Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťame pri upratovaní

Chyby. Robíme ich asi všetci bez ohľadu na to, o akej oblasti rozprávame. Robiť chyby je ľudské, ale tie pri upratovaní vieme dokonca eliminovať a zabezpečiť, aby sa do budúcna neopakovali. Čo patrí medzi tie najčastejšie? 

Niekto sa narodil ako milovník upratovania, iný sa zakaždým premáha, aby vôbec povysával. Upratovanie však patrí k bežnému životu a ak sa chceme doma cítiť čo najlepšie, mali by sme sa o to patrične usilovať. Aj pri najväčšej snahe a precíznosti sa môže stať, že robíme takzvané chyby pri upratovaní a ani o nich nevieme. A prečo o nich vôbec píšeme? Práve tieto chyby môžu zapríčiniť, že upratujeme úplne zbytočne a konečný výsledok je absolútne neefektívny. Pozrime sa na niektoré z nich: 

  • Nebezpečná pleseň 

Čierna pleseň v kúpeľni trápi z času na čas asi každú domácnosť. Láka k vydrhnutiu, ale pozor! Pri jej čistení sa môže dostať do vzduchu a spôsobiť vám aj dýchacie problémy. Na jej vyčistenie je najideálnejší prípravok s bielidlom, ktorý nastriekate priamo na pleseň a necháte pôsobiť 30 minút. Po celý čas miestnosť vetrajte a po tomto čase miesto jednoducho opláchnite teplou vodou. 

  • Kuchynské hubky 

Toto je alfa a omega každej kuchyne. Kuchynská hubka sa často povaľuje len tak v mokrom umývadle a preto nestihne nikdy ani poriadne vyschnúť. Presne toto je priestor pre množenie baktérií. Vďaka teplu a vlhku sa baktérie v hubke množia a my ju potom opakovane používame na umývanie riadu. Nezabudnime, že hubku treba pravidelne meniť, záleží na frekvencii jej používania. Ale aby vám vydržala o niečo dlhšie, určite ju odkladajte na vrchnú časť umývadla, aby stihla zakaždým vyschnúť. 

  • Aj handry si zaslúžia čistotu

Handričky z mikrovlákna na okná, jemné handričky na nábytok či mop na podlahu poslúžia vždy, keď ich potrebujeme. No kedy sme ich naposledy vyčistili? Pri najbližšom upratovaní si dajme poznámku, že všetky handričky na upratovanie operieme a mop poriadne vyumývame. Aj upratovanie sa tak stane jednoduchšie a najmä hygienickejšie. 

  • Čo bolo skôr? 

Utrieť najskôr prach až potom podlahu alebo opačne?! Každý z nás by na túto dilemu mal asi iný názor. Dôležité pri upratovaní je ísť zvrchu dole. To znamená, že najprv by ste mali utrieť vrchné skrinky a pokračovať na tie dolné, nakoniec povysávať a zmyť podlahu. Táto postupnosť má svoju logiku, keďže nechceme rozvíriť prach, ale byť čo najefektívnejší. 

  • Všetko chce čas 

A to platí nielen v živote, ale aj pre niektoré prípravky, ktoré aplikujeme na vaňu, toaletu či kuchynský drez. Je dôležité, aby sme prípravky s obsahom chlóru (bielidla) nechali pôsobiť aj 30 minút, pretože len tak sa dôkladne zbavíme plesní. Rovnaký princíp platí pri čistení grilu či kuchynskej rúry od mastnoty alebo upchatého potrubia konkrétnym prípravkom. Len časom sa môže skutočne začať chemická reakcia a následný rozklad špiny. Ak si nie ste istí, vždy si prečítajte návod na použitie uvedený väčšinou na zadnej strane prípravku.

See more articles in this category dom upratovanie chyby čistota domácnosť
Ďalšie články

Ako pripraviť domáce plnené ravioli? – video

Vonku máme letné horúčavy a v takéto dni je najlepšie...

Zistiť viac

Ako si vyrobiť letné osvetlenie? – video

Zaváraninové fľaše sa dajú využiť aj inde ako v kuchyni...

Zistiť viac

Letné grilovanie: Recepty a tipy na úžasné jedlá

Leto je ideálny čas na grilovanie s priateľmi, rodinou a...

Zistiť viac