Návyky, ktorých sa oplatí zbaviť

Väčšina predsavzatí vyzerá tak, že nám do života niečo pridáva – nové zvyky alebo návyky. Občas sa však treba lepšie pozrieť na tie staré, ktoré sú nám skôr na obtiaž. Týchto 5 zvykov vám pomôže žiť plnohodnotnejšie.

Žite v prítomnosti

Myšlienky na budúcnosť nás často okrádajú o plnohodnotné prežitie prítomného okamihu, ktorý nám môže priniesť radosť. Práve starosti a zbytočné premýšľanie nad tým, čo by sa mohlo stať, nás oberá o dobrú náladu. Zamerajte sa na pekné veci a skúste byť vďačný za všetko pekné, čo sa vám prihodilo.

Hovorte nie

Sebeckosť je považovaná za zlú vlastnosť, ale každý z nás musí občas myslieť na seba. Preto by ste sa mali naučiť určiť si svoje hranice a začať hovoriť nie veciam, na ktoré nemáte čas alebo ich nechcete robiť. Ušetríte si tým množstvo času, stresu a trápenia. Hlavné je si uvedomiť, že nemôžete vyhovieť všetkým.

Nekupujte, čo vám netreba

Konzumný spôsob života nám stále podsúva veci, ktoré by nás mali urobiť šťastnými. Ale aj tu platí staré známe, že menej je viac. Skutočné šťastie si za peniaze nekúpite, preto dôkladne zvažujte, čo a prečo nakupujete. Samozrejme, nikdy nie je zlé urobiť si radosť, len si dajte pozor, aby sa z potešenia nestala závislosť.

Doprajte si voľný čas

V dnešnej uponáhľanej dobe máme pocit, že musíme stihnúť čo najviac vecí za čo najkratší čas. Keď sa nám naskytne voľný čas, máme pocit, že by sme ho mali efektívne vyplniť. Je dôležité, aby sme si počas dňa našli chvíľku, počas ktorej sa zastavíme, zhlboka sa nadýchneme, vypneme a strávime nejaký čas osamote.

Neskrývajte emócie

Emócie sú v našom živote dôležité, lebo vďaka nim vieme, čo sa deje. Aj keď sú možno nepríjemné, dávajú nám signály, ktoré by sme nemali ignorovať. Ich potláčaním iba odďaľujeme nevyhnutné problémy, ktoré by sme mali riešiť, čo nám môže neskôr uškodiť a z malého problému vyrobiť veľký, ktorý len tak ľahko nevyriešime. Pamätajte, že zdravie, aj to duševné, máme len jedno. A treba sa oň starať.

 

See more articles in this category Voľný čas emócie návyky život konzum
Ďalšie články

Letné grilovanie: Recepty a tipy na úžasné jedlá

Leto je ideálny čas na grilovanie s priateľmi, rodinou a...

Zistiť viac

Ako si vyrobiť záložku do knihy? – video

V tomto období je všade okolo nás plno krásnych lúčnych...

Zistiť viac

Ako sa efektívne pobaliť na dovolenku? Tu sú naše tipy

Letná dovolenka je čas na oddych, objavovanie nových destinácií a...

Zistiť viac