Návyky, ktorých sa oplatí zbaviť

Väčšina predsavzatí vyzerá tak, že nám do života niečo pridáva – nové zvyky alebo návyky. Občas sa však treba lepšie pozrieť na tie staré, ktoré sú nám skôr na obtiaž. Týchto 5 zvykov vám pomôže žiť plnohodnotnejšie.

Žite v prítomnosti

Myšlienky na budúcnosť nás často okrádajú o plnohodnotné prežitie prítomného okamihu, ktorý nám môže priniesť radosť. Práve starosti a zbytočné premýšľanie nad tým, čo by sa mohlo stať, nás oberá o dobrú náladu. Zamerajte sa na pekné veci a skúste byť vďačný za všetko pekné, čo sa vám prihodilo.

Hovorte nie

Sebeckosť je považovaná za zlú vlastnosť, ale každý z nás musí občas myslieť na seba. Preto by ste sa mali naučiť určiť si svoje hranice a začať hovoriť nie veciam, na ktoré nemáte čas alebo ich nechcete robiť. Ušetríte si tým množstvo času, stresu a trápenia. Hlavné je si uvedomiť, že nemôžete vyhovieť všetkým.

Nekupujte, čo vám netreba

Konzumný spôsob života nám stále podsúva veci, ktoré by nás mali urobiť šťastnými. Ale aj tu platí staré známe, že menej je viac. Skutočné šťastie si za peniaze nekúpite, preto dôkladne zvažujte, čo a prečo nakupujete. Samozrejme, nikdy nie je zlé urobiť si radosť, len si dajte pozor, aby sa z potešenia nestala závislosť.

Doprajte si voľný čas

V dnešnej uponáhľanej dobe máme pocit, že musíme stihnúť čo najviac vecí za čo najkratší čas. Keď sa nám naskytne voľný čas, máme pocit, že by sme ho mali efektívne vyplniť. Je dôležité, aby sme si počas dňa našli chvíľku, počas ktorej sa zastavíme, zhlboka sa nadýchneme, vypneme a strávime nejaký čas osamote.

Neskrývajte emócie

Emócie sú v našom živote dôležité, lebo vďaka nim vieme, čo sa deje. Aj keď sú možno nepríjemné, dávajú nám signály, ktoré by sme nemali ignorovať. Ich potláčaním iba odďaľujeme nevyhnutné problémy, ktoré by sme mali riešiť, čo nám môže neskôr uškodiť a z malého problému vyrobiť veľký, ktorý len tak ľahko nevyriešime. Pamätajte, že zdravie, aj to duševné, máme len jedno. A treba sa oň starať.

 

Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: emócie návyky život konzum Voľný čas
Ďalšie články

Ako si vyrobiť jarný veniec? – video

Dodajte svojmu príbytku nádych jari. Veď už aj vonku začína...

Zistiť viac

Ako cvičenie pomáha zvládať stres?

V dnešnom svete, v ktorom žijeme, sa stres stal pre...

Zistiť viac
Ako si vyrobiť štýlový kvetináč? - video

Ako si vyrobiť štýlový kvetináč? – video

Kto by to bol povedal, že zo špajdlí, drevených guľôčok...

Zistiť viac