ho až počas 4. adventnej nedele). S hľadaním vhodného miesta pre stromček súvisel aj menší presun nábytku, takže sme museli niektoré veci dočasne preorganizovať. Všetko je už teda na svojom mieste a v sobotu nás s Petrom čakajú klasické domáce práce ako vysávanie a utieranie prachu. K tomu treba poriadne vydrhnúť kúpeľňu a vyleštiť zrkadlá. Kuchyňa je na zozname ako posledná, keďže ešte budeme piecť. 🙂 

Na čo využívate v domácnosti papierové utierky najčastejšie? 

Najčastejšie s nimi pracujem v kuchyni – suším nimi mäso alebo ich používam na uchovanie čerstvosti zeleniny – napríklad reďkoviek. Pri vyprážaní vedia zase veľmi spoľahlivo „vytiahnuť“ z jedál nadbytočnú masť a olej. Často ich používam aj ako „prvú pomoc“, keď sa niečo rozleje. No a samozrejme, na doleštenie varnej dosky.

 

Podľa štatistík pomáha s domácimi prácami iba 16% mužov. Delíte si vy domáce práce? 

Áno, snažíme sa. Niekedy sa podarí, že upratuje iba jeden z nás, ale snažíme si to doma spravodlivo rozdeliť – podľa toho, čo koho viac baví, čo mu ide a na čo má práve čas. Je pravda, že väčšina „klasických“ úloh v domácnosti pripadá na mňa – z dôvodu, že trávim v našom byte viac času, ale Peter mi pomáha vždy, keď potrebujem. Veľmi rád upratuje kúpeľňu, ja si dám za ten čase zase rada do poriadku kuchyňu. Ja periem a vysávam, Peter vynáša smeti a keď potrebujem, nemá problém poliať kvety či zavesiť bielizeň.

V rámci kampane Jeden by nemal robiť všetko sme vyvinuli mobilnú aplikáciu na deľbu domácich prác. Čím zaujala teba? 

Vo svojom mobilnom telefóne mám niekoľko aplikácií, ktoré používam denne. Táto je špecifická však tým, že zapája oboch partnerov. Zaujala ma svojou prehľadnosťou aj zoznamom úloh, ktoré aplikácia spravodlivo delí na polovicu. 

Ako by si argumentovala “mužom, ktorí z toho ešte nevyrástli” – prečo začať s deľbou domácich prác? 

Keď som na Instagram pridala fotku k tejto kampani, jedna moja sledovateľka veľmi trefne poznamenala: „Neporiadok robíme všetci, nie len jeden.“ A ja sa s tým plne stotožňujem – keď sme si ten „bordel“ urobili spoločne, tak si ho musíme spoločne aj upratať. Dnes je pozícia mužov a žien pomerne vyrovnaná a nemalo by tomu byť inak ani v domácnosti.

Ďalšie články

Tipy na stanovenie work-life balance a predídeniu vyhoreniu v práci

V dnešnom rýchlom a mimoriadne digitálne prepojenom svete sa hranice...

Zistiť viac

Ako si vyrobiť obal na knihu? – video

Hurá, začína dovolenkové obdobie, na ktoré sme sa tak dlho...

Zistiť viac

6 tipov na letné víkendové aktivity

Letné víkendy ponúkajú ideálnu príležitosť na vyhrievanie sa v teplom...

Zistiť viac