Na zimou poškodenú pokožku s chladnou hlavou

Pestrofarebné lístie a akási romantická melanchólia vytvára z jesenného prostredia krásnu scenériu. Na obrázkoch. Často opomíname fakt, že s nízkou teplotou prichádza veľká zodpovednosť. Za pokožku. Chlad sa na našej pleti dokáže nepekne vyzúriť. Zanechá ju začervenanú, svrbivú, prípadne ju vysuší natoľko, že sa začne lúpať. Preto je dobré mať v rukáve tipy, ako sa o seba čo najlepšie postarať.

K niektorým úkonom nepotrebujete nič špeciálne, len “preklopiť” režim z letného na zimný. Iné prípady si možno budú vyžadovať menšiu investíciu. Nie je však nevyhnutná.

Pozor na vzduch

Koža je prirodzenou bariérou pred tým, aby telo neprišlo o svoje dôležité percentá vody. Ak je teda vzduch suchý a studený, vysušuje sa aj náš organizmus. Odborníci preto odporúčajú používať zvlhčovač vzduchu v miestnostiach, ktoré najčastejšie využívame. Tiež je dobré nastaviť izbovú teplotu v rozmedzí od 20 do 22 stupňov. Hoci nás zimné prekurovanie zahreje i na duši, pokožka sa necíti práve komfortne.

Filozofiu radšej v posteli

Pálčivé otázky ľudskej existencie; akú večeru uvariť a prečo sme radšej nepoužili iný argument v pracovnej polemike, neriešime v horúcej vode. Podľa dermatológov je lepšie, keď si v sprche doprajeme iba od päť do desať minút. Rozmaznávať sa vriacou vodou tiež nie je práve to, za čo nám póry s nadšením poďakujú. Ak sme zimomraví, ideálnym kompromisom je vlažná voda. Keď už si takúto sprchu nevieme odoprieť, po očiste treba aplikovať zvláčňujúci krém.

Zaradiť neutrál

Je bežné, že keď už vykonávame každodennú hygienu, radi by sme svojmu telu dopriali aj príjemnu vôňu. Väčšina prostriedkov osobnej hygieny však obsahuje príliš veľa aromatických zložiek, prípadne látok, ktoré zimou skúšanej pokožke ešte viac ubližujú. Je vhodnejšie presedlať na sprchovacie gély, šampóny a mydlá s čo najneutrálnejším pH – v rozmedzí od 6,8 do 8,5, ideálne 7. 

Kto chytá bronz

Čím ďalej postupujeme v kalendári, tým viac sa treba pripraviť aj na potenciál snežného počasia. Slnko si môže dávať v zime pauzu, no len tak naoko. Dermatológovia hovoria, že počas jasného zimného dňa je človek vystavený až 80 percentám slnečného žiarenia. Len o niečo menej je to v sychravom počasí. Preto sa treba chrániť opaľovacím krémom s UV filtrom 15 a vyššie.

Alfa a omega

Je jasné, že najmenej, čo pre svoju kožu môžete urobiť, je poriadne sa obliecť. Paradoxne, treba uprednostňovať ľahšie, vzdušnejšie oblečenie, najlepšie z bavlny. Oproti “zimným” materiálom nepôsobí na pokožku dráždivo. Vhodné je aj obohatiť stravu o mastné kyseliny omega-3 a omega-6, ktoré možno nájsť v rybom tuku či ľanovom oleji.

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: zima pokožka vzduch starostlivosť hygiena oblečenie
Ďalšie články

Ako si vyrobiť jarný veniec? – video

Dodajte svojmu príbytku nádych jari. Veď už aj vonku začína...

Zistiť viac

Ako cvičenie pomáha zvládať stres?

V dnešnom svete, v ktorom žijeme, sa stres stal pre...

Zistiť viac
Ako si vyrobiť štýlový kvetináč? - video

Ako si vyrobiť štýlový kvetináč? – video

Kto by to bol povedal, že zo špajdlí, drevených guľôčok...

Zistiť viac